W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O sygnaliście

Art. 4. 1. Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

1)     pracownik;

2)     pracownik tymczasowy;

3)     osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;

4)     przedsiębiorca;

5)     prokurent;

6)     akcjonariusz lub wspólnik;

7)     członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;

8)     osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;

9)     stażysta;

10)   wolontariusz;

11)   praktykant;

12)   funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);

13)   żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248).

2. Ustawę stosuje się także do osoby fizycznej, o której mowa w ust. 1, w przypadku zgłoszenia lub ujawnienia publicznego informacji o naruszeniu prawa uzyskanej w kontekście związanym z pracą przed nawiązaniem stosunku pracy lub innego stosunku prawnego stanowiącego podstawę świadczenia pracy lub usług lub pełnienia funkcji w podmiocie prawnym lub na rzecz tego podmiotu, lub pełnienia służby w podmiocie prawnym lub już po ustaniu takiego stosunku pracy.

Gdy nie jesteś sygnalistą - sytuacje, w których zgłoszenie zewnętrzne nie może być złożone

Uwaga, jeżeli złożysz zgłoszenie zewnętrzne, mimo, że nie powinieneś go składać, to nie zostaniesz objęty ochroną jako sygnalista, zgłoszenie nie będzie rozpatrywane, a w skrajnych sytuacjach narażasz się na odpowiedzialność za naruszenie przepisów związanych ze wskazanymi niżej zagadnieniami. Musisz liczyć się z tym, że jeżeli składasz zgłoszenie zewnętrzne do organu publicznego, to zwykle musi on poinformować odpowiednie organy w sytuacji, kiedy mogłeś popełnić przestępstwo.

 

Nie można złożyć zgłoszenia zewnętrznego, jeżeli zgłoszenie dotyczyłoby informacji objętych:

1)         przepisami o ochronie informacji niejawnych;

2)         tajemnicą związaną z wykonywaniem zawodów medycznych oraz prawniczych;

3)         tajemnicą narady sędziowskiej;

4)         postępowaniem karnym – w zakresie tajemnicy postępowania przygotowawczego oraz tajemnicy rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.

 

Jeżeli złoży pani/pan takie zgłoszenie, to nie będzie pani/pan chroniony/a jako sygnalista. Podmiotowi prawnemu nie wolno jest rozpatrywać takiego zgłoszenia.

Jeśli jednak złożono zgłoszenie do organu publicznego i ze zgłoszenia wynika, że jego treść, lub samo zgłoszenie może stanowić przestępstwo, to organ prawdopodobnie poinformuje odpowiednie organy o możliwości popełnienia przestępstwa.

Nie można złożyć zgłoszenia zewnętrznego, jeżeli zgłoszenie dotyczyłoby:

- naruszeń prawa w zakresie zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa w rozumieniu art. 7 pkt 36 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1605 i 1720), do których nie stosuje się przepisów tej ustawy

- umów offsetowych zawieranych na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 2014 r. o niektórych umowach zawieranych w związku z realizacją zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1218)

- innych niż dwa wymienione powyżej środków podejmowanych w celu ochrony podstawowych lub istotnych interesów bezpieczeństwa państwa na podstawie art. 346 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Jeżeli złoży pani/pan takie zgłoszenie, to nie będzie pani/pan chroniony/a jako sygnalista. Organowi publicznemu nie wolno jest rozpatrywać takiego zgłoszenia na gruncie UoS.

W przypadku, jeżeli takie zgłoszenie zostaje przyjęte, organ publiczny, w informacji zwrotnej informuje zgłaszającego naruszenie prawa, że dalsze czynności nie będą prowadzone.

Jeśli podmiot prawny, do którego jednak złożono zgłoszenie, jest podmiotem publicznym i ze zgłoszenia wynika, że jego treść, lub samo zgłoszenie może stanowić przestępstwo, to podmiot prawdopodobnie poinformuje odpowiednie organy o możliwości popełnienia przestępstwa.

Jeśli jednak złożono zgłoszenie do organu publicznego i ze zgłoszenia wynika i ze zgłoszenia wynika, że jego treść, lub samo zgłoszenie może stanowić przestępstwo, to organ może poinformować odpowiednie organy o możliwości popełnienia przestępstwa.

W pewnych sytuacjach poinformowanie organów może być obowiązkiem podmiotu.

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
20.12.2024 14:33 Jolanta Plieth-Cholewińska
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Jolanta Plieth-Cholewińska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
O sygnaliście 1.0 20.12.2024 14:33 Jolanta Plieth-Cholewińska

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}