Noc Muzeów
Dziękujemy za udział w Nocy Muzeów w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Cieszymy się, że mogliśmy Państwa gościć u siebie, a przygotowane przez nas atrakcje przypadły Państwu do gustu.
Wideo
Podczas wydarzenia mogli Państwo dowiedzieć się więcej na temat historii nie tylko naszego gmachu, ale też tak ważnego dla Warszawy placu Trzech Krzyży, przy którym znajduje się siedziba Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Zaprezentowaliśmy Państwu pomieszczenia na co dzień niedostępne dla zwiedzających: gabinet ministra, sale konferencyjne oraz tak zwaną Salę pod kopułą, gdzie niegdyś mieściło się kino Iluzjon.
Zachęcamy do odwiedzenia kanału Youtube ministerstwa, na którym zdradzamy jeszcze więcej tajemnic dotyczących naszej siedziby.
W ramach Nocy Muzeów 2024 przybliżyliśmy Państwu również, na czym polega nasza codzienna praca.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest urzędem administracji państwowej, który dba o spójny rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Codziennie skupiamy się na nowoczesnym i prężnym funkcjonowaniu polskiej gospodarki, budownictwa i mieszkalnictwa. Stawiamy na innowacyjne i zrównoważone rozwiązania, napędzając technologiczną i proekologiczną modernizację naszej gospodarki. Wzmacniamy grunt dla rozwoju polskich firm i przedsiębiorstw, czym stymulujemy powstawanie wysokiej jakości miejsc pracy. Wspieramy rozwój rodzimego przemysłu kosmicznego i tworzymy warunki umożliwiające polskim podmiotom aktywny udział w eksploracji kosmosu. Odpowiadamy także za planowanie przestrzenne – dbamy o to, by polskie miasta, miasteczka i wsie były jak najbardziej przyjazne mieszkańcom. Wspieramy rozwój budownictwa w Polsce i działamy na rzecz zwiększenia dostępności mieszkań oraz uspołecznienia rynku nieruchomości.
Na zakończenie tegorocznej edycji zaprezentowaliśmy Państwu to, w jaki sposób flota samochodów pozostających do dyspozycji administracji państwowej w Polsce zmieniała się na przestrzeni dekad. Na długiej liście modeli można znaleźć perły motoryzacji, obok których trudno przejść obojętnie. Na parkingu Ministerstwa Rozwoju i Technologii zaprezentowaliśmy kilka z nich.
Austin Six (14/6) (lata produkcji 1936-39)
Auto klasy średniej produkowane w Wielkiej Brytanii, wyposażone w benzynowy, 6-cylindrowy silnik rzędowy o pojemności 1711 ccm i mocy 52 KM. Prędkość maksymalna 109 km/h. Ten konkretny egzemplarz był samochodem służbowym Bolesława Bieruta (1892-1956), polityka, działacza komunistycznego, współpracownik NKWD, a w latach 1947-52 prezydenta RP.
ZIS 110 (lata produkcji 1945-58)
Reprezentacyjne auto produkcji radzieckiej, wzorowane na pojazdach Packarda. Pod maską rzędowy, benzynowy silnik 8-cylindrowy o pojemności 6005 ccm i mocy 140 KM. Prędkość maksymalna 140 km/h. Prezentowany ZIS to auto używane przez Władysława Gomułkę (1905-82), I sekretarza KC PZPR w latach 1956-70.
Cadillac Fleetwood Sixty Special (lata produkcji 1971-77)
Luksusowy samochód amerykański, wyposażony w benzynowy 8-cylindrowy silnik widlasty o pojemności 8200 ccm i mocy 210-235 KM (w zależności od wersji) oraz maksymalny moment obrotowy 550 Nm. Prezentowany opancerzony egzemplarz został zamówiony dla Edwarda Gierka (1913-2001), I sekretarza KC PZPR w latach 1970-80.
Volkswagen Arteon (lata produkcji 2017-23)
Samochód klasy średniej wyższej, wyposażony w 4-cylindrowy silnik benzynowy z doładowaniem o pojemności 1984 ccm i mocy 280 KM. Napęd jest przenoszony na obie osie. Od 2022 roku samochód używany m.in. do obsługi ministra rozwoju i technologii.
Volkswagen e-Golf (lata produkcji 2017-20)
Siódma generacja kompaktu z Wolfsburga jest wyposażona w silnik elektryczny o mocy 136 KM, który pozwala na rozpędzenie się do 150 km/h. Zasięg auta, przy w pełni naładowanych bateriach, to 201 km (wg normy EPA). Od 2018 roku e-Golf jest używany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Dziękujemy i zapraszamy ponownie!