Wiza typu D – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Pamiętaj, że wniosek o wizę musisz złożyć nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy;
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5. Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.
Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.
6. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7. Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę.
8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9. Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.
- Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
- Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?
Opłata wg. aktualnej Tabeli opłat konsularnych.
Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu konsularnego wyłącznie w gotówce (w jenach japońskich).
Opłatę wizową znosi się względem osób ubiegających się o wizę należących do jednej z następujących kategorii:
- dzieci poniżej 6 roku życia;
- uczniowie, studenci, uczestnicy studiów doktoranckich i towarzyszący nauczyciele, którzy podróżują w celu podjęcia studiów lub udziału w szkoleniach;
- naukowcy z państw trzecich podróżujący w celu prowadzenia badań naukowych zgodnie z definicją zawartą w zaleceniu 2005/761/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 września 2005 r. w celu ułatwienia wydawania przez państwa członkowskie jednolitych wiz krótkoterminowych dla naukowców z państw trzecich podróżujących w ramach Wspólnoty w celu prowadzenia badań naukowych(21);
- przedstawiciele organizacji niekomercyjnych w wieku do lat 25 uczestniczący w seminariach, konferencjach, imprezach sportowych, kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez organizacje niekomercyjne;
- członkowie rodzin obywateli UE/EOG i Szwajcarii.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Decyzja o wydaniu wizy wydawana jest w ciągu 15 dni roboczych licząc od dnia dokonania opłaty. W razie konieczności szczegółowego sprawdzenia dokumentów rozpatrzenie wniosku może zostać przedłużone do 30 dni. W pilnych i uzasadnionych przypadkach decyzja może być podjęta w ciągu trzech dni roboczych.
Jak odbierzesz dokumenty?
Dokumenty odbierzesz osobiście lub przez pełnomocnika w siedzibie urzędu konsularnego w terminie przewidzianym na wydanie decyzji wizowej.
Informujemy, że istnieje również możliwość odbioru paszportu wraz z decyzja wizową drogą korespondencyjną. W tym celu należy dołączyć do wniosku o wizę zaadresowaną kopertę zwrotną typu LETTER PACK PLUS (czerwona, za 520 JPY) z danymi odbiorcy: imię, nazwisko, pełny adres w Japonii oraz wypełniony wniosek o odesłanie paszportu wraz z decyzją wizową (do wypełnienia na miejscu w konsulacie).
Zalety:
- paszport wraz z decyzją wizową będzie doręczony pocztą za potwierdzeniem odbioru pod wskazany adres zamieszkania w Japonii,
- nie musisz przyjeżdżać ponownie do urzędu, szczególnie jeśli mieszkasz daleko,
- oszczędzasz czas oraz koszty transportu.
Pamiętaj, że:
- istnieje ryzyko opóźnienia lub zagubienia przesyłki przez pocztę - wszelkie reklamacje z tym związane będziesz musiał kierować bezpośrednio do operatora pocztowego.
Wzór koperty:
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku jest zgodna z aktualną Tabelą opłat konsularnych
Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej są przyjmowane w godzinach otwarcia okienka konsularego - od poniedziałku do piątku od 13-15.
Najczęściej zadawane pytania
- Czy muszę umawiać się na składanie wniosku wizowego w konsulacie?
Tak, wcześniejsza rezerwacja terminu składania wniosków wizowych jest konieczna. Rezerwacji można dokonać online na stronie www.e-konsulat.gov.pl.
- Czy potrzebuje złożyć oryginały czy kopie dokumentów?
Dokumenty należy składać w oryginale.
- Jakie wymiary powinna mieć fotografia dołączona do wniosku wizowego? Czy trzeba ją przyklejać?
Zdjęcie przyklejone do formularza wizowego powinno mieć wymiary 3,5 cm x 4,5 cm. Powinno być aktualne, wyraźne i zrobione na jasnym tle.
- Czy mogę złożyć dokumenty lub odebrać paszport w imieniu innej osoby?
Wnioski wizowe należy składać osobiście. Odbiór paszportu jest możliwy przez osoby trzecie, po okazaniu upoważnienia podpisanego przez wnioskodawcę, przedstawionego wraz z dowodem tożsamości.
- Gdzie mogę kupić ubezpieczenie podróżne. Czy można to zrobić w konsulacie?
Polisę można wykupić z wyprzedzeniem w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Konsulaty nie oferują sprzedaży polisy ubezpieczeniowej oraz nie świadczy usług ksero.
- Kiedy przed planowanym wyjazdem mogę składać wniosek wizowy?
Aplikowanie o wizę można rozpocząć nie wcześniej niż 6 miesięcy i nie później niż 15 dni przed rozpoczęciem planowanej podróży.
- Kiedy należy uiścić opłatę wizową? Czy można z wyprzedzeniem uiścić opłatę wizową?
Opłaty wizowa przyjmowana jest w gotówce w urzędzie konsularnym momencie przyjęcia wniosku wizowego. Nie ma możliwości płatności kartami bankowymi. Nie ma też konieczności wcześniejszego dokonywania jakichkolwiek opłat. W punktach przyjmowania wniosków wizowych istnieje możliwość dokonania płatności bezgotówkowej (zależne od firmy prowadzącej punkt wizowy).
- Kto powinien podpisać wniosek wizowy osoby niepełnoletniej?
Wniosek osoby niepełnoletniej, która nie ukończyła 18 lat podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.
- Czy zezwolenie rodziców/opiekunów na wyjazd dziecka powinno być poświadczone notarialnie? Czy takie zezwolenie jest wymagane w przypadku, gdy dziecko podróżuje z obojgiem rodziców?
Osoby niepełnoletnie podróżujące samodzielnie lub z jednym z rodziców powinny okazać:
- akt urodzenia notarialnie poświadczony i zalegalizowany przez MSZ,
- zaświadczenie od obojga rodziców lub opiekunów prawnych, pozwalające na podróż, notarialnie poświadczone oraz zalegalizowane przez MSZ, a gdy nie przebywaja w Japonii, potwierdzone przez właściwe organy kraju zamieszkania
- notarialne poświadczenie istnienia stosunków rodzinnych lub dokument potwierdzający opiekę prawną, poświadczony przez MSZ
W przypadku podróży z obojgiem rodziców/opiekunów zezwolenie nie jest konieczne.
- Jaki jest maksymalny okres, na jaki może być udzielona wiza w celu odwiedzin przyjaciół/krewnych?
W zależności od rodzaju i szczegółów zaproszenia, wiza może być udzielona na maksymalnie 90 dni w okresie półrocznym liczonym od daty pierwszego wjazdu (wiza Schengen).
- Otrzymałem odmowę wydania wizy, w jaki sposób mogę odwołać się od tej decyzji?
Na odwołanie przewidziany jest 14 dniowy termin liczony od dnia doręczenia decyzji o odmowie wydania wizy.
- Jakie dokumenty są wymagane w przypadku odwołania?
W przypadku odwołania wnioskodawca powinien złożyć paszport, formularz decyzji odmowy oraz dokumenty służące do wsparcia odwołania.
Zdjęcia (1)
Podstawa prawna
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 lutego 2018 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne