W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

5 kierunków działalności Instytutu

Instytut Rozwoju Języka Polskiego realizuje swoją misję, opierając się na pięciu strategicznych kierunkach działania. Wyznaczają one ramy długofalowego rozwoju oraz wspierają realizację celów określonych w Ustawie. Dla każdego z tych kierunków opracowano cele taktyczne, które wskazują ogólne priorytety, ale nie definiują konkretnych działań. Szczegółowe plany są opracowywane corocznie w ramach Planu działalności Instytutu. Takie rozwiązanie zapewnia elastyczność i możliwość dostosowania działań do aktualnych potrzeb i wyzwań.

Strategiczne kierunki działalności Instytutu na lata 2025-2030

 

Kierunek 1. Tworzenie i monitorowanie nowoczesnego systemu nauczania języka polskiego poza granicami kraju

Instytut dąży do pozycji lidera instytucjonalnego w zakresie nauczania języka polskiego poza granicami kraju, szczególnie w odniesieniu do podmiotów, których działalności nie regulują odrębne przepisy. Wyznacza nowe standardy nauczania, monitoruje jakość kształcenia i wspiera kadrę dydaktyczną. Opracowuje lub nadzoruje przygotowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych, odpowiadających potrzebom lokalnych diaspor. Wspiera finansowo i merytorycznie podmioty edukacyjne, monitoruje funkcjonowanie całego systemu, w ramach którego nauczany jest język polski i działa na rzecz wprowadzania języka polskiego do lokalnych systemów edukacji. Współpracuje z innymi instytucjami państwa, aby zapewnić spójne podejście do rozwoju języka polskiego.

Cel 1.1. Opracowanie i wdrożenie ram nauczania języka polskiego poza granicami kraju oraz rozwinięcie nowoczesnych materiałów dydaktycznych;

Cel 1.2. Podniesienie jakości i atrakcyjności kształcenia języka polskiego;

Cel 1.3. Zwiększenie dostępności nauki języka polskiego w różnych formach edukacyjnych;

Cel 1.4. Podniesienie jakości i stworzenie systemu monitorowania kompetencji kadry dydaktycznej nauczającej języka polskiego.

Kierunek 2. Język polski językiem osobistego wyboru

Instytut prowadzi ciągłe działania na rzecz popularyzacji dwujęzyczności wśród polskiej diaspory oraz rozwija nauczanie języka polskiego jako obcego, promując Polskę jako kraj atrakcyjny gospodarczo, społecznie i przyrodniczo.

Cel 2.1. Podniesienie świadomości na temat zalet dwujęzyczności wśród polskiej diaspory;

Cel 2.2. Zwiększenie dostępności i upowszechnienie nauki języka polskiego poza granicami kraju dla osób nieposiadających polskich korzeni;

Cel 2.3. Zwiększenie świadomości w świecie o aktualnej pozycji gospodarczej i politycznej Polski w celu zachęcenia do nauki języka polskiego.

Kierunek 3. Aktywizacja i wsparcie potencjału środowiska polonijnego, działającego na rzecz języka polskiego za granicą

Instytut wspiera organizacje polonijne, szczególnie te bezpośrednio związane z edukacją, takie jak: organizacje parasolowe szkół, a także nauczycieli i rodziców. Widzi wartość w integracji środowiska oraz w utrzymywaniu bezpośrednich relacji w celu bieżącej wymiany informacji. Prowadzi także działania aktywizujące młodsze pokolenie polonijne do zaangażowania w sprawy diaspory. Dąży do dywersyfikacji podmiotów składających wnioski projektowe do IRJP.

Cel 3.1. Rozwój, zwiększenie świadomości obywatelskiej i aktywizacja młodszych przedstawicieli diaspory, chętnych do pracy na rzecz Polski i lokalnego środowiska polonijnego;

Cel 3.2. Wzmocnienie potencjału organizacyjnego i merytorycznego organizacji parasolowych oraz wypracowanie z nimi partnerskich relacji;

Cel 3.3. Dywersyfikacja i profesjonalizacja organizacji obsługujących projekty polonijne.

Kierunek 4. Wspieranie tożsamości narodowej wśród diaspory oraz kreowanie nowoczesnego wizerunku Polski w świecie

Instytut wspiera inicjatywy umożliwiające diasporze podtrzymanie polskiej tożsamości i tradycji, przede wszystkim inicjatywy prowadzone w środowisku edukacyjnym. Jednocześnie Instytut dba o popularyzowanie nowoczesnego wizerunku Polski jako kraju silnego, atrakcyjnego gospodarczo, kulturowo i turystycznie, między innymi poprzez stworzenie systemu zachęt do przyjazdów turystyczno-edukacyjnych.

Cel 4.1. Wspieranie tożsamości narodowej w polonijnym środowisku edukacyjnym;

Cel 4.2. Popularyzacja nowoczesnego wizerunku Polski; 

Cel 4.3. Promocja języka i kultury polskiej.

Kierunek 5. Instytut jako centrum wiedzy o beneficjentach systemu wsparcia, dążący do doskonałości operacyjnej

Instytut pozyskuje, systematyzuje i udostępnia informacje o beneficjentach wsparcia, aby efektywniej wykorzystać środki publiczne. Dzieli się wiedzą z innymi instytucjami działającymi na rzecz Polonii i dba o stały, bezpośredni kontakt z kluczowymi interesariuszami.

Cel 5.1. Zwiększenie efektywności operacyjnej Instytutu poprzez wieloaspektowe wykorzystanie informacji zbieranych w wyniku działań konkursowych oraz poprzez wymianę informacji z innymi instytucjami Państwa i partnerami międzynarodowymi;

Cel 5.2. Podniesienie efektywności systemu udzielania i rozliczania wsparcia z IRJP;

Cel 5.3. Budowanie i wzmocnienie bezpośrednich relacji z polonijnym środowiskiem oświatowym oraz partnerami Instytutu.