W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Regionalna Komisja do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Regionalna Komisja do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Regionalną Komisję do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko tworzą przedstawiciele nauki, praktyki oraz organizacji ekologicznych. Poszczególne zadania są wykonywane na posiedzeniach plenarnych lub na posiedzeniach zespołów roboczych. Do dokumentacji dotyczących rozpatrywanych spraw dla potrzeb Regionalnej Komisji sporządzane są dodatkowe, niezależne opracowania. Do zadań Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko należy prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem Regionalnej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Zadania przypisane ustawowo Komisji, służą m.in. podniesieniu jakości przeprowadzanych procedur oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

Podstawa prawna działania: 

Na podstawie art. 133 ust 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112) regionalne komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko są organami opiniodawczo-doradczymi regionalnych dyrektorów ochrony środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, a przewodniczącego regionalnej komisji, zastępcę przewodniczącego, sekretarza i członków komisji, w liczbie od 20 do 40, powołuje i odwołuje regionalny dyrektor ochrony środowiska spośród przedstawicieli nauki, praktyki oraz organizacji ekologicznych.

Do zadań Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko w Poznaniu należy w szczególności:

  1. wydawanie opinii w sprawach przedłożonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska w związku z jego uprawnieniami wynikającymi z ustawy;
  2. przedstawianie opinii i wniosków dotyczących rozwoju programów szkoleniowych w zakresie ocen oddziaływania na środowisko;
  3. współpraca z Krajową Komisją i innymi regionalnymi komisjami.

Szczegółowy sposób funkcjonowania Krajowej Komisji oraz regionalnych komisji, a także organizację i tryb działania komisji określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 grudnia 2010 r. w sprawie funkcjonowania Krajowej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko oraz regionalnych komisji do spraw ocen oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz.1745).

Zarządzeniem wewnętrznym nr 13/2024 z 3 września 2024 r. zmieniającym zarządzenie wewnętrzne Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu nr 12/2021 z 11 października 2021 r. został powołany nowy skład Regionalnej Komisji ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko w Poznaniu.

Skład Regionalnej Komisji do spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko w Poznaniu:

1)    Marzena Andrzejewska – Wierzbicka,
2)    dr hab. inż. Zbigniew Bagieński,
3)    Roman Bednarek,
4)    prof. dr hab. Janina Borysiak,
5)    dr Kamilla Bronisz,
6)    prof. UAM dr hab. Maciej Gąbka,
7)    prof. dr hab. Józef Górski,
8)    prof. dr hab. Piotr Hermanowski,
9)    Radosław Jaros,
10)    prof.  dr hab. Roman Jaszczak,
11)    Witold Kamiński,
12)    dr Piotr Kokowski,
13)    Marek Kundegórski,
14)    Włodzimierz Leonarczyk,
15)    Marcin Pakuła,
16)    Dariusz Polzin,
17)    Wiktor Preuss,
18)    prof. dr hab. inż. Czesław Przybyła,
19)    prof. dr hab. Jan Przybyłek,
20)    dr Krzysztof Pyszny,
21)    Jolanta Ratajczak,
22)    Rafał Ratajczak,
23)    Ryszard Samoć,
24)    prof. dr hab. inż. Mariusz Sojka,
25)    Rafał Śniegocki,
26)    Przemysław Wylegała,
27)    Magdalena Żmuda.

Informacje na temat Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko

Zakres działania Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko jako organu opiniodawczo-doradczego Ministra Środowiska w zakresie ocen oddziaływania na środowisko został początkowo określony w ustawie Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. Na mocy niniejszej ustawy zostały powołane również wojewódzkie komisje do spraw ocen oddziaływania na środowisko, pełniące funkcje organów opiniodawczo-doradczych wojewodów. Dokładny opis sposobu działania Krajowej Komisji oraz wojewódzkich komisji został ustalony rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2002 r.

Krajową Komisję do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko tworzą przedstawiciele środowisk akademickich, instytutów badawczych związanych z ochroną środowiska, a także eksperci z urzędów państwowych oraz organizacji ekologicznych. Poszczególne zadania są wykonywane na posiedzeniach plenarnych lub na posiedzeniach zespołów roboczych. Do dokumentacji dotyczących rozpatrywanych spraw dla potrzeb Krajowej Komisji sporządzane są dodatkowe, niezależne opracowania. Do zadań Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko należy prowadzenie spraw związanych z funkcjonowaniem Krajowej Komisji do Spraw Ocen Oddziaływania na Środowisko. Zadania przypisane ustawowo Komisji, służą m.in. podniesieniu jakości przeprowadzanych procedur oceny oddziaływania na środowisko, w szczególności przedsięwzięć infrastrukturalnych planowanych do współfinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}