W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Czy można składować opony w garażu podziemnym?

baner-garaz-opony

Garaż, podobnie jak pozostałe przestrzenie występujące w obiekcie budowlanym, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, powinien być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.  

W świetle § 102 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przeznaczeniem garażu jest zasadniczo przechowywanie i bieżąca, niezawodowa obsługa samochodów osobowych. W związku z tym powinny się w nim znajdować jedynie garażowane pojazdy oraz przedmioty związane z ich bieżącą, niezawodową obsługą. 

Przepis ten dopuszcza więc możliwość przechowywania w garażu przedmiotów związanych wyłącznie z niezawodową (nieprofesjonalną) obsługą samochodów osobowych, jednakże takie przedmioty mogą znajdować się w garażu tylko przez krótki (np. parodniowy) okres, niezbędny do wykonania bieżącej obsługi. 

Z tego też względu przechowywanie opon w garażu może być realizowane przez krótki okres związany z ich wymianą np. w momencie pojawienia się temperatur ujemnych lub w przypadku wymiany opon zużytych. Natomiast stałe składowanie opon w garażu, o którym mowa w zapytaniu, stanowi naruszenie tego przepisu, powodując zmianę przeznaczenia na magazyn.  

Wymagania techniczno-budowlane oraz przeciwpożarowe dla garaży podziemnych uwzględniają zagrożenia związane co do zasady z postojem samochodów osobowych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz odpowiednich warunków użytkowania takie garaże są wyposażane w rozwiązania techniczne, urządzenia i instalację o parametrach dobranych do określonego sposobu użytkowania. Gdyby w przestrzeni podziemnego garażu wielostanowiskowego każdy z jego użytkowników miał możliwość stałego składowania opon i innych przedmiotów związanych z bieżącą, niezawodową obsługą swoich samochodów, poza naruszeniem przepisów, doszłoby również do bardzo dużego nagromadzenia materiałów palnych, co w znacznym stopniu może wpłynąć na rozwój sytuacji pożarowej, zakłócić działanie urządzeń przeciwpożarowych i innych projektowych rozwiązań odpowiedzialnych za bezpieczeństwo pożarowe, a także utrudnić prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych i w konsekwencji np. stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz skutkować nieakceptowalnymi stratami pożarowymi. 

Aby ustalić dopuszczalność umieszczania opon w garażu podziemnym należy sprawdzić, czy przyjęte w konkretnym obiekcie budowlanym rozwiązania projektowe (w tym gęstość obciążenia ogniowego) obejmowały możliwość nagromadzenia w garażu podziemnym materiałów palnych w postaci opon. Jeżeli projektant nie uwzględnił możliwości składowania w garażu dodatkowych opon, ich składowanie będzie przejawem użytkowania garażu niezgodne z jego projektowanym przeznaczeniem. 

Obowiązek utrzymywania i użytkowania obiektu zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 tej ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu (art. 61 pkt. 1 tej ustawy). 

Natomiast nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów Prawa budowlanego, w zakresie nieprawidłowości związanych ze sposobem użytkowania obiektów budowlanych sprawuje właściwy miejscowo powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. 

{"register":{"columns":[]}}