Artykuł archiwalny
Nabór wniosków na zadania wojewódzkie 2023
Na podstawie art. 36o ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg (Dz. U. z 2022 r. poz. 505, z późn. zm.), Minister Infrastruktury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie zadań wojewódzkich ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Przedmiotem dofinansowania są inwestycje polegające na poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, polegające w szczególności na budowie lub przebudowie: dróg dla pieszych, dróg dla pieszych i rowerów, dróg dla rowerów, przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerów oraz peronów przystankowych wraz z dojściami do tych peronów – na drogach wojewódzkich.
- Miejsce i termin składania wniosków
Wniosek wraz z niezbędnymi załącznikami należy złożyć w terminie 30 dni od dnia udostępnienia informacji o naborze w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Infrastruktury, tj. do dnia 03.04.2023 r.
- w wersji elektronicznej na Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Ministerstwa Infrastruktury – adres: /MIIB/SkrytkaESP
- w wersji papierowej na adres:
Ministerstwo Infrastruktury
Departament Dróg Publicznych
ul. Chałubińskiego 4/6
00-928 Warszawa
W przypadku wysyłki za pośrednictwem Poczty Polskiej liczy się data stempla pocztowego.
Wnioski złożone po terminie zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.
- Wymogi formalne, które powinien spełniać wniosek o dofinansowanie
Wniosek o dofinansowanie może złożyć wyłącznie ustawowy zarządca drogi wojewódzkiej, który w 2021 roku zarządzał siecią dróg wojewódzkich o długości co najmniej 700 km.
Dofinansowaniu podlegają wyłącznie zadania, których zakres rzeczowy nie obejmuje wykonywania robót budowlanych polegających na budowie, przebudowie lub remoncie jezdni, z wyjątkiem robót niezbędnych do wykonania części drogi służących poprawie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.
Wnioskodawca we wniosku deklaruje gotowość do podpisania umowy o udzielenie dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla zadania określonego we wniosku w terminie 60 dni od uzyskania informacji o pozyskaniu dofinansowania.
Umowa z wykonawcą robót budowlanych powinna zostać zawarta po podpisaniu umowy o udzielenie dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Zadanie tj. wszystkie odcinki wykazane we wniosku powinny zostać oddane do użytkowania w terminie 24 miesięcy od dnia podpisania umowy o dofinansowanie.
Wniosek należy złożyć wyłącznie na wzorze określonym przez Ministra Infrastruktury, który stanowi załącznik do ogłoszenia o naborze. Samowolne wprowadzenie zmian we wzorze wniosku lub zastosowanie innego wzoru jest równoznaczne z odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych.
Dane przedstawione we wniosku muszą odzwierciedlać stan faktyczny. Podawane parametry techniczne muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami techniczno-budowlanymi, w tym w szczególności określonymi w:
- rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 czerwca 2022 r. w sprawie przepisów techniczno-budowlanych dotyczących dróg publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1518).
W przypadku projektowania przejść dla pieszych i ich oświetlenia należy wykorzystać wytyczne rekomendowane przez ministra właściwego do spraw transportu):
- WR-D-41-3 - Wytyczne projektowania infrastruktury dla pieszych. Część 3: Projektowanie przejść dla pieszych
- WR-D-41-4 - Wytyczne projektowania infrastruktury dla pieszych. Część 4: Projektowanie oświetlenia przejść dla pieszych.
Wytyczne dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/wr-d
Uwaga! Jeśli wnioskodawca posiada dokumentację projektową lub decyzję ZRID/pozwolenie na budowę, a na etapie przygotowania inwestycji nie korzystał z zapisów wytycznych WR-D-41-3 i WR‑D‑41-4, ewentualne przyznanie dofinansowania będzie możliwe pod warunkiem złożenia oświadczenia o późniejszym dostosowaniu projektu do zapisów tych wytycznych.
Wniosek powinien zawierać odpowiednie załączniki, wymienione w części 10 wniosku o dofinansowanie. Załączniki stanowią integralną część wniosku. W przypadku składania wniosku w formie papierowej, należy również dołączyć nośnik elektroniczny (pendrive, płytę CD/DVD) zawierający dokumentację o formacie większym niż A3.
Sposób wypełniania wniosku opisano w instrukcji wypełniania wniosku, będącej załącznikiem do ogłoszenia o naborze. Wypełnianie wniosków w sposób niezgodny z instrukcją może skutkować odrzuceniem wniosku z przyczyn formalnych.
Uwaga!
