W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Kampania "Wybieraj bezpieczną żywność"

06.09.2024

Kampania informacyjna organizowana przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności „Wybieraj bezpieczną żywność”

EFSA

Zestaw Narzędzi SAFE 2 EAT Treści w Mediach Społecznościowych wg Instagram.

Koszt:

💸 Zastanawiasz się nad niedrogim posiłkiem, na przykład makaronem z warzywami? W UE bezpieczeństwo żywności nie ma związku z ceną. Od prostych dań po wykwintne uczty – delektuj się posiłkiem bez obaw. Pamiętaj, że żywność w UE jest zawsze #Safe2EatEU. Chcesz poznać więcej szczegółów na temat bezpieczeństwa żywności w UE?!

Smak:

🍫 Masz ochotę na zdrowy przysmak? Na przykład na słodkie, wilgotne ciasto marchewkowe? W UE wybór należy do Ciebie, a bezpieczeństwo Twojej żywności jest naszym priorytetem. Delektuj się jedzeniem i miej pewność, że jest bezpieczne. Pamiętaj, że w UE żywność jest #Safe2EatEU.

Dowiedz się, w jaki sposób UE i Polska pomagają zapewnić bezpieczeństwo żywności.

Pochodzenie:

🌎 Czy wolisz lokalne produkty spożywcze, takie jak świeża sałatka Caprese? W UE zachęcamy do wyboru lokalnej żywności. Niezależnie od tego, czy posiłki są produkowane lokalnie, czy nie, naszym priorytetem jest zapewnienie, że są one bezpieczne do spożycia. Głodny wiedzy? Odwiedź naszą stronę #Safe2EatEU!

Odżywianie:

🥕 Masz ochotę na zdrową przekąskę, taką jak hummus z paluszkami marchewkowymi? W UE możesz mieć pewność, że niezależnie od dokonywanych wyborów żywieniowych pożywienie spełnia rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Zapewnienie bezpieczeństwa żywności jest naszym priorytetem, dlatego możesz skupić się wyłącznie na delektowaniu się posiłkiem. Odżywiaj się zdrowo, jedz bez obaw i pamiętaj, że żywność w UE jest #Safe2EatEU. Dowiedz się więcej o zaangażowaniu UE w bezpieczeństwo żywności! 👇 https://campaigns.efsa.europa.eu/EUChooseSafeFood/#/index

Dodatki:

🍎🍭 Czy delektowałeś się kiedyś kolorowym smakołykiem, jednocześnie zastanawiając się, czy jest bezpieczny dla zdrowia?

Etykiety na produktach spożywczych bywają niezrozumiałe: E164, E330, E621. Co to wszystko znaczy? Wszystkie oznaczenia „E” z numerem po nim to dodatki do żywności!

Jednak nie wszystkie dodatki są sztuczne. Wiele substancji dodatkowych występuje naturalnie – witaminę C i pektynę znajdziemy w owocach, a lecytynę w wielu składnikach, takich jak żółtka jaj czy orzeszki ziemne.

W UE wszystkie dodatki do żywności są badane i oznaczane, dzięki czemu nie musisz się zastanawiać, co jesz.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij link w bio i śledź #Safe2EatEU!

Alergeny:

🦀 Delektujesz się widokiem pożywnego posiłku, a jednocześnie szukasz nazw alergenów na opakowaniu?

Informacje o wszystkich alergenach pokarmowych znajdziesz na opakowaniu danego produktu. Dzięki temu, że sprawdzisz skład na etykietach, możesz zdecydować, czy dana żywność jest dla Ciebie bezpieczna!

Sprawdź link w bio, aby dowiedzieć się więcej o alergenach, a także śledź #Safe2EatEU, aby uzyskać więcej informacji na temat bezpieczeństwa żywności!

Oznaczenia:

🍓🥣 Zdrowe śniadanie na początek dnia, na przykład granola z owocami i jogurtem, to świetny pomysł. 🌞 Ale jak się upewnić, że jest świeże i bezpieczne do spożycia? Zrozumienie różnicy między „należy spożyć do” a „najlepiej spożyć przed” może Ci w tym pomóc!

Termin „należy spożyć do” dotyczy bezpieczeństwa żywności, podczas gdy określenie „najlepiej spożyć przed” odnosi się do jej jakości. Wskazówki te służą do podejmowania świadomych decyzji odnośnie do tego, jak długo i w jakich warunkach żywność może być przechowywana.

Nowa żywność:

Chcesz doświadczyć nowych wrażeń smakowych i spróbować miechunki   lub oleju z kryla antarktycznego?

