Misje
- PKW w Turcji (Tailored Assurance Measures Turkey, NATO)
- PKW w Iraku (INHERENT RESOLVE)
- PKW w Kosowie (KFOR, NATO)
- PKW w Bośni i Hercegowinie (EUFOR ALTHEA)
- PKW w Republice Środkowoafrykańskiej (EUTM RCA)
- PKW na Łotwie (eFP NATO)
- PKW w Rumunii (tFP NATO)
- PKW w Libanie (UNIFIL)
- PKW na Morzu Śródziemnym (EU NAVFORMED IRINI)
- PKW ORLIK
- PKW OLIMP
Polskie Siły Zbrojne uczestniczą w misjach międzynarodowych od 1953 roku. Od tego czasu w ponad 89 operacjach wzięło udział ponad 120 tysięcy żołnierzy i personelu wojskowego. Misje wojskowe, w których biorą udział żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Polska jako aktywny uczestnik stosunków międzynarodowych wnosi swój wkład w umacnianie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Udział oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacjach poza granicami państwa jest istotnym instrumentem polityki zagranicznej i potwierdzeniem odpowiedzialności Polski za kształtowanie bezpieczeństwa międzynarodowego. Jednocześnie jest on źródłem doświadczeń operacyjnych i wyznacznikiem kierunków transformacji polskiej armii.
Zasadniczym celem udziału w operacjach międzynarodowych jest:
- obrona interesów narodowych przed zewnętrznymi zagrożeniami poprzez likwidowanie źródeł kryzysów oraz wygaszanie konfliktów w bliższym i dalszym otoczeniu strategicznym Rzeczypospolitej Polskiej;
- budowa stabilnego środowiska bezpieczeństwa;
- umacnianie instytucji i organizacji bezpieczeństwa międzynarodowego;
- wypełnianie zobowiązań sojuszniczych, poprzez zacieśnianie dwustronnej oraz wielostronnej współpracy wojskowej i pozawojskowej z sojusznikami, koalicjantami, partnerami;
- zapobieganie katastrofom humanitarnym;
- reagowanie na sytuacje naruszające prawa człowieka.
Polska uczestniczy w międzynarodowych operacjach prowadzonych pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO i Unii Europejskiej. Uczestniczy w nich blisko 1400 żołnierzy.