W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pn.: „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”

29.07.2022

Polska musi być przygotowana, aby zgodnie z Dyrektywą 2007/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. w sprawie oceny ryzyka powodziowego i zarządzania nim, wypełnić jej nadrzędny cel, jakim jest ograniczanie ryzyka powodziowego i zmniejszanie następstw powodzi. Powinna również dążyć do ograniczenia zagrożeń (właściwego zarządzania ryzykiem), jakie może stwarzać powódź dla ludzkiego zdrowia, środowiska, działalności gospodarczej i dziedzictwa kulturowego.

Ponadto, Polska w porównaniu do innych krajów w Europie i na świecie dysponuje niewielkimi zasobami wodnymi. Określa się je między innymi za pomocą współczynnika dostępności wody – dla Polski wynosi on około 1 600 m³ na mieszkańca/rok, przy czym średni współczynnik dostępności wody przypadający na Europejczyka wynosi około 4 500 m³, a dla całego świata średnio prawie 6 000 m³ na mieszkańca. Ilość zmagazynowanej wody w istniejących zbiornikach retencyjnych w Polsce wynosi ok. 4 mld m³, co stanowi jedynie ok. 6,5% objętości średniorocznego odpływu rzecznego.

W odpowiedzi na wyzwania stojące przed Polską w nadchodzących latach, w związku z zagrożeniami powodzią i suszą, został przygotowany projekt programu wieloletniego pn.: „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce”, którego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego oraz uzyskanie korzystnego bilansu wodnego (ochrona przed suszą i retencja wodna). Realizacja celu głównego wpłynie również na osiągnięcie celów szczegółowych, które zakładają realizację projektów inwestycyjnych zmierzających do wzmocnienia ochrony przeciwpowodziowej, przeciwdziałania skutkom suszy oraz zwiększenia produkcji „zielonej energii”.

Program jest odpowiedzią na konieczność łagodzenia wystąpienia ryzyka klęsk żywiołowych, jakimi są zagrożenie powodzią oraz niedobór wody spowodowany suszą, a realizacja zadań programu przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatu. W przewidzianym zakresie interwencji planuje się m. in. budowę lub przebudowę 20 zbiorników wodnych, a także polepszenie parametrów eksploatacyjnych dla pracy lodołamaczy w celu swobodnego prowadzenia akcji lodołamania. Efektem strategicznym realizacji projektu Programu będzie m.in. wpływ na wypełnienie wskaźnika retencji określonego w Programie przeciwdziałania niedoborowi wody, tj. zwiększenia wskaźnika retencji do 15% średniego rocznego odpływu.

Materiały

Pismo przewodnie na opiniowanie i konsultacje
Pismo​_przewodnie​_na​_opiniowanie​_i​_konsultacje.pdf 0.15MB
Pismo przewodnie na uzgodnienia międzyresortowe
Pismo​_przewodnie​_na​_uzgodnienia​_międzyresortowe.pdf 0.14MB
Załącznik 1 - Projekt uchwały z uzasadnieniem
Załącznik​_1​_Projekt​_uchwały​_z​_uzasadnieniem.pdf 0.12MB
Załącznik 2 - Załącznik do projektu uchwały (Program)
Załącznik​_2​_Załącznik​_do​_projektu​_uchwały​_(Program).pdf 1.11MB
Załącznik 3 - Ocena Skutków Regulacji
Załącznik​_3​_Ocena​_Skutków​_Regulacji.pdf 0.18MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
29.07.2022 16:17 Adam Bielecki
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Michał Tomusiak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Programu wieloletniego pn.: „Gospodarowanie zasobami wodnymi w Polsce” 1.0 29.07.2022 16:17 Adam Bielecki

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}