ROZPOCZYNAMY SEZON GRZEWCZY
16.10.2023
Ciepłe dni utrzymywały się w tym roku wyjątkowo długo jednak nieuchronnie zbliżamy się do rozpoczęcia sezonu grzewczego. W tym czasie Straż Pożarna przyjmuje zwiększoną ilość zgłoszeń dotyczących zatruć tlenkiem węgla (czadem) oraz pożarów sadzy w przewodach kominowych.
⚠Aby temu zapobiedz przypominamy informacje dotyczące niebezpieczeństwa, które niesie ze sobą TLENEK WĘGLA, powstający podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z jego właściwości fizycznych, ponieważ jest:
🚩 bezwonny,
🚩 bezbarwny,
🚩 pozbawiony smaku.
Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
⚠Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
🚩 nieszczelności,
🚩 braku konserwacji, w tym czyszczenia,
🚩 wad konstrukcyjnych,
🚩 niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi,
⚠W związku z tym prosimy o zapoznanie się z grafikami dołączonymi do posta.⬇
PODSTAWA PRAWNA:
🟠Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2023 poz.822 z późn. zm.), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
🟠Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. 967 z późn. zm.) zobowiązuje się właścicieli, zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).