Podstępne IGO
Szop pracz należy do inwazyjnych gatunków obcych (IGO), które stanowią jedno z największych zagrożeń dla rodzimej różnorodności biologicznej. Jednak brak wiedzy w tym zakresie i pozornie przyjazny wizerunek zwierzęcia sprawia, że we współczesnej kulturze masowej traktowany jest jak maskotka. A to fałszywy obraz szopa.
Szop pracz (Procyon lotor) wykorzystując wrodzony wdzięk i piękne futro skradł serca ludzi. Został wykreowany na pozytywnego, zwierzęcego bohatera współczesnych czasów. I tak uśmiechnięty szop gra główne role w reklamach, bajkach, macha łapką z bilbordów, staje się ulubionym pluszakiem, a nawet zamieszkuje w domach w charakterze pupila.
Nie dajmy się jednak zwieść. Pomimo tego, że jest uroczy, wygląda niewinnie i sympatycznie to inwazyjny gatunek obcy, który zagraża rodzimym gatunkom, a nawet ludziom. To bezwzględny drapieżnik, który świetnie wspina się i pływa, dzięki czemu łatwo zdobywa pożywienie. Poluje na różnego rodzaju gatunki – od bezkręgowców po kręgowce. Dzięki wysokiej rozrodczości i niskiej śmiertelności, w każdym nowym miejscu, jest w stanie utrzymać sprawnie funkcjonującą populację.
Zagrożenia związane z występowaniem szopów:
- Wpływają na zmniejszenie populacji lub eliminowanie gatunków rodzimych, poprzez konkurencję pokarmową, drapieżnictwo oraz zakłócanie funkcjonowania ekosystemów.
- To nosiciele wielu patogenów i pasożytów, m.in. świerzbu, tasiemca bąblowca, włośnia, wścieklizny czy glisty szopiej, która może spowodować ciężkie kalectwo albo śmierć człowieka.
- Jako zwierzęta drapieżne mają ponadto istotny wpływ na spadek liczebności gryzoni, płazów, a nawet żółwia błotnego.
- Niszczą lęgi rzadkich i zagrożonych ptaków.
W latach 2016-2023 w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska realizowała projekt, w ramach którego prowadziła kampanię informacyjną dotycząca zagrożeń ze strony inwazyjnych gatunków obcych. Zachęcamy do zapoznają się z materiałami opublikowanymi na stronie projektu.
Na szczególną uwagę zasługuje film „Podstępni intruzi. Inwazja gatunków obcych. Zwierzęta.”, którego fragment poświęcony jest szopom praczom.
Inwazyjne gatunki obce (IGO) to rośliny, zwierzęta, patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla lokalnych ekosystemów i mogą powodować szkody w środowisku lub gospodarce i negatywnie oddziaływać na człowieka.