W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

3 miliardy zł „do wzięcia” na inwestycje ciepłownicze w nowym programie priorytetowym

06.10.2022

NFOŚiGW uruchomił nowy program - dający możliwość finansowania inwestycji kogeneracyjnych w sektorze ciepłowniczym ze środków Funduszu Modernizacyjnego. W jego ramach przewidziano 1,5 miliarda zł kwoty alokacji w formie dotacji i tyle samo w formie pożyczek. Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, do wyczerpania dedykowanej puli środków (okres kwalifikowalności kosztów: 1 stycznia 2021 - 31 grudnia 2030 r.).

Industrial zone, Steel pipelines, valves and ladders

Z programu „KOGENERACJA DLA CIEPŁOWNICTWA” mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii (o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW[1]), realizujący projekt w ramach systemu ciepłowniczego[2] (o zamówionej mocy cieplnej, na dzień składania wniosku, nie mniejszej niż 50 MW[3]).

Program jest odpowiedzią na potrzeby polskiego sektora ciepłowniczego związane z koniecznością modernizacji sektora. Wymagania stawiane przed sektorem w kontekście ambitnej polityki środowiskowej UE powodują, że ciepłownictwo mierzy się z szeregiem wyzwań związanych z niespotykaną dotychczas skalą nakładów inwestycyjnych na modernizację.

Wsparcie zostało przewidziane dla
inwestycji dotyczących budowy lub/i przebudowy jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW[4], pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji (z wyłączeniem energii wytworzonej w jednostce kogeneracji opalanej węglem) wraz z podłączeniem ich do sieci przesyłowej, w których do produkcji energii wykorzystuje się: ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych, paliwa gazowe, mieszanki gazów, gaz syntetyczny lub wodór.

Elementami inwestycji będą mogły być m.in.:

  • przyłącze do publicznej sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii)
  • magazyn ciepła (warunkiem udzielenia wsparcia na magazyn ciepła jest zintegrowanie go ze źródłem - ww. jednostką wytwórczą).

Wyłączone ze wsparcia będą instalacje współspalania stałych paliw kopalnych z innymi paliwami (np. biomasa) w instalacjach wielopaliwowego spalania, jak i dedykowanego spalania wielopaliwowego a także instalacje termicznego przekształcania odpadów lub innych paliw alternatywnych wytworzonych z odpadów komunalnych.

Celem programu jest promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji w sektorze ciepłowniczym. Do dofinansowania kwalifikują się instalacje, z których co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji w roku kalendarzowym zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.

Ścieżka dofinansowania projektów przewidzianych w programie to kolejny etap w realizacji generalnego planu transformacji całego krajowego sektora ciepłowniczego i realizacji w praktyce założeń Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (KPEiK), oraz Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040).

 

Szczegółowe informacje o programie są dostępne pod adresami:

https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/Programy-Priorytetowe

https://www.gov.pl/attachment/abf9d515-08a0-428c-acb7-eddd9344690b

 

[1] Warunek może zostać potwierdzony poprzez wykazanie, że w ramach grupy kapitałowej zainstalowana moc cieplna i/lub elektryczna źródeł energii wynosi nie mniej niż 50 MW. 

[2] Wymóg odnosi się osobno do każdego systemu ciepłowniczego. Nie dopuszcza się sumowania mocy wszystkich systemów, w ramach których inwestor prowadzi działalność.

[3] W przypadku spółki typu „project finance” wymóg prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania ciepła lub wytwarzania w skojarzeniu ciepła i energii elektrycznej może zostać potwierdzony poprzez wskazanie, że głównym udziałowcem Wnioskodawcy jest inny podmiot spełniający powyższe warunki, posiadający powyżej 50% udziałów w kapitale Wnioskodawcy i prowadzący działalność w ramach systemu objętego wnioskiem o dofinansowanie. 

[4] Łącznie moc elektryczna i cieplna.

{"register":{"columns":[]}}