W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich - gospodarczy wymiar Szczytu Bałkanów Zachodnich

02.07.2019

4 lipca w Poznaniu odbędzie się Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich - najważniejsze gospodarcze wydarzenie towarzyszące Szczytowi Bałkanów Zachodnich. Kilkuset przedsiębiorców z krajów Bałkanów Zachodnich, Polski i UE będzie rozmawiać o tym, jak wzmocnić wzajemne powiązania gospodarcze. Wydarzenie otworzy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Z inicjatywy szefowej MPiT, dojdzie też do spotkania z ministrem gospodarki i energii Niemiec Peterem Altmaierem oraz ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Mairem. Rozmowa w formacie Trójkąta Weimarskiego będzie dotyczyć przyszłej polityki przemysłowej Unii Europejskiej.

Na grafice znajdują się informacje nt. Szczytu Bałkanów Zachodnich
- Integracja europejska to proces wciąż trwający. Zjednoczona Europa bez Bałkanów Zachodnich jest Europą niepełną. Proces Berliński jest dialogiem równych partnerów. Jego agenda musi być tworzona wspólnie, przez wszystkie zaangażowane strony. Prawdziwa integracja europejska oparta jest nie tylko na traktatach i umowach. Budują ją rzeczywiste relacje między obywatelami oraz współpraca gospodarcza. Dlatego dziś w Poznaniu spotykamy się nie tylko w gronie polityków, decydentów, urzędników, ale także przedsiębiorców. To oni będą budować biznesowy filar tej współpracy i dopełniać ją o wymierne efekty  – podkreśla szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Co na Forum Biznesowym ?

Forum Biznesu Bałkanów Zachodnich to pierwsze tego typu wydarzenie w historii wzajemnych stosunków państw tego regionu z Polską i Unią Europejską. Jego inicjatorem jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a współorganizatorem Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Wydarzenie ma pomóc przedsiębiorcom w nawiązaniu nowych i wzmacnianiu już istniejących kontaktów biznesowych. Tematami przewodnimi Forum będą: energetyka, sektor cyfrowy oraz przemysł rolno-spożywczy.

- Nasza prezydencja jest pierwszą, która w tak zdecydowany sposób skupia się na gospodarce. Polska jest przekonana, że dialog UE-Bałkany Zachodnie powinien opierać się nie tylko na stosunkach międzyrządowych, ale także na rosnącej roli sektora prywatnego. Chcemy zintegrować nasze gospodarki poprzez wspieranie powiązań biznesowych – mówi szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Wskazuje, że działania polskiego rządu mają na celu stworzenie najlepszych warunków dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego, funkcjonowania przedsiębiorstw, w tym innowacyjnych firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową, a także stworzenie ekosystemu dla rozwoju start-upów.

– Jesteśmy gotowi dzielić się naszą wiedzą i zapraszać bałkańskich partnerów na wizyty studyjne, warsztaty i prezentacje na temat sposobów wzmocnienia sektora MŚP.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz weźmie udział w inauguracji Forum Biznesu. Poszczególne panele i warsztaty wydarzenia skupią się na kwestii integracji regionalnej w wymiarze gospodarczym: promowaniu nowych przewag konkurencyjnych, czerpaniu korzyści z handlu i inwestycji, finansowania przedsiębiorczości, wzrostu kompetencji na rynku pracy czy też przedsiębiorczości społecznej.

Co na Szczycie?

Forum Biznesowe to nie jedyna przestrzeń na rozmowy związane z kwestiami gospodarczymi. Podczas spotkania ministrów właściwych ds. gospodarczych  Jadwiga Emilewicz będzie dyskutować z partnerami z zagranicy na temat tworzenia dobrego środowiska dla biznesu w regionie Bałkanów Zachodnich. Rozmowy obejmą m.in. kwestię strategii ekonomicznych, programów reform i wspólnych doświadczeń, infrastruktury, wzmacniania innowacyjności gospodarek. Debata będzie też dotyczyć unijnych programów pomocowych na Bałkanach (tzw. pakietu łączności obejmującego fundusze na inwestycje transportowe, energetyczne oraz w infrastrukturę cyfrową) oraz finansowania przedsiębiorstw, w szczególności MŚP.

Podczas Szczytu Bałkanów Zachodnich dojdzie też do rozmów w formacie Trójkąta Weimarskiego. Minister Emilewicz będzie ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji, rozmawiać o nowej polityce przemysłowej UE.

– Celem nowej, europejskiej polityki przemysłowej musi być wzmocnienie konkurencyjności Europy, od tego zależy bowiem przyszłość każdego z państw członkowskich.

Więcej informacji o obecności MPiT na Szczycie Bałkanów Zachodnich

Współpraca handlowa

Państwa Bałkanów Zachodnich, jako jeden rynek, na liście polskich partnerów eksportowych zajmują obecnie 26. pozycję (między Łotwą a Kanadą). W 2018 r. na liście polskich partnerów eksportowych z regionu Bałkanów Zachodnich najwyżej uplasowała się Serbia (na 34. pozycji z udziałem na poziomie 0,4%), następnie Bośnia i Hercegowina (53. miejsce) i Macedonia Północna (67. pozycja).

Podobnie sytuacja wygląda na liście polskich partnerów importowych. W tym przypadku państwa Bałkanów Zachodnich, traktowane jako jeden rynek, zajęłyby 41. pozycję (między Indonezją a Meksykiem). Na najwyższej pozycji uplasowała się Serbia (55. miejsce z udziałem 0,2%). Za nią znalazła się Macedonia Północna (67. miejsce) oraz Bośnia i Hercegowina  (85. pozycja).

Polski eksport to głównie: wyroby przemysłu elektromaszynowego (ok. 29%), artykuły rolno-spożywcze (6,8%) oraz wyroby przemysłu chemicznego (ok. 15,4%).

Z kolei po stronie importu w 2017 r. dominowały wyroby przemysłu chemicznego (34%) oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego i artykuły rolno-spożywczych. W 2018 roku odpowiadały one odpowiednio za 17,8% oraz 8,5% polskiego importu z tych rynków.

Według danych GUS na koniec 2017 r. funkcjonowały w Polsce łącznie 22 podmioty z Bałkanów Zachodnich, z czego 16 zatrudniało do 9 osób. W tym okresie, podobnie jak rok wcześniej, na polskim rynku obecny był tylko jeden podmiot – z Serbii – którego inwestycje przekraczały 1 mln USD.

***

Organizatorami Szczytu Bałkanów Zachodnich są: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Proces Berliński to inicjatywa zapoczątkowana przez Niemcy. Łączy 10 państw UE (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska – jako jedyna z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy) i 6 krajów Bałkanów Zachodnich (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.07.2019 10:50 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
Pierwsza publikacja:
05.07.2019 10:50 Monika Waćkowska-Kabaczyńska
{"register":{"columns":[]}}