W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt predefiniowany - Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie

Adaptacja do zmian klimatycznych poprzez budowę zielono-niebieskiej infrastruktury w Gminie Jawor

Projekt realizowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW, jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu predefiniowanego Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie.

Beneficjentem projektu jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

O projekcie

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Łagodzenie zmian klimatu i ograniczenie narażenia na tego typu zmiany.

Koszty kwalifikowane projektu w wysokości ok. 8,7 mln zł (2 mln euro) są finansowane w 100 % ze środków Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (z czego 85 % pochodzi z MF EOG a 15 % z budżetu państwa).).

Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy na temat szkodliwych substancji, które wraz z opadami atmosferycznymi przenikają do ziemi i mogą mieć wpływ na zmiany klimatu i niszczenie ekosystemów. Zaprojektowany i utworzony zostanie nowy system oceny depozycji atmosferycznej w Polsce. Wśród planowanych efektów projektu są m.in. utworzenie nowego krajowego systemu pomiarów i modelowania depozycji w Polsce wraz z udostępnianiem danych na portalu  „Jakość powietrza”.

Zaplanowano także konferencje i szkolenia oscylujące wokół tematyki zw. z metodami oceny depozycji atmosferycznej w oparciu o doświadczenia norweskie. Ich celem jest zwiększenie wiedzy w zakresie metod pomiarów i ocen depozycji atmosferycznej. Odbędzie się też wizyta studyjna w Norwegii umożliwiająca wymianę doświadczeń.

Partnerstwo

Projekt ma zasięg krajowy i będzie realizowany przez GIOŚ we współpracy z partnerem Norweskim - Norweskim Instytutem Badań Powietrznych (Norwegian Institute for Air Research, NILU), który jest pionierem badań chemizmu opadów atmosferycznych w Europie.

Okres realizacji

Umowę o dofinansowanie projektu, który będzie realizowany przez 2 lata, podpisano 3 grudnia 2020 roku, a 8 lipca 2021 r. odbyła się inauguracja projektu.

Więcej o przedsięwzięciu

Zaparzamy do śledzenia strony projektu Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie.

Na stronie internetowej Biura Mechanizmów Finansowych, został zamieszczony artykuł pt. "Monitoring and assessing atmospheric deposition: the low-down on how to clean up", w którym Barbara Toczko, Zastępca Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ, jako liderka projektu „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”, przedstawia jego założenia, cele i rezultaty. Zapraszamy do lektury.

Wydarzenia

Konferencja otwierająca

Konferencja inaugurująca realizację projektu „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie” odbyła się 8 lipca 2021 r. Na stronie internetowej projektu dostępne są liczne materiały informacyjne zaprezentowane podczas wydarzenia (m.in. krótka prezentacja projektu), a także jego podsumowanie.

Biuletyn informacyjny

W ramach projektu opracowywany jest biuletyn informacyjny dotyczący wykonanych w jego ramach działań. Publikacja dostępna jest na stronie internetowej GIOŚ poświęconej projektowi (link), a także w sekcji Materiały poniżej.

Konferencja kończąca projekt

5 marca 2024 roku odbyła się konferencja kończąca projekt pn. "Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie", realizowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), wspólnie z norweskim Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem zrealizowanych działań oraz samej konferencji dostępnym w artykule na stronie internetowej GIOŚ – link.

Redakcja


  • Zobacz projekty realizowane w Programie Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu: BAZA PROJEKTÓW PROGRAMU
  • Zobacz projekty realizowane w ramach Funduszy norweskich i EOG w Europie: MEDIATEKA
  • Więcej o Funduszach norweskich i EOG: MAPA PROJEKTÓW

 

 

Materiały

Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny
Projekt​_MF​_EOG​_Wzmocnienie​_oceny​_depozycji​_atmosferycznej​_w​_Polsce​_w​_oparciu​_o​_doświadczenia​_norweskie​_–​_biuletyn​_informacyjny​_no​_01.pdf 0.63MB
Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny
Projekt​_MF​_EOG​_Wzmocnienie​_oceny​_depozycji​_atmosferycznej​_w​_Polsce​_w​_oparciu​_o​_doświadczenia​_norweskie​_–​_biuletyn​_informacyjny​_no​_02.pdf 2.02MB
Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny
Projekt​_MF​_EOG​_Wzmocnienie​_oceny​_depozycji​_atmosferycznej​_w​_Polsce​_w​_oparciu​_o​_doświadczenia​_norweskie​_–​_biuletyn​_informacyjny​_no​_03.pdf 2.21MB
Projekt MF EOG Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie – biuletyn informacyjny no 04
Projekt​_MF​_EOG​_Wzmocnienie​_oceny​_depozycji​_atmosferycznej​_w​_Polsce​_w​_oparciu​_o​_doświadczenia​_norweskie​_–​_biuletyn​_informacyjny​_no​_04.pdf 4.74MB

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}