W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Zmiana aury, zadbaj o swoją instalację grzewczą

01.12.2021

Plakat akcji czujka na straży twojego bezpieczeństwa

 

Nastały chłodne a niekiedy zimowe dni, w związku z czym sezon grzewczy w naszych domach i mieszkaniach trwa już na stałe. Niemal od początku zaczęliśmy odnotowywać interwencje z tym związane tzn. pożary sadzy w kominie oraz załączanie się autonomicznych czujek gazu i/lub czadu (tlenku węgla).

Aby bezpiecznie przetrwać sezon grzewczy, straż pożarna wspólnie z kominiarzami prowadzi akcję „ZAPROŚ KOMINIARZA” i przypomina o obowiązku:

a) okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

- instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),

- instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat;

b) usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:

- od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,

- od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) -  co  najmniej raz na 6 miesięcy,

c) usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Od lat organizowana jest również akcja społeczna CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA (Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa! Sezon grzewczy 2021-2022 - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Portal Gov.pl (www.gov.pl).

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub z piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Natomiast tym wszystkim, którzy już doposażyli się w czujki dymu, gazu lub tlenku węgla przypominamy, że autonomiczne urządzenia najczęściej zasilane są bateriami, które należy wymieniać regularnie (większość czujek ma wskaźnik poziomu naładowania baterii). W innym przypadku urządzenie, aby zawiadomić o słabych bateriach, może wzbudzić się w stan alarmu. Taka sytuacja wymaga od użytkownika jedynie wymiany baterii i nie oznacza zagrożenia (szczególnie jeżeli w przypadku dymu niczego nie stwierdzamy a w przypadku tlenku węgla – jeżeli nie ma źródeł jego powstawania).

 

{"register":{"columns":[]}}