W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykonywanie orzeczeń Trybunału

Art. 46 Konwencji nakłada na państwa obowiązek przestrzegania ostatecznych wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nadzór nad wykonywaniem wyroków Trybunału sprawuje Komitet Ministrów Rady Europy. 

Celem wykonania wyroków Trybunału konieczne jest wypłacenie słusznego zadośćuczynienia zasądzonego przez Trybunał. W niektórych przypadkach konieczne może być także podjęcie środków indywidualnych i generalnych w celu usunięcia naruszenia Konwencji wobec skarżącego lub wyeliminowanie przyczyn naruszenia w prawie lub praktyce działania władz.

W ciągu sześciu miesięcy od daty, w której wyrok Trybunału stanie się ostateczny, państwo jest zobowiązane przedstawić Komitetowi Ministrów plan działań w celu wykonania wyroku lub raport z jego wykonania.

Proces monitorowania wykonania wyroków i decyzji Trybunału monitoruje międzyresortowy Zespół do spraw Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, powołany przez Prezesa Rady Ministrów zarządzeniem z 19 lipca 2007 r. Pracami Zespołu kieruje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zespół może formułować propozycje odpowiednich działań. Ministrowie właściwi w zależności od przedmiotu naruszenia Konwencji stwierdzonego przez Trybunał mają obowiązek przetłumaczenia i rozpowszechnienia wyroku Trybunału, a także przygotowania planu działań i raportu z jego wykonania w terminach określonych w zarządzeniu (algorytm wykonywania wyroków Trybunału określony w zarządzeniu Prezesa Rady Ministrów ).

 

{"register":{"columns":[]}}