W przypadku, gdy wniosek o dofinansowanie nie spełnia wymogów formalnych, w tym nie został sporządzony zgodnie ze wzorem lub zawiera oczywiste omyłki, minister właściwy do spraw transportu wzywa wnioskodawcę do jego uzupełnienia lub poprawienia w nim oczywistych omyłek, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Zgodnie z art. 33 ust. 5 i 6 w zw. z art. 36o ust. 8 ustawy o RFRD, wnioskodawca, uzupełniając lub poprawiając wniosek o dofinansowanie, nie może załączyć dokumentów datowanych na dzień po złożeniu wniosku.
- Sposób ustalania natężenia ruchu drogowego
W celu obliczenia natężenia ruchu pojazdów na danym odcinku drogi wojewódzkiej należy podać wartość średniego dobowego ruchu rocznego (SDRR). W tym celu należy wykorzystać dane pochodzące z generalnego pomiaru ruchu (GPR) przeprowadzonego w latach 2020/2021.
Dane dotyczące dróg wojewódzkich dostępne są na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pod adresem https://www.gov.pl/web/gddkia/generalny-pomiar-ruchu-20202021.
Jeżeli fragment drogi wojewódzkiej mieści się w jednym odcinku pomiarowym, należy podać wartość SDRR dla tego odcinka. Natomiast, jeżeli fragment drogi wojewódzkiej obejmuje więcej niż jeden odcinek pomiarowy, wówczas należy obliczyć średnią arytmetyczną SDRR wszystkich odcinków.
Uwaga!
W niektórych przypadkach odcinek w granicach miejscowości jest osobnym odcinkiem pomiarowym. Należy dokładnie sprawdzić układ odcinków pomiarowych w rejonie miejscowości.
- Sposób ustalania liczby wypadków i kolizji drogowych
Dane dotyczące wypadków i kolizji drogowych należy pozyskać od policji. Powinny one dotyczyć lat 2019, 2020 i 2021.
We wniosku o dofinansowanie należy podać:
- liczbę kolizji,
- liczbę wypadków, w których byli ciężko ranni lub ofiary śmiertelne (ogółem),
- liczbę wypadków, w których ciężko rannymi lub ofiarami śmiertelnymi byli niechronieni uczestnicy ruchu.
Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć pisemną informację policji, będącą źródłem danych.
- Wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie zadań wojewódzkich.
Minister Infrastruktury na dofinansowanie zadań wojewódzkich przeznacza kwotę 240 mln zł.
- Wysokość dofinansowania zadania
Wysokość dofinansowania udzielonego na zadanie (jeden wniosek) nie może przekroczyć 15 mln zł. Maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 50% kosztów realizacji zadania, spełniającego wymogi naboru i została ustalona zgodnie z przepisem art. 16d ust. 2 ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.
- Limit wniosków przypadających na 1 wnioskodawcę
Minister Infrastruktury wskazuje, że w ramach naboru wniosków o dofinansowanie zadań wojewódzkich, każdy wnioskodawca może złożyć nie więcej niż 1 wniosek o dofinansowanie.
- Informacja dotycząca zabezpieczenia wkładu własnego
Składając wniosek, wnioskodawca oświadcza, że potwierdzenie zabezpieczenia wkładu własnego w budżecie jst i wieloletniej prognozie finansowej zostanie przedstawione najpóźniej 7 dni roboczych przed dniem podpisania umowy o dofinansowanie. Posiadanie zabezpieczonego wkładu własnego nie jest zatem wymagane w dniu składania wniosku o dofinansowanie.
- Pozostałe informacje
W przypadku ujęcia we wniosku więcej niż jednego odcinka drogi należy nadać jedną nazwę zadania, adekwatną do planowanych do przeprowadzenia robót budowlanych. Nazwa powinna być zrozumiała i czytelna na umieszczonej tablicy informacyjnej dotyczącej realizacji zadania.
Preferowane będą zadania, w efekcie których nastąpi kontynuacja działań służących zachowaniu ciągłości poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na drogach wojewódzkich.
Załączniki:
- Wzór wniosku o dofinansowanie
- Instrukcja wypełniania wniosku
Materiały
Wzór wniosku o dofinansowaniezałącznik_1_-_Wniosek_o_dofinansowanie_-_zadanie_wojewódzkie032023.xlsx 0.09MB Instrukcja wypełniania wniosku
zał_2_-_Instrukcja_wypełniania_-_zadanie_wojewódzkie.docx 0.03MB
- Pierwsza publikacja:
- 03.03.2023 12:49 Adam Bielecki
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Michał Burczenik
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Artykuł archiwalny | 3.0 | 28.09.2023 16:30 Adam Bielecki |
Nabór wniosków na zadania wojewódzkie 2023 | 2.0 | 03.03.2023 12:52 Adam Bielecki |
Nabór wniosków na zadania wojewódzkie na 2023 rok | 1.0 | 03.03.2023 12:49 Adam Bielecki |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP