W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dynamiczna aura w Naszym regionie, burze, silny wiatr oraz grad…kilka słów o tym jak się przygotować

09.07.2021

Znak ostrzegawczy z napisem uwaga burze na tle piorunów

Aura w Polsce nie pozwala nam się poczuć pewnie i stabilnie. Wciąż jesteśmy świadkami dynamicznych zmian amplitudy ostrzeżeń meteo i hydro – od upałów do alarmów burzowych.

Ostatnio pojawiły się informacje o zagrożeniu tornadami – w Polsce (?)!.

Każdy chyba słyszał o tragicznej w skutkach trąbie powietrznej w Czechach. Takie tragedie do tej pory zdarzały się incydentalnie i bardzo lokalnie. I bardzo rzadko w naszej części Europy.

Czy taka dynamika to ewenement czy może trzeba być gotowym na takie zjawiska częściej?

Ostatnie 24 godz. to 13 interwencji straży pożarnej na terenie powiatu średzkiego, w tym:

- 9 w gminie Miękinia

- oraz 3 w gminie Kostomłoty

- i 1 w Malczycach.

Wszystkie spowodowane zalaniem posesji w wyniku bardzo intensywnych opadów deszczu.

Klika tygodnie wcześniej w krótkim czasie usuwaliśmy skutki silnych wiatrów oraz dużych opadów na terenie gminy Udanin (kilka interwencji w bardzo krótkim czasie).

Co możemy zrobić aby spróbować zmniejszyć negatywne skutki gwałtownych zjawisk meteorologicznych?

Przede wszystkim musimy wiedzieć o ewentualnym zagrożeniu. Warto być wyczulonym na komunikaty w radio, w telewizji czy w Internecie o prognozowanych zjawiskach. Dzisiaj prognozy pogody dają nam dużą dozę pewności nawet na 48 godz. przed wystąpieniem danego zjawiska.

Interesujmy się tym co dzieje się w koło nas. Bo często niewiele trzeba, aby uniknąć znacznych nie tylko szkód materialnych, ale ustrzec się przed zagrożeniem życia i zdrowia.

Bądźmy uważni, ostrożni oraz zainteresujmy się poradami ekspertów jak się przygotować an wystąpienie nagłych zjawisk pogodowych!!!

Poniżej przedstawiamy linki do kilku stron www, które oferują przydatną wiedzę oraz narzędzia na temat bezpiecznych postaw w czasie zagrożenia dynamiczną sytuacją meteo lub hydrologiczną:

Regionalny System Ostrzegania - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

METEO IMGW-PIB: mapy dynamiczne

https://radarowo.com/radar-burz/

http://aplikacjameteo.imgw.pl/informacje-i-pomoc/ostrzezenia/stopnie-ostrzezen-i-tresc-komunikatow/

https://meteo.imgw.pl/?model=hybrid&loc=popowice_/%C5%9Broda%20%C5%9Bl%C4%85ska&ter=0218&mode=details

A poniżej przedstawiamy parę słów o podstawowych zasadach podczas występowania silnych burz oraz wichur.

Podczas burzy

Porażonym może zostać każdy, kto podczas burzy przebywa na świeżym powietrzu. Najbardziej narażeni są ludzie i zwierzęta na otwartej przestrzeni, wtedy, gdy są najwyższym punktem w okolicy. Gdy dojdzie do bezpośredniego uderzenia w człowieka szanse na przeżycie maleją prawie do zera, chociaż istnieją wyjątki. Główną przyczyną śmierci porażonego jest nieudolność pracy serca po przepływie silnego prądu. Przepływ przez ciało prądu pioruna powoduje szok, na który ludzkie serce reaguje migotaniem komór. Jest to nieregularne i szybkie drganie mięśnia sercowego, co (jeśli nie zostanie zastosowany masaż serca) w końcu powoduje ustanie pracy serca. Na przywrócenie poprawnej akcji serca i oddechu jest mało czasu – kilka minut, im dłużej nie zastosowana została pierwsza pomoc, tym mniejsze szanse na przeżycie. Większość porażeń są to nie bezpośrednie, ale częściowe, gdy przez ludzkie ciało przepływa tylko część prądu pioruna. Takie przypadki występują, gdy piorun uderzy w drzewo, pod którym schroniła się jakaś osoba. Wtedy większość prądu spływa do ziemi przez pień drzewa, ale nawet ten mały ułamek natężenia prądu pioruna może zabić. W ogóle to co trzecie porażenie występuje pod drzewem. Dlatego nie należy stawać w czasie burzy pod wysokimi drzewami – szczególnie odosobnionymi, na wzniesieniach, na szczytach górskich, pod masztami !!! Ponieważ prąd pioruna po uderzeniu w ziemię rozchodzi się we wszystkich kierunkach m. in. po powierzchni ziemi i słabnie wraz ze zwiększającą się odległością od miejsca uderzenia (im dalej tym słabszy prąd na powierzchni ziemi), to nasze nogi mogą stać w miejscach o różnych wartościach natężenia prądu, w wyniku czego nastąpi przepłynięcie przez nas prądu i tzw. porażenie krokowe. Dlatego podczas burzy zaleca się chodzenie małymi, krótszymi krokami – wtedy porażenie krokowe będzie słabsze.

