Podsumowanie działań realizowanych w 2022 roku w ramach projektu pn. „Chelonia – Program ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce”
Podsumowanie działań realizowanych w 2022 roku w ramach projektu pn. „Chelonia – Program ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach umowy o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0022/18.
W 2022 r. w ramach ww. projektu zrealizowano następujące działania:
1. Wybudowano infrastrukturę umożliwiającą prowadzenie wypasu zwierząt m.in. ogrodzenie elektryczne mające na celu nie tylko zabezpieczenie wypasanych zwierząt, ale również zapobieganie przedostawania się na teren pastwiska dzików oraz drapieżników takich jak lis, borsuk czy jenot, stanowiących istotne zagrożenie dla komór lęgowych i młodych żółwi.
2. Rozpoczęto wypas owiec na założonym w 2021 r. pastwisku w celu powstrzymania naturalnej sukcesji i utrzymanie właściwego stanu siedlisk lęgowych żółwia błotnego.
3. Kontynuowano działania monitoringowe oraz działania związane z czynna ochroną populacji żółwia błotnego. W ramach monitoringu przeprowadzono weryfikację występowania żółwia błotnego na 40 historycznych stanowiskach w Wielkopolsce na których był on kiedyś odnotowywany. Przeprowadzone badania metodą eDNA potwierdziły obecność żółwia błotnego na kilku stanowiskach.
4. Uzyskano pozwolenie na budowę drewnianej wiaty oraz urządzeń małej retencji.
5. Kontynuowano działania związane z prowadzeniem odłowu inwazyjnych gatunków żółwi
z wykorzystaniem 10 szt. pułapek żywołownych.
6. Opracowano materiały informacyjno-edukacyjne dotyczące m.in. ochrony żółwia błotnego; zagrożeń wynikających z obecności w środowisku naturalnym obcych inwazyjnych gatunków żółw.
7. Utworzono rezerwat przyrody Czarne Doły o powierzchni 135,33 ha.
Zdjęcia: M. Szajda, A.Burghardt, PTOP „Salamandra”