Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce.
Beneficjentem projektu jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy
O projekcie
Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze wniosków: Działania związane z ochroną ekosystemów prowadzone przez organizacje pozarządowe (Fundusz Małych Grantów) w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy.
Źródła finansowania
Finansowany jest w 90% ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, z czego 85% wsparcia pochodzi z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) a 15% z budżetu państwa.
Wartość projektu
Całkowity koszt projektu to ponad 850 tys. zł (prawie 200 tys. euro), a wnioskowana kwota dofinansowania wynosi ponad 770 tys. zł (ponad 170 tys. euro).
Ochrona mopka
Celem projektu jest poprawa warunków bytowania mopka zachodniego przez tworzenie sztucznych schronień oraz uzupełnienie stanu wiedzy o aktywności tego nietoperza w lasach do czego ma się przyczynić montaż ponad tysiąca budek szczelinowych. Działania zostaną podjęte na obszarze Nadleśnictwa Kozienice, Tomaszów, Hajnówka, Spała, Łopuchówko, Wołów, Waliły, Świdnica, Krzystkowice, Skierniewice, Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie, Kampinoskiego Parku Narodowego.
Planowane jest wydanie "Poradnika czynnej ochrony mopka zachodniego", w którym zawarte będą informacje na temat tego gatunku oraz aspektach jego ochrony.
Projekt rozszerzony będzie o działania edukacyjno – promocyjne skierowane do leśników i społeczeństwa. Jego wyniki zostaną zaprezentowane w postaci cyklu referatów na Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej.
Okres realizacji
Umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia została zawarta 21 listopada 2021 roku a planowana data zakończenia realizacji to 30 kwietnia 2024 roku.
Więcej o przedsięwzięciu
Strona internetowa
Social Media
Zapraszamy do śledzenia profilu projektu „Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce”.
Wzmianki
Mopki, karliki, nocki, mroczki, gacki – czy trzeba się ich bać?
Na strone programu klimatycznego EOG z okazji Międzynarodowej Nocy Nietoperzy 2023 w artykule pt. opisaliśmy ten i inne projekty realizowane w Programie, których celem jest ochrona nietoperzy.
Mopki tu, mopki tam, a do tego karliki
Na portalu Wałbrzych dla Was ukazał się artykuł o efektach działań projektowych prowadzonych na terenie Natura 2000 Ostoja Nietoperzy Gór Sowich.
Na pomoc nietoperzom
Na stronie internetowej KPK opublikowano artykuł dotyczący ochrony mopka w ramach ww. projektu.
Wydarzenia
Konferencja Chiropterologiczna
Efekty projektu były prezentowane podczas XXX Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej, która odbyła się pod koniec października 2023 roku.
Poradnik czynnej ochrony mopka zachodniego
Podczas tego wydarzenia swoją premierę miał także Poradnik czynnej ochrony mopka zachodniego pt. Mopek zachodni Barbastella barbastellus. Biologia i ochrona gatunku. Publikacja w formacie PDF dostępna jest na stronie Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz w materiałach poniżej.
Projekt skrzynki szczelinowej dla mopka
Na stronie projektu oraz w materiałach poniżej został udostępniony projekt skrzynki szczelinowej dla mopka opracowany specjalnie na potrzeby projektu.
- Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
- Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
- Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW
Materiały
Poradnik czynnej ochrony mopka zachodniego – projekt MF EOG Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w PolscePoradnik_Mopek_zachodni_Barbastella_barbastellus_Biologia_i_ochrona_gatunku.pdf 33.01MB Projekt skrzynki szczelinowej dla mopka – projekt MF EOG Czynna ochrona mopka zachodniego na wybranych obszarach leśnych w Polsce
Projekt_MF_EOG_Mopki_-_SKRZYNKA-SZCZELINOWA-DLA-NIETOPERZY.pdf 1.26MB