PKW na Łotwie (eFP NATO)
Polska, jako jedyne państwo-gospodarz natowskiej wzmocnionej wysuniętej obecności, ma również status państwa kontrybuującego do eFP. Siły Zbrojne RP delegują bowiem pododdział pancerny do sformowanej przez Kanadę wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP na Łotwie.
Polska swoją obecnością na Łotwie potwierdza sojuszniczą solidarność i determinację w budowaniu wspólnego potencjału obrony i odstraszania.
Obecna, X zmiana PKW Łotwa liczy do 200 żołnierzy i pracowników wraz z niezbędnym zabezpieczeniem i wyposażeniem. PKW Łotwa funkcjonuje w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Cała grupa bojowa NATO liczy ponad 1000 żołnierzy, a oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład wchodzą żołnierze z Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.
PKW Łotwa jest operacyjnie podporządkowany kanadyjskiemu dowódcy grupy bojowej, a pod względem kierowania narodowego podlega Ministrowi Obrony Narodowej, za pośrednictwem Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Polacy, podobnie jak żołnierze z pozostałych krajów ramowych i kontrybuujących eFP funkcjonują w formule rotacyjnej, gdzie czas służby wynosi 6 miesięcy.
Zasadniczym sprzętem wojskowym w rejonie misji są czołgi PT-91 „Twardy”.
Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP misja została przedłużona do 31 grudnia 2023 r.
Materiały
POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 26 czerwca 2023 r. o przedłużeniu okresu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Łotewskiej oraz Republice Estońskiej i Republice LitewskiejM20230610.pdf 0.15MB