Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus. Nabór II
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził zmiany programu priorytetowego „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” w zakresie:
- zwiększenia budżetu na realizację celu programu do 112 500 tys. zł;
- wydłużenia terminu zawierania zobowiązań do 31.03.2025 r.;
- doprecyzowania zapisów ust. 9. Postanowienia dodatkowe pkt 6) programu na: „6) Dane przedstawiane we wniosku muszą wynikać z audytu energetycznego przeprowadzonego przez przedsiębiorstwo ESCO. Dla celów programu priorytetowego za audyt, o którym mowa w zdaniu pierwszym, rozumie się również audyt energetyczny przygotowany dla podmiotu publicznego w celu wyboru oferty firmy ESCO w trybie zgodnym z Prawem zamówień publicznych.”
WAŻNY KOMUNIKAT
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził zmiany Ogłoszenia o naborze wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków NFOŚiGW zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” w zakresie:
- wydłużenia terminu składania fiszek (wniosków wstępnych) do 31.07.2024 r.
- wydłużenie terminu składania wniosków o dofinansowanie do 29.11.2024 r.
- zwiększenie budżetu II naboru do 107 741 204 zł.
OGŁOSZENIE II NABORU WNIOSKÓW
Nabór wniosków wstępnych (fiszek) i wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków NFOŚiGW zgromadzonych na rachunku Funduszu Modernizacyjnego w ramach inwestycji, o których mowa w pkt 7.5 ppkt 1 i 2 programu priorytetowego „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” (zakres Właściwa faza wdrażania Programu)
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Krajowy operator Funduszu Modernizacyjnego ogłasza nabór fiszek i wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach właściwej fazy wdrażania programu priorytetowego „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus”.
Na każdym etapie przygotowania fiszki i wniosku Wnioskodawca może skorzystać ze wsparcia Doradcy Energetycznego. Wnioskodawca we własnym zakresie nawiązuje współpracę z Doradcą Energetycznym posiadającym właściwe uprawnienia, doświadczenie i znajomość przepisów prawnych w zakresie realizacji inwestycji, w tym m.in. prawa budowlanego i prawa zamówień publicznych.
- Cel programu dla II naboru
Celem programu „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez zoptymalizowane inwestycje w poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej realizowane w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej (umowa EPC).
- Zakres wsparcia w II naborze
W ramach właściwej fazy wdrażania programu przewiduje się wsparcie:
- prac modernizacyjnych budynków mieszkalnych wielorodzinnych powyżej 7-miu lokali, umożliwiających zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30% w stosunku do stanu istniejącego (przed modernizacją), przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 85 kWh/(m2*rok).
Wyróżnia się 3 standardy usprawnień:
-
- usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych (większość przegród spełnia minimalne wymagania określone w Wytycznych technicznych);
- optymalny zakres modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych wskazanych w załączniku Wytyczne techniczne, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45%;
- wysoki standard modernizacji energetycznej - prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych wskazanych w załączniku Wytyczne techniczne, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60%;
- prac modernizacyjnych budynków użyteczności publicznej, umożliwiających zmniejszenie zużycia energii końcowej przynajmniej o 30% w stosunku do stanu istniejącego (przed modernizacją), przy czym zapotrzebowanie budynku na energię końcową na potrzeby ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody użytkowej (EKH+W) po modernizacji wyniesie nie więcej niż 75 kWh/(m2*rok), z wyłączeniem budynków opieki zdrowotnej, dla których zapotrzebowanie na EKH+W powinno wynosić nie więcej niż 225 kWh/(m2*rok).
Wyróżnia się 3 standardy usprawnień:
- usprawnienie tylko instalacyjne lub połączone z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych (większość przegród spełnia minimalne wymagania określone w Wytycznych technicznych);
- optymalny zakres modernizacji energetycznej – prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych wskazanych w załączniku Wytyczne techniczne, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 45%;
- wysoki standard modernizacji energetycznej - prace z dominującym udziałem prac termomodernizacyjnych wskazanych w załączniku Wytyczne techniczne, po których przeprowadzeniu EK zmniejszy się co najmniej o 60%.
- Terminy i sposób składania wniosków
Fiszki (wnioski wstępne) należy składać w trybie ciągłym, w okresie od 29.01.2024 r. do 31.07.2024 r.
Pozytywna ocena fiszki jest warunkiem złożenia wniosku o dofinansowanie. Dopuszcza się złożenie wniosku o dofinansowanie z pominięciem fiszki po spełnieniu warunków określonych w Regulaminie naboru i programie priorytetowym.
