W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie roku 2022 – nazewnictwo geograficzne na obszarze Polski oraz świata

05.01.2023

Ilustracja przedstawiająca zrzut ekranu z aplikacji mapowej prezentującej rejestr polskich nazw geograficznych świata ze zlokalizowaną nazwą Sardynia wraz z atrybutami.

Poniżej przedstawiamy podsumowanie prac zrealizowanych w 2022 r. w ramach prac własnych GUGiK w zakresie bazy danych Państwowego Rejestru Nazw Geograficznych (PRNG), tj. rejestru nazw geograficznych RP oraz rejestru polskich nazw geograficznych świata.

I. Rejestr nazw geograficznych RP

W rejestrze nazw geograficznych położonych na obszarze Polski 31 grudnia 2022 r. znajdowało się łącznie 255 879 nazw, w tym 124 665 nazw miejscowości i 131 214 nazw obiektów fizjograficznych.

Wykres przedstawiający dane PRNG dotyczące nazw geograficznych RP: liczba nazw miejscowości, obiektów fizjograficznych oraz suma nazw wg statusu nazw, stan na 31.12.2022 r.

W 2022 r. wykonaliśmy w bazie ponad 130 000 modyfikacji na 18 945 nazwach miejscowości oraz ponad 3 570 obiektach fizjograficznych. Wykonane modyfikacje dotyczyły w szczególności weryfikacji położenia punktów głównych nazwanych obiektów oraz aktualizacji atrybutów na podstawie materiałów źródłowych.

 

Do najważniejszych zadań należała aktualizacja PRNG na podstawie zmian obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 8 grudnia 2021 r. w  sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych (Dz.U. z 2021 poz. 2308) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2021 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz nadania niektórym miejscowościom statusu miast (Dz.U. z 2021 poz. 1395), tj.:

    • dodano 3 ustalone urzędowe nazwy miejscowości oraz 3 ustalone urzędowe nazwy obiektów fizjograficznych,
    • zmieniono 30 urzędowych nazw miejscowości w zakresie nazwy lub/i rodzaju miejscowości oraz 1 urzędową nazwę obiektu fizjograficznego,
    • usunięto 101 zniesionych urzędowych nazw miejscowości,
    • zmieniono atrybuty 27 urzędowych nazw miejscowości w wyniku nadania miejscowościom statusu miasta oraz zmian granic jednostek ewidencyjnych.

Zgodnie z informacjami pozyskanymi z urzędów gmin, wprowadziliśmy także 15 urzędowych nazw miejscowości, które dotychczas nie miały w PRNG określonych współrzędnych geograficznych.

 

Na podstawie „Wykazu angielskich nazw ważniejszych obiektów geograficznych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej” opublikowanego 27 grudnia 2021 r. przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, dla 88 nazw ważniejszych obiektów geograficznych położonych na terenie Polski dodano 141 egzonimów w języku angielskim.

Jednocześnie, przez cały 2022 r. prowadziliśmy na bieżąco prace związane z utrzymaniem bazy danych PRNG. Na obszarze 71 powiatów położonych w 5 województwach przeprowadziliśmy weryfikację i aktualizację łącznie 18 539 nazw miejscowości. Prace polegały w szczególności na weryfikacji poprawności położenia punktu głównego nazwanego obiektu oraz aktualności atrybutów.

Ilustracja przedstawiająca mapę podziału Polski na województwa z zaznaczonymi powiatami, dla których wykonano weryfikację nazw miejscowości w PRNG.

W maju 2022 r. udostępniliśmy w serwisie www.geoportal.gov.pl nową wersję usług sieciowych WMS i WFS ze zmienioną wizualizacją sygnatur i etykiet nazwanych obiektów oraz widocznością nazw geograficznych według określonej skali wyświetlania dla poszczególnych obiektów.

Ilustracja przedstawiająca zrzut ekranu z serwisu www.geoportal.gov.pl w uruchomioną usługą przeglądania ortofotomapy i państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG).

 

II. Rejestr polskich nazw geograficznych świata

Rejestr nazw geograficznych świata został utworzony z końcem 2021 r. a  na dzień 31 grudnia 2022 r. w rejestrze zgromadzono łącznie 13 448 polskich nazw geograficznych uchwalonych przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP działającej przy GGK (KSNG).

Wyres przedstawiający dane PRNG dotyczące polskich nazw geograficznych świata: liczba polskich nazw geograficznych świata w podziale na grupy obiektów, stan na 31.12.2022 r.

W 2022 roku zaktualizowaliśmy rejestr polskich nazw geograficznych świata
o atrybut „obiekt nadrzędny” dla 607 obiektów geograficznych z obszaru Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii i Oceanii, Antarktyki oraz obiektów podmorskich a także na bieżąco wprowadzaliśmy zmiany zgodnie z uchwałami KSNG (45 zmian) oraz poprawialiśmy zidentyfikowane nieprawidłowości.

Jednocześnie, uruchomiliśmy portal mapowy służący do przeglądania i identyfikacji obiektów zawartych w rejestrze polskich nazw geograficznych świata (https://prng.geoportal.gov.pl).

Ilustracja przedstawiająca zrzut ekranu z aplikacji mapowej prezentującej rejestr polskich nazw geograficznych świata ze zlokalizowaną nazwą Sardynia wraz z atrybutami.

W 2022 r. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP działająca przy GGK w ramach prowadzonych prac:

    • uchwaliła 30 nowych polskich nazw geograficznych świata,
    • zmieniła 11 polskich nazw geograficznych świata,
    • zniosła 4 polskie nazwy geograficzne świata.

Ponadto Komisja kontynuowała prace nad wykazem polskich nazw budowli, który planowany jest do opublikowania w 2024 r. jako suplement do nowego, trzeciego wydania „Urzędowego wykazu polskich nazw geograficznych świata”.

W październiku 2022 roku, na platformie www.gov.pl wdrożyliśmy nową stronę internetową Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej https://www.gov.pl/web/ksng, co zwiększyło jej dostępność cyfrową i pozwoliło na ujednolicenie z innymi stronami instytucji rządowych.

Ilustracja przedstawiająca zrzut ekranu ze strony internetowej Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

III. Częstotliwość udostępniania danych plikowych PRNG

W 2022 r. wprowadziliśmy także zmiany w zakresie częstotliwości udostępniania danych plikowych PRNG w części dotyczącej rejestru nazw geograficznych RP oraz rejestru polskich nazw geograficznych świata. Dane PRNG zarówno w usługach przeglądania (WMS), pobierania (WFS) jaki i w postaci danych plikowych GML, SHP i XLSX są na bieżąco aktualizowane i udostępniane. Eksport z bazy danych PRNG do danych plikowych jest wykonywany codziennie (w przypadku braku zmian i modyfikacji w rejestrze, eksport danych nie jest wykonywany). Dodatkowo w każdej paczce danych *.zip z danymi PRNG dodaliśmy plik TXT z informacją o dacie eksportu zaktualizowanych danych oraz plik XLSX zawierający wyjaśnienie skrótów użytych do opisu atrybutów w poszczególnych plikach.

{"register":{"columns":[]}}