Koła Gospodyń Wiejskich dzielą się z Polakami swoimi ekopraktykami – darmowy ebook już dostępny!
06.10.2022
Przedstawiamy e-book, który zawiera zbiór ekopraktyk od Kół Gospodyń Wiejskich. To efekt konkursu „W moim domu nic się nie marnuje”, do którego łącznie spłynęło ponad 400 zgłoszeń z 230 Kół z całej Polski.
Konkurs polegał na dzieleniu się domowymi praktykami, które mają realny wpływ na kondycję naszego środowiska. Wśród zgłoszeń często pojawiała się tematyka związana z oszczędzaniem wody i niemarnowaniem żywności. Uczestnicy dzielili się również swoimi patentami na tworzenie domowych dekoracji, np. ze zużytych rajstop czy zabawek dla dzieci z pozornie nikomu nieprzydatnych pustych puszek i kartonów, tym samym stosując upcykling i ograniczając ilość produkowanych odpadów.
Ebook to zbiór wielu ciekawych ekoporad, który powstał na bazie zwycięskich i wyróżnionych zgłoszeń w konkursie „W moim domu nic się nie marnuje”. Są to sprawdzone rady i pomysły na życie bardziej eko, stosowane od lat w rodzinach laureatów. W dodatku wdrożenie ich we własnych domach nikomu nie sprawi kłopotu. Zatem – dlaczego by nie spróbować? Te proste codzienne czynności mają ogromne znaczenie w kwestii dbania o nasz wspólny klimat.
To, co dziś nazywamy zero waste, kiedyś kojarzone było ze zwykłą gospodarnością, a prym w tej dziedzinie wiodły dobrze zorganizowane panie domu. Dlatego do udziału konkursie zostały zaproszone Koła Gospodyń Wiejskich, które z ogromną chęcią zaangażowały się w zadanie. Działanie to odniosło ogromny sukces. Ponad 400 zgłoszeń pokazało nam, jak dużym autorytetem w kwestii ekologii są te organizacje. To ważne, by zasady panujące w polskich domach stały się źródłem inspiracji, a dzięki konkursowi aktywni członkowie Kół Gospodyń Wiejskich podzielili się swoją wiedzą z szerszym gronem odbiorców
– podsumowuje rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka.
Zebrane ekopraktyki wcześniej zostały ocenione przez komisję konkursową, nie tylko pod względem zgodności treści pracy z tematyką konkursu. Uwagę zwracano również na oryginalność pomysłu, jego użyteczność, łatwość powszechnego zastosowania, innowacyjność, kreatywność i wpływ na ochronę środowiska. Każdy z nas może włączyć się w proekologiczne działania i stosować je w swoim domu.
Materiały
Domowy Poradnik EkonawykówMKiS_ebook_0510.pdf 2.69MB