Wnioski o dofinasowanie w formie dotacji należy składać, w trybie ciągłym, w okresie od 29.01.2024 r. do 29.11.2024 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania alokacji środków dostępnych w ramach II naboru.
Dofinansowanie przyznawane jest do wyczerpania alokacji środków dostępnych w ramach II naboru. Decyduje kolejność wpływu wniosków o dofinansowanie. Wnioski przekraczające budżet naboru pozostawia się bez rozpatrzenia.
Składanie fiszek i wniosków odbywa się za pomocą generatora wniosków o dofinansowanie:
Informacje i instrukcje do generatora wniosków
Generator wniosków o dofinansowanie ze środków krajowych: https://gwd.nfosigw.gov.pl (strona otworzy się w nowym oknie).
- w przypadku podpisania wniosku przy użyciu podpisu elektronicznego, który wywołuje skutki prawne równoważne podpisowi własnoręcznemu - jedynie w formie elektronicznej, przy użyciu Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD),
- w innym przypadku – gdy wnioskodawca nie ma możliwości zastosowania podpisu, o którym mowa powyżej, oprócz przesłania wersji elektronicznej składa w kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ul. Konstruktorska 3A, 02-673 Warszawa, w godzinach 7.30 – 15.30 lub przesyła drogą pocztową lub za pośrednictwem kuriera na adres:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa
z dopiskiem „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC (Energy Performance Contract) Plus” NABÓR II, wygenerowany przy użyciu GWD:
-
- wydruk wniosku, zawierający na pierwszej stronie kod kreskowy oraz oryginały lub potwierdzone za zgodność z oryginałem załączniki do wniosku,
- oświadczenia podpisane zgodnie z zasadami reprezentacji wnioskującego.
Ostateczny termin składania fiszek (wniosków wstępnych):
- w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie upływa dnia 31.07.2024 r. o godz. 23:59
- w Kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej upływa dnia 31.07.2024 r. o godz. 15:30.
Ostateczny termin składania wniosków o dofinansowanie:
- w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie upływa dnia 29.11.2024 r. o godz. 23:59
- w Kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej upływa dnia 29.11.2024 r. o godz. 15:30.
Za dzień wpływu fiszki lub wniosku uważa się:
- w przypadku sygnowania fiszki, wniosku i dokumentów podpisem elektronicznym, który wywołuje skutki prawne równoważne podpisowi własnoręcznemu – termin wysłania wniosku z załącznikami w Generatorze Wniosków o Dofinansowanie,
- w przypadku złożenia fiszki lub wniosku z załącznikami w formie papierowej - termin wpływu do kancelarii Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydrukowanej z GWD fiszki lub wniosku i oryginałów lub potwierdzonych za zgodność z oryginałem załączników do fiszki lub wniosku.
Termin wpływu do kancelarii NFOŚiGW zostanie potwierdzony stemplem na pierwszej stronie fiszki lub wniosku o dofinansowanie.
Fiszki i wnioski, które wpłyną po terminie zostaną odrzucone. Fiszki i wnioski poddawane będą ocenie na bieżąco.
NFOŚiGW zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego.
Korespondencja z Wnioskodawcą w sprawie oceny wniosków jest prowadzona w postaci elektronicznej za pośrednictwem skrzynki email lub za pomocą dedykowanego systemu informatycznego udostępnionego przez NFOŚiGW.
- Budżet II naboru
Budżet II naboru na realizację celu programu z zakresu wskazanego w programie jako właściwa faza wdrażania programu wynosi do 107 741 204 zł.
- Formy dofinansowania
Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji, zgodnie z programem priorytetowym.
- Intensywność dofinansowania
Intensywność dofinansowania w formie dotacji uzależniona jest od realizowanego standardu usprawnień, o których mowa w pkt. 7.5 programu i wynosi do:
- 29% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – dla przedsięwzięć, o których mowa w ppkt. 7.5.1 a) lub ppkt. 7.5.2 a) programu,
- 39% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – dla przedsięwzięć, o których mowa w ppkt. 7.5.1 b) lub ppkt. 7.5.2 b) programu,
- 49% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia – dla przedsięwzięć, o których mowa w ppkt. 7.5.1 c) lub ppkt. 7.5.2 c) programu,
- Koszty kwalifikowane
- okres kwalifikowalności kosztów od 01.07.2021 r. do 31.12.2026 r.
- Kwalifikowane są koszty przedsięwzięć zgodnie z „Wytycznymi w zakresie kosztów kwalifikowanych”, które:
- wynikają z audytu energetycznego przeprowadzonego przez przedsiębiorstwo ESCO,
- są zgodne z „Wytycznymi technicznymi”, stanowiącymi załącznik nr 1 do Programu Priorytetowego,
- wynikają z zawartej umowy o poprawę efektywności energetycznej (umowy EPC) – weryfikowane przed wypłatą środków.
