NCBR w sieciach branżowych
Science|Business - to stowarzyszenie, które powstało po to, aby połączyć trzy światy, które powinny ze sobą współpracować, ale zbyt często się od siebie oddalają: przemysł, badania i polityka. Sieć Science|Business obejmuje uniwersytety, przedsiębiorstwa oraz organizacje badawcze i polityczne i jest istotnym forum, na którym można rozwijać innowacje. Biuletyny SB docierają do najbardziej wpływowych innowatorów i decydentów w Europie, a organizowane przez niego spotkania skupiają prelegentów i słuchaczy, którzy chcą coś zmienić. W opracowywanych raportach SB wykorzystuje swoją wiedzę merytoryczną i wiedzę na temat kształtowania polityki europejskiej, aby analizować i wskazywać dalsze kroki i rozwiązania.
NCBR jest członkiem sieci SB od 2021 roku.
The European Network of Innovation Agencies – to sieć mająca na celu wspieranie swoich członków w wypełnianiu ich mandatów we wdrażaniu polityki B+I poprzez zapewnianie ponadnarodowych szkoleń, dostęp do wiedzy eksperckiej, partnerskie uczenie się i benchmarking. TAFTIE jest forum wymiany wiedzy i doświadczeń, benchmarkingu i wzajemnego uczenia się pomiędzy jego członkami – agencjami innowacji w Europie a Partnerami Międzynarodowymi. Służy też jako platforma do wspólnych działań, takich jak zapewnianie dostępu do doświadczeń, wiedzy i opinii na temat praktyk wdrożeniowych, aby służyć jako wkład do dyskusji z władzami krajowymi i Komisją Europejską oraz działania mające na celu zwiększenie wpływu członków działalność zgodnie z ich mandatem. Ponadto sieć pełni funkcję punktu kontaktowego dla partnerów zewnętrznych w celu współpracy i wymiany opinii z zainteresowanymi grupami swoich członków. Wspiera również aktywną wymianę i współpracę z międzynarodowymi agencjami innowacji.
NCBR jest członkiem sieci TAFTIE od 2021 roku.
Informal Group of R&I Liaison Offices – to nieformalna sieć biur łącznikowych R&I z siedzibą w Brukseli, której głównym celem jest ułatwianie i wzmacnianie interakcji, wymiany informacji i współpracy między członkami IGLO, ich krajowymi systemami badawczymi i instytucjami europejskimi w kwestiach związanych z działaniami UE w zakresie badań naukowych i innowacji, w szczególności programem ramowym UE na rzecz badań i innowacji oraz programami edukacyjnymi, takimi jak Erasmus+. IGLO działa w oparciu o następujące zasady: chęć dzielenia się wiedzą i współpraca oparta na zaufaniu; aktywne i regularne uczestnictwo i wkład w działalność sieci ze strony jej członków; nieformalny charakter wymiany informacji z instytucjami UE.
NCBR nie jest członkiem IGLO, ale bierze udział w spotkaniach grup roboczych dzięki współpracy z Biurem PolSCA PAN w Brukseli, które jest członkiem sieci.