Ta wciąż mało znana na rynku europejskim żywność nosi nazwę nowej żywności. Bez względu na to, skąd pochodzi, jeśli znajdziesz ją w swoim supermarkecie, możesz być pewien, że jest to #Safe2Eat!

Sprawdź link w bio, aby dowiedzieć się więcej o zaangażowaniu UE w zapewnianie bezpiecznej żywności.

Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne:

Szukasz pożywnego posiłku, ale nie masz pewności, jak rozumieć określenia na etykietach? 🍫 Zapewne widziałeś je na wielu opakowaniach: „źródło kwasów tłuszczowych omega-3” czy „z witaminą D dla prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci”… Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne są wszędzie.

Aby zapewnić, że nie wprowadzają w błąd, w UE wszystkie oświadczenia zdrowotne dotyczące żywności muszą być naukowo uzasadnione, aby konsumenci mogli podejmować świadome decyzje w związku z tym, co chcą zjeść.

Dowiedz się więcej o oświadczeniach żywieniowych i zdrowotnych na stronie #Safe2EatEU!

Link w bio.

Choroby przenoszone drogą pokarmową:

🍽Nikt z nas nie chciałby się rozchorować po spożyciu pokarmu!

W całej UE naukowcy niestrudzenie gromadzą dane i identyfikują źródła chorób przenoszonych drogą pokarmową po to, abyś bez obaw delektował się jedzeniem! Ty również możesz się do tego przyczynić, przestrzegając podstawowych zasad higieny w domu. Głodny wiedzy? Odwiedź naszą stronę #Safe2EatEU! Link w bio Twitter:

Znasz to uczucie dyskomfortu po jedzeniu? Mogło być spowodowane chorobą pokarmową!

😷🌡 Przestrzegaj higieny, aby jej zapobiegać: myj ręce, oddzielaj surową żywność od gotowanej.

Skorzystaj z rad ekspertów #Safe2EatEU: https://www.efsa.europa.eu/en/safe2eat/foodborne-diseases.

Jak prawidłowo postępować z żywnością:

🍽🌱 Wybór sezonowej i zrównoważonej żywności może być krokiem w kierunku zdrowszej planety i zdrowego organizmu. Ale jak zapewnić, że jest ona bezpieczna do spożycia? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami:

- Zachowaj czystość

- Przechowuj żywność w odpowiedni sposób

- Pamiętaj o obróbce cieplnej

- Przechowuj i przygotowuj żywność w bezpiecznej temperaturze

- Używaj czystej wody

Dowiedz się więcej o najważniejszych zasadach higieny żywności na stronie #Safe2EatEU. Link w bio.

Marnowanie żywności:

Chcesz cieszyć się zbilansowanymi posiłkami i ograniczyć marnowanie żywności? Pamiętaj, że w UE każdego roku marnuje się ponad 58 milionów ton żywności. UE zobowiązała się zmniejszyć skalę marnotrawstwa o połowę na poziomie detalicznym i konsumenckim do 2030 roku.

Każdy ma jakąś rolę do odegrania w zapobieganiu i ograniczaniu marnowania żywności! A co Ty możesz zrobić?

Instagram:

🥕 Szukasz zdrowej i niedrogiej żywności?

Wybór najlepszej opcji może być trudny, jeśli chcesz pogodzić zachcianki ze zdrowym jedzeniem, a przy tym zmieścić się w budżecie.

W UE każdy kraj opracowuje wytyczne żywieniowe, które pomagają w dokonywaniu świadomych wyborów prozdrowotnych.

Odkryj wskazówki dotyczące zbilansowanej diety na stronie #Safe2EatEU. Sprawdź link w bio!

Suplementy diety:

Czy przyjmowanie witamin jest częścią Twojej codziennej rutyny? W takim razie odkryjmy świat suplementów diety:

💊 Istnieje bogaty asortyment suplementów diety (w tym witamin, minerałów i ekstraktów roślinnych), które zwiększają spożycie składników odżywczych. Ale czy substancje te są zawsze niezbędne?

💊 Zróżnicowana i zbilansowana dieta powinna zaspokajać większość zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze.

💊 Suplementy mogą być korzystne w przypadku określonych niedoborów lub ograniczeń dietetycznych.

Nasza rada? Skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy dane suplementy są odpowiednie dla CIEBIE.

Kliknij link w bio, aby dowiedzieć się więcej.

Dowiedz się więcej o kampanii #Safe2EatEU i najważniejszych zasadach higieny żywności na stronie 

👉  https://www.efsa.europa.eu/pl/safe2eat/proper-food-handling

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}