Konferencja – Kalendarz(e) szczepień dorosłych – 23 kwietnia 2024r.
11.04.2024
23 kwietnia 2024 roku z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Biurem WHO Polska organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”.
Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczepień dorosłych i odbędzie się w siedzibie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny - Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP PZH-PIB) w Warszawie. Temat tegorocznej konferencji wpisuje się w ogromną potrzebę uświadomienia nam, że profilaktyka chorób zakaźnych nie kończy się na dzieciństwie, i że szczepienia dorosłych to inwestycja w długie i zdrowe życie, zwłaszcza tych którzy dotknięci są chorobami przewlekłymi.
Szczepienie osób z chorobami przewlekłymi może przyczynić się do poprawy jakości życia poprzez zmniejszenie ryzyka zachorowania i ciężkiego przebiegu choroby, co pozwala na utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej. Jest ono istotne nie tylko dla ich indywidualnego zdrowia, ale również dla zdrowia społeczności oraz pozwala zmniejszyć obciążenie systemu opieki zdrowotnej.
Zaproszeni eksperci przedstawią kalendarze szczepień dorosłych dostosowane do wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Wyjaśnią, dlaczego szczepienia są tak bardzo potrzebne osobom dorosłym, zwłaszcza tym którzy są dotknięci różnymi chorobami towarzyszącymi. Ważnym tematem konferencji będą również sposoby komunikacji o szczepieniach dorosłych. Skuteczna komunikacja na temat szczepień dorosłych może być kluczowym elementem promocji zdrowia publicznego i zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia szczepień.
Szczepienia dorosłych pomagają zapobiegać powikłaniom związanym z chorobami zakaźnymi, które mogą być bardziej dotkliwe i mają większe ryzyko wystąpienia u osób starszych lub z chorobami przewlekłymi. Promowanie szczepień dorosłych jest kluczowe dla zapewnienia kompleksowej ochrony zdrowia na każdym etapie życia oraz dla zapobiegania poważnym chorobom zakaźnym. Kontynuowanie szczepień w dorosłym wieku pomaga utrzymać ciągłość ochrony zdrowia zapoczątkowanej przez szczepienia w wieku dziecięcym.
Konferencja odbędzie się w trybie hybrydowym, to znaczy stacjonarnie i online.
Dla wszystkich zainteresowanych link do rejestracji, programu konferencji, a także do transmisji online : https://www.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-szczepien/