- Na etapie fiszek przedsięwzięć do wstępnego wyszacowania kosztów kwalifikowanych przyjmuje się koszty nie większe niż:
dla budynków mieszkalnych wielorodzinnych
- 125 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji usprawnienia tylko instalacyjnego, o którym mowa w ppkt. 7.5.1 a) programu;
- 250 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji usprawnienia instalacyjnego połączonego z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych, o którym mowa w ppkt. 7.5.1 a) programu;
- 500 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji optymalnego zakresu modernizacji energetycznej, o którym mowa w ppkt. 7.5.1 b) programu;
- 750 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji wysokiego standardu modernizacji energetycznej, o którym mowa w ppkt. 7.5.1 c) programu.
dla budynków użyteczności publicznej
- 187,5 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji usprawnienia tylko instalacyjnego, o którym mowa w ppkt. 7.5.2 a) programu;
- 500 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji usprawnienia instalacyjnego połączonego z przeprowadzeniem minimalnego zakresu prac termomodernizacyjnych, o którym mowa w ppkt. 7.5.2 a) programu;
- 1125 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji optymalnego zakresu modernizacji energetycznej, o którym mowa w ppkt. 7.5.2 b) programu;
- 1500 PLN/m2 powierzchni użytkowej budynku w sytuacji realizacji wysokiego standardu modernizacji energetycznej, o którym mowa w ppkt. 7.5.2 c) programu.
- Beneficjenci
- spółdzielnie mieszkaniowe,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji i które powołane są do realizacji zadań własnych j.s.t. wskazanych w ustawach.
- Kontakt w sprawie programu
Materiały
Program priorytetowy Renowacja z gwarancją oszczędności EPC plus zmiana 2024 r.1_Program_priorytetowy_Renowacja_z_gwarancją_oszczędności__EPC_plus_zmiana_2024_r.pdf 0.28MB 2. zał.1 do pp EPC - Wytyczne techniczne 2024 r.
2_zał_1_do_pp_EPC_Wytyczne_techniczne_2024_r.pdf 0.29MB 3. Regulamin II naboru ciągłego - pp EPC
3_Regulamin_II_naboru_ciągłego_pp_EPC.pdf 0.30MB 4. Załącznik nr 1 do Regulaminu - Lista wymaganych załączników do WoD - II nabór
4_Załącznik_nr_1_do_Regulaminu_Lista_wymaganych_załączników_do_WoD_II_nabór.pdf 0.17MB 5. Załącznik 1 do zał.1 do Regulaminu - _Mapa Wnioskodawców
5_Załącznik_1_do_zał_1_do_Regulaminu___Mapa_Wnioskodawców.pdf 0.20MB 6. Załącznik nr 2 do Regulaminu - Ogłoszenie II naboru - EPC - zmiana
6_Załącznik_nr_2_do_Regulaminu__Ogłoszenie_naboru_EPC_II_nabór.docx 0.04MB 7. Załącznik nr 3 do Regulaminu - Wzór wniosku wstępnego FISZKA - II nabór
7_Załącznik_nr_3_do_Regulaminu_Wzór_wniosku_wstępnego_FISZKA_II_nabór.pdf 0.22MB 7.1. Załącznik nr 3 do Regulaminu - Instrukcja wypełniania fiszki - II nabór
71_Załącznik_nr_3_do_Regulaminu_Instrukcja_wypełniania_fiszki_II_nabór.pdf 0.28MB 7.2. Załącznik nr 3 do Regulaminu - wzory załączników do fiszki - II nabór, zmiana maj 2024
7_2_Załącznik_nr_3_do_Regulaminu_wzory_załączników_do_fiszki_II_nabór.7z 0.05MB 8. Załącznik nr 4 do Regulaminu - Wzór wniosku o dofinansowanie - II nabór
8_Załącznik_nr_4_do_Regulaminu_Wzór_wniosku_o_dofinansowanie_II_nabór.pdf 0.83MB 8.1. Załącznik nr 4 do Regulaminu - Instrukcja wypełniania WoD - II nabór
81_Załącznik_nr_4_do_Regulaminu_Instrukcja_wypełniania_WoD_II_nabór.pdf 0.39MB 8.2. Załącznik nr 4 do Regulaminu - wzory załączników do WoD - II nabór
82_Załącznik_nr_4_do_Regulaminu_wzory_załączników_do_WoD_II_nabór.7z 0.08MB 9. Umowa EPC wraz z załącznikami - wzory dokumentów
9_Umowa_EPC_wraz_z_załącznikami_wzory_dokumnetów.7z 3.67MB