Polska potrzebuje energetyki jądrowej
13.09.2022
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce to inwestycja strategiczna dla zrównoważonego rozwoju całego kraju. Elektrownie te to stabilne i bezemisyjne źródła energii elektrycznej, które nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń i pyłów. Oznacza to, że rozwój w tym kierunku pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i niskoemisyjnej gospodarki.
Sytuacja obecna
Polska obecnie stoi przed ogromną transformacją energetyczną. Dywersyfikacja miksu energetycznego, zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne, zmniejszająca oddziaływanie na środowisko, przy jednoczesnym utrzymaniu konkurencyjności gospodarki, wiąże się z ogromnymi nakładami inwestycyjnymi. Źródła energii odnawialnej, takie jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, to dobre wsparcie dla naszego systemu, jednak nie są one w zupełności wystarczalne, ponieważ ze względu na swoją specyfikę nie mogą produkować energii w sposób ciągły. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla polskiej energetyki jest inwestycja w energię jądrową.
Warto podkreślić, że w 2020 r. 13 państw członkowskich UE, produkujących energię jądrową, wytworzyło 683 512 GWh energii jądrowej, co stanowi prawie 25% całkowitej produkcji energii elektrycznej w UE. Wśród państw Unii Europejskiej energetyka jądrowa stanowi źródło ponad połowy wykorzystywanej czystej energii. Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) stwierdził w jednym ze swoich raportów, że jest ona jednym z głównych bezemisyjnych źródeł energii elektrycznej.
Polska jest jednym z nielicznych państw Europy, który nie posiada własnej elektrowni jądrowej, pomimo tego, że w promieniu zaledwie 300 km od naszych granic znajdziemy aż 22 jądrowe bloki energetyczne. W dzisiejszych czasach energetyka jądrowa jest stabilnym źródłem energii elektrycznej, z którego korzystają największe gospodarki na świecie. Należy mieć również na uwadze to, że zasoby węgla kamiennego i brunatnego ulegają stopniowemu zmniejszaniu, co w przyszłości spowoduje konieczność wydobywania tych surowców ze złóż coraz trudniej dostępnych, o większym koszcie wydobycia.
Główne korzyści związane z energią jądrową
Za zróżnicowaniem źródeł energii elektrycznej idzie podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Pozwoli nam to zmniejszyć wpływ wahań na rynku węgla, gazu, a także ropy na ceny prądu dla odbiorców końcowych. Stabilizacja poziomu cen energii elektrycznej będzie związana bezpośrednio z tym, że nowoczesna elektrownia jądrowa może pracować 60, a w niektórych przypadkach nawet 80 lat. A zatem obciążenie finansowe taką inwestycją jest rozłożone na przestrzeni wielu dekad. Dodatkowo uwzględniając niski koszt eksploatacyjny elektrowni, będziemy w stanie łatwo przewidywać cenę energii.
Kolejną z istotnych zalet energetyki jądrowej jest aspekt ekologiczny. Elektrownia jądrowa w odróżnieniu od elektrowni węglowej nie emituje dwutlenku węgla (CO2), związków azotu i siarki (SO2 i NOx), a także pyłów. Substancje te zanieczyszczają środowisko oraz są niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Energetyka jądrowa wymaga również znacznie mniej miejsca. Jest technologią, która w najmniejszym stopniu wykorzystuje teren do produkcji energii elektrycznej. W porównaniu z odnawialnymi źródłami energii generuje więcej energii przy mniejszej powierzchni — 31 razy mniej niż elektrownie słoneczne i 173 razy mniej niż farmy wiatrowe.
Dzięki najmniejszemu wykorzystaniu powierzchni na jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej energetyka jądrowa jest ważnym elementem ochrony różnorodności biologicznej (bioróżnorodności). Zapobiega niszczeniu naturalnych siedlisk. Poprawia w ten sposób warunki do życia i rozmnażania się różnych gatunków w środowisku naturalnym.
