Model pojęciowy bazy danych oraz schemat aplikacyjny dla mapy glebowo - rolniczej opracowywanej w skali 1:5 000 w postaci wektrowej
31.05.2023
Główny Urząd Geodezji i Kartografii we współpracy z Instytutem Upraw Nawożenia i Gleboznastwa – Państwowym Instytutem Badawczym oraz w uzgodnieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracował model pojęciowy bazy danych oraz schemat aplikacyjny GML dla mapy glebowo-rolniczej dla skali 1:5 000 w postaci wektorowej.
Większość dostępnych dzisiaj w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym map glebowo-rolniczych w skali 1:5 000 opracowano w latach 60-80tych w postaci analogowej. Dla zdecydowanej większości kraju mapy te zostały przekształcone do postaci wektorowej, ale są jeszcze obszary, gdzie dostępne są wyłącznie mapy w postaci analogowej. W celu dalszego efektywnego wykorzystania tych map konieczna jest ich standaryzacja na poziomie krajowym. Stąd, podjęte przez GUGIK działania w tym zakresie:
- opracowany powyższy model pojęciowy i schemat aplikacyjny
- planowany przetarg na cyfryzację map glebowo-rolniczych dla obszaru województwa opolskiego zgodnie z opracowanym modelem.
Opracowane dokumenty dostępne są pod adresami:
- Model pojęciowy wraz z katalogiem obiektów: https://opendata.geoportal.gov.pl/Mapy/Tematyczne/Glebowo-rolnicza/MapaGlebowoRolnicza.docx
- Schemat aplikacyjny GML:https://opendata.geoportal.gov.pl/Mapy/Tematyczne/Glebowo-rolnicza/MapaGlebowoRolnicza.xsd
- Model pojęciowy w formacie Enterpise Architect: https://opendata.geoportal.gov.pl/Mapy/Tematyczne/Glebowo-rolnicza/MapaGlebowoRolnicza.eapx
Opracowane model i schemat będą również umieszczone w repozytorium interoperacyjności, o czym poinformujemy Państwa w odrębnej wiadomości.
Na poniższej ilustracji przedstawiono fragment opracowanego modelu UML:
W tym miejscu składamy podziękowanie Panu dr. Janowi Jadczyszynowi z IUNG-PIB za owocną współpracę i udzielone wsparcie przy analizie map glebowo-rolniczych w skali 1:5 000 oraz przy opracowaniu modelu pojęciowego i schematu aplikacyjnego GML.
Przypominamy również, że opracowanie map glebowo-rolniczych przez Marszałków Województw wymaga uzgodnienia z Głównym Geodetą Kraju (art. 7c ust. 2 ustawy Prawo Geodezyjne i Kartograficzne).