Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej
W celu ułatwienia realizacji przedsięwzięć w modelu finansowania ESCO, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało praktyczne i kompleksowe narzędzie – Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej EPC. Opracowany dokument jest przeznaczony dla jednostek sektora publicznego, a jego kluczowym elementem są wzorce umów EPC dla trzech rodzajów przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej.
Czym jest model finansowania ESCO
W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski, niezbędna jest systematyczna poprawa efektywności energetycznej. Jednym ze sposobów realizacji inwestycji w tym obszarze jest nowatorski model finansowania ESCO, który umożliwia podjęcie modernizacji nawet bez konieczności angażowania własnych środków finansowych. Koszty inwestycji, w części lub w całości mogą być spłacone z uzyskanych i gwarantowanych (w ramach umowy EPC) oszczędności energii, poprzez widoczną różnicę w rachunkach za energię.
Firma ESCO – dostawca usług związanych ze zużyciem energii – świadczy kompleksowe usługi energetyczne i modernizacyjne dla końcowego odbiorcy energii. W ramach umowy EPC, dostawca usług zobowiązuje się do uzyskania i utrzymania przez kilkanaście lat określonego efektu energetycznego. Firma ESCO zapewnia tzw. gwarantowane oszczędności energii i bierze na siebie pewną część ryzyka finansowego.
Do kogo kierowane są Wytyczne EPC
Wytyczne EPC w pierwszej kolejności przeznaczone są dla jednostek sektora publicznego, w celu realizacji inwestycji służących poprawie efektywności energetycznej.
Umowa EPC (Energy Performance Contracting) – w rozumieniu Wytycznych - to umowa między podmiotem publicznym a dostawcą usług związanych ze zużyciem energii (firmą ESCO), która określa warunki realizacji, finansowania i spłaty inwestycji.
Zrewidowana w ramach pakietu legislacyjnego Fit for 55 dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej 2012/27/UE znacząco wzmacnia wzorcową rolę sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej oraz stosowanie umów o poprawę efektywności energetycznej EPC w modelu finansowania ESCO.
Potencjał do wykorzystania modelu EPC w Polsce jest bardzo wysoki, co dotyczy szczególnie sektora publicznego. Przestarzała infrastruktura oraz stale rosnące koszty energii sprzyjają racjonalnemu i kompleksowemu podejściu do modernizacji energetycznej obiektów publicznych.
Jakie są korzyści dla jednostek sektora publicznego
Przygotowane wzorce umów uwzględniają wytyczne Eurostatu dotyczące ujmowania w rachunkach narodowych Umów EPC. Przy właściwym podziale ryzyka, zobowiązania wynikające z umów EPC nie będą wpływały na dług publiczny jednostek sektora finansów publicznych, co stanowi również art. 7 ust. 3 ustawy o efektywności energetycznej.
Co zawiera dokument
Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej EPC to:
- kompleksowy przewodnik dotyczący przeprowadzania projektów EPC na wszystkich etapach ich realizacji
- gotowe do podpisania wzorce umów EPC dla trzech rodzajów przedsięwzięć związanych z poprawą efektywności energetycznej:
- przedsięwzięć termomodernizacyjnych
- modernizacji oświetlenia ulicznego
- zarządzania energią w modelu ESCO/EPC
a także klauzule umowne dla projektów hybrydowych oraz projektów o wartości powyżej 25 mln zł netto.
Dodatkowe informacje
Materiały
Wytyczne do umów o poprawę efektywności energetycznej EPCWytyczne_EPC.pdf 3.37MB Załącznik 1 - Termomodernizacja - wzorzec umowy EPC
Umowa_EPC_Termomodernizacja.pdf 1.09MB Załącznik 2 - Oświetlenie uliczne - wzorzec umowy EPC
Umowa__EPC_Oswietlenie_Uliczne.pdf 1.03MB Załącznik 3 - Zarządzanie energią - wzorzec umowy EPC
Umowa__EPC_Zarzadzanie_Energia_.pdf 1.01MB Załącznik 4 - Klauzule umowne - Duże projekty
EPC_Moduł_Duże_Projekty.pdf 0.35MB Załącznik 5 - Klauzule umowne - Projekty hybrydowe
EPC_Moduł_Hybrydowy.pdf 0.39MB Broszura informacyjna
Broszura_Wytyczne_do_umów_o_poprawę_efektywności_energetycznej.pdf 2.27MB
Zdjęcia (3)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 20 maja 2016r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 2166.)
Art. 7a ust.1 Minister właściwy do spraw klimatu zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu wytyczne dotyczące zawierania umów o poprawę efektywności energetycznej.