Zatem inwestycja w technologię jądrową to dla nas duży krok naprzód w kwestii dbania o klimat i jakość życia społeczeństwa. Co więcej, elektrownie jądrowe produkują niewielkie ilości odpadów, które mogą być bezpiecznie składowane. Warto również dodać, że wdrożenie energetyki jądrowej wzmocni polskie instytuty naukowe i przedsiębiorstwa, które wspólnie będą mogły budować nową branżę, co otworzy przed Polską kolejne ścieżki rozwoju.
Dlaczego część społeczeństwa wciąż boi się wybudowania elektrowni jądrowej w Polsce?
Pomimo edukacji na temat energetyki jądrowej wciąż obecne jest przekonanie o negatywnym wpływie promieniowania, które emitują elektrownie tego typu. Obawy te nie są w żaden sposób uzasadnione. Obecnie na świecie istnieje około 440 jądrowych bloków energetycznych. Mimo to ich wkład w ogólny poziom promieniowania jest znikomy. Promieniowanie w najbliższym sąsiedztwie elektrowni jądrowej wnosi do ogólnego bilansu dawek poniżej 0.01 mSv w ciągu roku. Jest to zupełnie nieznaczna ilość, gdyż przeciętny Polak otrzymuje dawkę roczną wynosząca około 2,4 mSv, ponieważ tak naprawdę promieniowania nie da się uniknąć. W przyrodzie występuje ono naturalnie. Jego źródłem są przede wszystkim izotopy ulegające samorzutnemu rozpadowi, jak i również wiele innych substancji, które znajdziemy w pokarmie, wodzie i powietrzu. Co ciekawe nasze organizmy również promieniują. Bez wątpienia duże dawki promieniowania niosą ze sobą negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, jednak jego niewielkie ilości są całkowicie bezpieczne.
Wypalone paliwo w ciągu kilku pierwszych lat po wyładowaniu z reaktorów będzie przechowywane i chłodzone w basenach zlokalizowanych przy reaktorze, a przez następnych kilkadziesiąt lat bezpiecznie przechowywane w przechowalniku wypalonego paliwa na terenie elektrowni. Odpady wysokoaktywne i wypalone paliwo mogą w części zostać przetworzone i podlegać recyklingowi, a ich pozostałości w formie skompresowanej składowane będą docelowo w głębokich formacjach geologicznych. Warto podkreślić, że Polska posiada
60-letnie doświadczenie w bezpiecznym postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym z reaktorów badawczych, w tym z wykorzystaniem Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP) w Różanie.
Jakie są plany?
Należy podkreślić, że zgodnie z Polityką Energetyczną Polski w 2033 r. planowane jest wdrożenie energetyki jądrowej (pierwszy blok o mocy 1–1,6 GW, kolejne będą uruchamiane co 2–3 lata – cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków do 2043 r.), a elektrownie jądrowe zapewnią stabilność wytwarzania energii przy zerowej emisji zanieczyszczeń powietrza. Dlatego zakłada się, że w perspektywie 2040 r. energetyka jądrowa będzie odpowiadać za wytwarzanie blisko 20% energii elektrycznej w Polsce.
Elektrownia jądrowa przybliży nas do czystego nieba, czystej wody i tańszej energii elektrycznej. Na ten moment najlepszym niskoemisyjnym źródłem energii elektrycznej, biorąc pod uwagę skalę działania, jest właśnie technologia jądrowa. Dzięki korzyściom z nią związanym będziemy w stanie zatroszczyć się o przyszłość naszego kraju.
Źródła:
„Czy bać się elektrowni jądrowych?” – felieton-- Serwis Akademii Górniczo-Hutniczej (agh.edu.pl)
Program polskiej energetyki jądrowej - Polski Atom - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
CZEMU POLSKA POTRZEBUJE ENERGETYKI JĄDROWEJ? | Narodowe Centrum Badań Jądrowych (ncbj.gov.pl)