Inauguracja programu „Energia dla wsi”. Już za tydzień będzie można składać do NFOŚiGW wnioski o dofinansowanie
18.01.2023
Celem nowego programu priorytetowego „Energia dla wsi”, który zostanie uruchomiony w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 25 stycznia br., jest zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Budżet pierwszego naboru wynosi 100 mln zł.
Zasady i szczegółowe założenia programu „Energia dla wsi” zostały przedstawione 18 stycznia br. na konferencji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz wiceprezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artura Michalskiego.
Z dofinansowania w ramach programu „Energia dla wsi” będą mogły skorzystać istniejące spółdzielnie energetyczne lub ich członkowie będący przedsiębiorcami, a także powstające spółdzielnie energetyczne oraz rolnicy – osoby fizyczne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby prawne (które w ramach działalności rolniczej, prowadzonej przez okres co najmniej 12 miesięcy prowadzą gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, położone w ramach zabudowy zagrodowej w rozumieniu przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub dział specjalny produkcji rolnej).
W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE będzie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, beneficjentem programu będzie mógł być rolnik z zarejestrowaną daną działalnością.
Przewidziano udzielanie wsparcia finansowego dla: instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych, biogazowni i elektrowni wodnych oraz magazynów energii zintegrowanych z tymi źródłami. Pożyczka będzie mogła sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (maks. do 25 mln zł), a dotacja nawet do 65 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. do 20 mln zł). Inwestycje nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez „rozpoczęcie inwestycji” należy rozumieć podjęcie robót budowlanych lub złożenie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń lub jakiegokolwiek zobowiązania, które czynić będzie realizację inwestycji nieodwracalną.
Program „Energia dla wsi” jest kontynuacją i rozszerzeniem zakończonego już naboru dla części 2) „Biogazownie i małe elektrownie wodne” programu Agroenergia. Nabory dla jego części 1) „Mikroinstalacje, pompy ciepła i towarzyszące magazyny” są nadal prowadzone przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Nabór wniosków w ramach programu „Energia dla wsi” ma się odbywać, w trybie ciągłym od 25 stycznia do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania przewidzianej puli środków. Wnioski o pożyczki i dotacje będzie można składać tylko w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD). https://gwd.nfosigw.gov.pl/.
Szczegółowe informacje o programie „Energia dla wsi” są dostępne pod adresem: Strona programu "Energia dla wsi"
Materiały
Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_11.jpg 0.22MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_2
2.jpg 0.22MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_3
3.jpg 0.24MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_4
4.jpg 0.26MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_5
5.jpg 0.25MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_6
6.jpg 0.24MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_7
7.jpg 0.23MB Plansza informacyjna dot. programu Energia dla wsi_8
8.jpg 0.20MB