Aktualności
-
16.11.2023Kampania „Nasz Klimat” ponownie zachęca do zmiany nawykówMinisterstwo Klimatu i Środowiska kontynuuje, realizowaną w 2022 r., kampanię „Nasz Klimat”, której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Jej druga odsłona koncentruje się na tematach związanych z oszczędzaniem energii, prawidłową gospodarką odpadami, a także na wiedzy dotyczącej systemu kaucyjnego.
-
06.10.2022Kampania „Nasz Klimat” – podsumowanieMinisterstwo Klimatu i Środowiska podsumowało kampanię informacyjno-edukacyjną „Nasz Klimat”, której głównym celem było podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat indywidualnych działań, jakie można podejmować na rzecz ochrony klimatu. Kampania rozpoczęła się w trzecim kwartale 2021 r.
-
06.10.2022Koła Gospodyń Wiejskich dzielą się z Polakami swoimi ekopraktykami – darmowy ebook już dostępny!Przedstawiamy e-book, który zawiera zbiór ekopraktyk od Kół Gospodyń Wiejskich. To efekt konkursu „W moim domu nic się nie marnuje”, do którego łącznie spłynęło ponad 400 zgłoszeń z 230 Kół z całej Polski.
-
03.10.2022Największe mity o zmianach klimatuZmiany klimatu to fakt, a nie opinia. Jednak, mimo wielu badań i opracowań naukowych oraz coraz częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak: rekordowe upały, susze, powodzie, trąby powietrzne, wciąż rozpowszechnione są nierzetelne informacje dotyczące tego zjawiska. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym mitom, aby wyjaśnić najpopularniejsze, ale nieprawdziwe koncepcje związane z klimatem.
-
28.09.2022Wręczenie nagrody w konkursie „W moim domu nic się nie marnuje”Wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka wręczył Kołu Gospodyń Wiejskich Frydman nagrodę w konkursie „W moim domu nic się nie marnuje” za ekopraktykę pn. „Frydmańsko Wyciyracka”. Wydarzenie odbyło się 26 września 2022 r. we Frydmanie.
-
13.09.2022Polska potrzebuje energetyki jądrowejBudowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Elektrownie te to stabilne i bezemisyjne źródła energii elektrycznej, które nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń i pyłów. Oznacza to, że rozwój w tym kierunku pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i niskoemisyjnej gospodarki.
-
26.08.2022Konkurs dla KGW „W moim domu nic się nie marnuje” rozstrzygnięty!Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat” zaprosiło Koła Gospodyń Wiejskich do udziału w konkursie na najlepsze ekopraktyki. Swoje zgłoszenia nadesłało 230 Kół z całej Polski, łącznie oceniono 401 konkursowych propozycji.
-
26.08.2022Ekobudownictwo. Jak mieszkać, aby chronić planetę?Świadomość ekologiczna wśród Polaków wzrasta. Coraz większą wagę przywiązujemy do codziennych nawyków związanych z dbaniem o klimat czy wyborów zakupowych. Działania proekologiczne mogą być również związane z naszymi decyzjami, gdzie i jak będziemy mieszkać. Dlatego decydując się na budowę domu, warto postawić na rozwiązania korzystne dla środowiska. Na które czynniki należy zwrócić szczególną uwagę?
-
05.08.2022Zrównoważona konsumpcja – czyli co indywidualnie możemy zrobić dla klimatu?Zrównoważona konsumpcja oznacza świadome i racjonalne korzystanie z dostępnych dóbr, tak aby minimalizować szkodliwy wpływ na środowisko. Postępujące zmiany klimatu wymagają wdrożenia tej idei nie tylko w firmach czy zakładach produkcyjnych, ale również w gospodarstwach domowych. Przedstawiamy 10 zasad, dzięki którym w prosty sposób możemy korzystnie wpływać na kondycję naszej planety, wpisując się w definicję zrównoważonej konsumpcji.
-
26.07.2022Odnawialne źródła energii. Czym są i co należy o nich wiedzieć?W naszym kraju od wielu lat obserwujemy regularny wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym., Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, Polska zobowiązana była do wygenerowania 15% energii z OZE w 2020 roku i cel ten osiągnęła z nawiązką . W określeniu, czy dane źródło możemy kwalifikować jako odnawialne, należy brać pod uwagę dwa czynniki: czas ich odnawiania oraz ocenę skutków oddziaływania na środowisko naturalne przy ich długotrwałym wykorzystaniu. Które źródła wpisują się w te założenia?