Podsumowanie współpracy w roku 2023
Pracę Komisji regulują uchwały przyjęte na posiedzeniach Komisji i naradach Przewodniczących Delegacji. Za realizację uchwał pod względem merytorycznym odpowiedzialne są grupy robocze przy wsparciu technicznym i organizacyjnym ze strony Sekretariatu MKOOpZ. W ramach MKOOpZ, na poziomie Komisji, odbywają się dwa spotkania rocznie: posiedzenie Przewodniczących Delegacji (ostatnie miało miejsce 25 maja 2023 r. w trybie hybrydowym) oraz posiedzenie plenarne MKOOpZ, które w 2023 r. odbyło się w dniach 4-5 grudnia we Wrocławiu. Za realizację zadań MKOOpZ pod względem merytorycznym odpowiedzialne są grupy robocze, przy wsparciu technicznym i organizacyjnym ze strony Sekretariatu. Zwyczajowo każda z grup roboczych spotyka się także dwa razy do roku. W bieżącym roku sprawozdawczym odbyło się 8 narad w trybie online, 7 narad w formacie hybrydowym oraz dwie narady w formie stacjonarnej, poza Wrocławiem.
Działalność Komisji koncentrowała się na następujących zagadnieniach:
- wdrażaniu Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW);
- b) ochronie przeciwpowodziowej oraz wdrażaniu Dyrektywy Powodziowej;
- c) negatywnych skutkach dla środowiska wynikających z działalności czynnych oraz wyłączonych
- z eksploatacji kopalni węgla brunatnego, w szczególności dla wód podziemnych;
- d) zapobieganiu zanieczyszczeniom awaryjnym;
- e) aktualizacji Geoportalu MKOOpZ;
- f) aktualizacji Regulaminu wynagradzania MKOOpZ.
Podczas 26. posiedzenia plenarnego podsumowującego rok sprawozdawczy, Przewodniczący MKOOpZ przedstawił sprawozdanie z działalności MKOOpZ. W ramach Grupa Robocza G1 „RDW” rozpoczęła realizację zadań związanych z czwartym cyklem planistycznym według RDW. W tym celu wymieniono informacje dotyczące trybu postępowania na poziomie krajowym, a także opracowano harmonogram i program prac na potrzeby przygotowania trzeciej aktualizacji Planu gospodarowania wodami dla MODO.
Podgrupa Robocza ad hoc „Górnictwo”, która powinna zająć się przede wszystkim opracowaniem „Strategii wspólnego rozwiązywania problemów gospodarki wodnej w zakresie negatywnych skutków dla środowiska wynikających z działalności czynnych oraz wyłączonych z eksploatacji kopalni węgla brunatnego”, podjęła swoje prace z początkiem roku. W pierwszej kolejności poszczególne delegacje wymieniły się informacjami na temat problematyki górnictwa w dorzeczu Odry na poziomie krajowym.
W ramach przygotowań do realizacji zadań wynikających z trzeciego cyklu wdrażania Dyrektywy Powodziowej Grupa Robocza G2 „Powódź” zaktualizowała „Koncepcję wdrażania Dyrektywy
w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim na Międzynarodowym Obszarze Dorzecza
Odry”, której elementem jest także harmonogram i plan pracy.
W połowie bieżącego roku uchwalony został zaktualizowany „Międzynarodowy Plan Ostrzegawczo-Alarmowy dla Odry” (MPOA) i opublikowany na stronie internetowej MKOOpZ. Aktualizacja dotyczyła przede wszystkim definicji awarii, kryteriów alarmowych, dróg przekazywania meldunków oraz sposobów przesyłania informacji. Zaktualizowano również mapy i opracowano interaktywny formularz meldunkowy oraz minisłownik, aby ułatwić komunikację w trzech językach pomiędzy poszczególnymi Międzynarodowymi Głównymi Centralami Ostrzegawczymi (MGCO). Podczas zaplanowanych ćwiczeń komunikacyjnych w drugiej połowie roku stosowany był już nowy interaktywny formularz meldunkowy, jak również zaktualizowane procedury zawarte w MPOA.
Geoportal MKOOpZ, który jest istotnym narzędziem służącym do prezentacji map opracowanych w ramach MKOOpZ oraz reprezentatywnych punktów pomiarowych (moduł IMS-Odra), został w tym roku zaktualizowany i udostępniony dla społeczeństwa na stronie internetowej MKOOpZ.
W odniesieniu do realizacji budżetu Komisji, raport biegłych rewidentów nie stwierdził nieprawidłowości. Rewidenci finansowi MKOOpZ stwierdzili, że zgodnie z przepisami obowiązującymi
w Sekretariacie MKOOpZ środki finansowe MKOOpZ w 2023 roku wykorzystywane były w sposób gospodarny. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.
27. Posiedzenie plenarne MKOOpZ w 2024 r., zgodnie z harmonogramem narad zostało zaplanowane w dniach 28-29 listopada.
Szczegółowe informacje nt. współpracy Polski z Niemcami i Czechami w ramach Komisji Odrzańskiej znajdują się na stronie internetowej MKOOpZ, pod następującym linkiem: http://www.mkoo.pl/