20 wojskowych pikników na 20- lecie Polski w NATO
Samolot F-16, Rosomak, Krab, czołg Leopard, Langusta, to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na wszystkich, którzy 9 marca przyszli na pikniki wojskowe. W sobotę, w 20 jednostkach wojskowych na terenie całego kraju, odbyły się pikniki wojskowe pod hasłem „20 lat Polski w NATO”. Pikniki były częścią oficjalnych obchodów organizowanych z okazji wstąpienia Polski do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1999 r.
Wszyscy, którzy odwiedzili pikniki mogli zobaczyć sprzęt, który na co dzień wykorzystują saperzy, artylerzyści, żołnierze kawalerii powietrznej czy żołnierze wojsk specjalnych. We Wrocławiu, w centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych rozstawiony został wojskowy szpital polowy. Żandarmeria Wojskowa zaprezentowała sprzęt specjalistyczny, symulator zderzeń oraz symulator jazdy.
W Gdyni Marynarka Wojenna udostępniła do zwiedzania m. in. fregatę rakietową ORP Gen. T. Kościuszko, korwetę ZOP ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Grom i niszczyciel min ORP Kormoran. Oprócz jednostek pływających można było zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Marynarki Wojennej. m. in.: Dywizjonu Okrętów Wsparcia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, Komendy Portu Wojennego Gdynia oraz Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego.
W Poznaniu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz w Elblągu w Pułku Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód można było pod okiem profesjonalistów nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W wielu miastach można było także w tym dniu przyłączyć się do akcji krwiodawstwa. Krwiobusy czekały m. in. w Słupsku w 7. Brygadzie Obrony Wybrzeża i Mińsku Mazowieckim.
Pikniki były także okazją do zapoznania się z ofertą służby w Wojsku Polskim. Na wszystkich zainteresowanych czekali specjaliści z Wojskowych Komend Uzupełnień, którzy krok po kroku opowiadali, jak przebiega procedura wstąpienia w szeregi armii. Obecni byli także żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące służby oraz podchorążowie i przedstawiciele uczelni wojskowych: Akademii Sztuki Wojennej, Lotniczej Akademii Wojskowej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Marynarki Wojennej czy Akademii Wojsk Lądowych, którzy zaprezentują oferty swoich uczelni.
Razem z nami na podczas pikników byli żołnierze wojsk sojuszniczych, którzy m. in. służą w dowództwach zlokalizowanych w Polsce oraz wschodzą w skład batalionowej grupy bojowej. W Skwierzynie żołnierze armii USA zaprezentowali indywidualne wyposażenie żołnierzy, gąsiennicowy pojazd ewakuacji medycznej oraz pojazdy HUMVVE.
Oczywiście wszystkich zapraszamy na poczęstunek, najlepszą grochówkę przygotowaną przez wojskowych kucharzy.
Jednostki, w których odbyły się pikniki:
- Białystok (ul. Kawaleryjska 70) – 18. Pułk Rozpoznawczy
- Bydgoszcz (ul. Powstańców Warszawy 2) – 1. Brygada Logistyczna
- Bytom (ul. Oświęcimska 33) – 34. Śląski Dywizjon Rakietowy
- Elbląg (ul. Królewiecka 169) – Pułk Wsparcia Dowodzenia Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód
- Gdynia (ul. Rondo Bitwy pod Oliwą) – 3. Flotylla Okrętów
- Giżycko (Al. Wojska Polskiego 21) – 15. Brygada Zmechanizowana
- Kielce (ul. Wojska Polskiego 300) – Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych
- Kraków (ul. Głowackiego 11) – 6. Brygada Powietrznodesantowa
- Lublin (ul. Herberta 49) – Batalion Dowodzenia Wielonarodowej Brygady
- Mińsk Mazowiecki (ul. Wojska Polskiego 48) – 23. Baza Lotnictwa Taktycznego
- Opole (ul. Domańskiego 68) – 10. Brygada Logistyczna
- Poznań (ul. Wojska Polskiego 86/90) – Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych
- Rzeszów (ul. Lwowska 5) – 1. Batalion Strzelców Podhalańskich
- Skwierzyna (ul. 61 Brygady 1) – 35. Dywizjon Rakietowy OP
- Słupsk (ul. Bohaterów Westerplatte 44) – 7. Brygada Obrony Wybrzeża
- Szczecin (ul. Wojska Polskiego 250) – 12. Brygada Zmechanizowana
- Tomaszów Mazowiecki (ul. Piłsudskiego 72) – 25. Brygada Kawalerii Powietrznej
- Toruń (ul. Sobieskiego 36) – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia
- Wrocław (ul. Obornicka 108) – Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych
- Żagań (ul. Żarska 1) – 34. Brygada Kawalerii Pancernej
***
W ciągu 20 lat Polska pokonała długą drogę, stając się jednym z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przez ten czas zmieniły się również Siły Zbrojne i sposób ich postrzegania przez społeczeństwo. Armię nie tylko uzawodowiono, ale również zmodernizowano i dostosowano do standardów NATO. Nasze Wojsko dysponuje potencjałem i zdolnościami znacznie przewyższającymi te z którymi zaczynaliśmy nasze starania o przyjęcie do Sojuszu. Stary sprzęt poradziecki zastąpiono nowoczesnymi rozwiązaniami na miarę możliwości i potrzeb dużego europejskiego państwa. Konsekwentnie wzmacniamy potencjał Sił Zbrojnych. Żołnierze to doskonale przygotowani profesjonaliści, świadomi swoich możliwości i roli jaką pełnią w służbie Ojczyźnie.
W lipcu 2016 roku w trakcie Szczytu NATO w Warszawie podjęto istotne dla bezpieczeństwa Polski i regionu postanowienia. Jednym z najważniejszych stał się fakt stacjonowania w Polsce wojsk sojuszniczych oraz rozmieszczenia struktur dowódczych NATO i USA na terytorium Polski.
Siły Zbrojne RP wnoszą wymierny wkład w inicjatywy NATO wzmocnionej Wysuniętej Obecności na wschodniej i południowej flance, czyli eFP (ang. enhanced Forward Presence) i dostosowanej Wysuniętej Obecności, czyli tFP (ang. tailored Forward Presence).
W inicjatywie eFP, Polska odgrywa szczególną rolę. Jest jednym z państw gospodarzy, jest również państwem delegującym swoje siły do jednej z grup, a także tworzy na swoim terytorium wielonarodowe dowództwo dywizyjne w Elblągu, które ma zadanie koordynowania działań wszystkich grup eFP.