W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Opublikowana nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego

28.04.2023

baner z napisem prawo

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych , która wprowadza też drobne zmiany w Prawie geodezyjne i kartograficzne.

Ustawa modyfikuje między innymi:

  • art. 46 w Pgik dotyczący prac komisji dyscyplinarnych - „Do postępowań przed komisjami dyscyplinarnymi w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej, w zakresie nieuregulowanym w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375, 1855, 2582 i 2600 oraz z 2023 r. poz. 289 i 535), z tym że nie stosuje się przepisów o oskarżycielu prywatnym, przedstawicielu społecznym, postępowaniu przygotowawczym oraz środkach przymusu, z wyjątkiem przepisów o karze pieniężnej”.
  • modyfikuje obowiązek umieszczania tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości zabudowanych. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten będzie polegał na umieszczeniu tej tabliczki w widocznym miejscu – albo na ścianie frontowej budynku albo, i tu nowość, na ogrodzeniu. Należy tego dokonać – tak jak dotychczas – w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Co do zasady tabliczka musi zawierać jedynie sam numer. Natomiast o obowiązku zamieszczenia na niej dodatkowych informacji (nazwy miejscowości lub dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego, a także nazwy ulicy lub placu) będzie mogła zdecydować rada gminy.
  • w ustawie zaproponowano również dodanie nowego art. 48 ust. 1a, w którym stypizowane będzie wykroczenie polegające na niezrealizowaniu obowiązku zamieszczenia tabliczki adresowej. Zakres karalności będzie w tym przypadku węższy niż określony obecnie w Kodeksie wykroczeń. Za czyn ten grozić będzie nagana lub grzywna do 250 zł.

Ustawa wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia czyli 12 maja 2023 r.

Ilustracja przedstawia zrzut ekranu z Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej

{"register":{"columns":[]}}