Czy wiesz jak należy się chronić przed porażeniem pioruna ?

  • należy pozostać w domu, nie wychodzić chyba że jest to naprawdę konieczne,
  • trzymać się z daleka od otwartych okien, drzwi, kominków, piecy, umywalek, wentylatorów i innych urządzeń elektrycznych podłączonych do prądu,
  • nie używać telefonu,
  • nie używać przedmiotów takich jak wędki, kije golfowe,
  • nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach,
  • nie przebywać w wodzie jak i w małych łódkach,
  • zostać w samochodzie gdy jest się w trakcie podróży (samochody są jednymi z bezpieczniejszych miejsc do ukrycia się),
  • schroń się w samochodzie. W przypadku uderzenia pioruna prąd spłynie po karoserii, nie penetrując wnętrza
  • poszukać schronienia w budynku, jaskini, kanionie,
  • jeśli nie ma w pobliżu schronienia należy unikać wysokich obiektów w okolicy,
  • kiedy czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, gdy włosy stają ci dęba, przykucnij szybko na ziemię, ponieważ błyskawica może cię trafić.
  • w żadnym wypadku nie kładź się na ziemi
  • poszukaj obniżeń terenu (wąwóz, dolina). Trzymaj się z dala od obiektów metalowych, jak np. siatki, słupy natomiast osoby przebywające w większej grupie powinny się rozproszyć

Odległość od burzy określa się mnożąc liczbę sekund, jaka upłynęła od ujrzenia błyskawicy, do momentu usłyszenia grzmotu przez ok. 330.

Silne wiatry

Silne wiatry i huragany najgroźniejszą formę przyjmują w okresie wiosennym i jesiennym. Powodowane są najczęściej szybko przemieszczającymi się niżami. Przed wystąpieniem wichury najważniejszą rzeczą jest, aby upewnić się, czy wszyscy członkowie Twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu, jak wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe.

Gdy masz pewność, że zbliża się niebezpieczeństwo wystąpienia silnego

wiatru (wichury, huraganu):

  • szukaj schronienia w budynku,
  • włącz radio na baterię i słuchaj uważnie komunikatów o zagrożeniach
  • sposobach postępowania,
  • dokładnie zamocuj elementy mogące podczas silnego wiatru zostać przeniesione, spaść i wyrządzić szkody,
  • pozamykaj wszystkie okna i drzwi zewnętrzne do budynków również gospodarczych,
  • bez uzasadnionej potrzeby nie wychodź z budynku,
  • wyłącz odbiorniki energii elektrycznej, urządzenia gazowe, a najlepiej główny wyłącznik prądu i gazu. Zminimalizuje to prawdopodobieństwo powstania pożaru,
  • skryj się w najniższych partiach budynku z dala od okien i oszklonych drzwi,
  • nie parkuj i nie zatrzymuj pojazdu pod trakcjami elektrycznymi, drzewami lub innymi obiektami, pod którymi mógłby zostać zniszczony lub uszkodzony na skutek ich przewrócenia bądź upadku odrywanych od nich elementów,
  • jeśli przy drodze, którą podróżujesz, rosną drzewa, postaraj się zatrzymać pojazd w miejscu otwartej przestrzeni, wolnym od upadających części drzew i innych obiektów.

O wszystkich zdarzeniach podczas burzy, silnych wiatrów, nawalnych opadów deszczu mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi informuj natychmiast centrum powiadamiania ratunkowego Straż Pożarną, Policję, pogotowie ratunkowe, energetyczne, gazowe, itp.

 

{"register":{"columns":[]}}