Podsumowanie działań wykonanych w ostatnim roku (2023) realizacji projektu pn. „Chelonia – program ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce”
Podsumowanie działań wykonanych w ostatnim roku (2023) realizacji projektu pn. „Chelonia – program ochrony żółwia błotnego w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach umowy o dofinansowanie nr POIS.02.04.00-00-0022/18.
W ostatnim roku realizacji ww. projektu zrealizowano następujące działania:
- Wybudowano drewnianą wiatę, stanowiącą element infrastruktury umożliwiającej prowadzenie wypasu zwierząt, w celu utrzymaniu właściwego stanu siedlisk lęgowych żółwia błotnego.
- Wykonano prace polegające na budowie, odbudowie i remoncie urządzeń małej retencji
w celu ustabilizowania lokalnych warunków wodnych w rezerwacie przyrody Czarne Doły, zwiększeniu retencji oraz poprawieniu warunków siedliskowych żółwia błotnego (a także szeregu innych zwierząt i roślin w szczególności zależnych od wód). - Realizowano wypas owiec na założonym w 2021 r. pastwisku w celu powstrzymania naturalnej sukcesji i utrzymania właściwych parametrów świetlnych i termicznych na lęgowisku żółwia błotnego.
- Kontynuowano działania monitoringowe oraz działania związane z czynną ochroną populacji żółwia błotnego występującego na terenie rezerwatu przyrody Czarne Doły oraz na stanowisku pod Międzychodem.
- Kontynuowano działania związane z prowadzeniem odłowu inwazyjnych gatunków żółwi
z wykorzystaniem 10 szt. pułapek żywołownych typu „plażowiskowego”. W wyniku prowadzonych działań odłowiono i trwale usunięto ze środowiska 1 samicę żółwia ozdobnego czerwonolicego Trachemys scripta elegans. - Wykonano dokumentację do planu ochrony utworzonego w ramach projektu rezerwatu przyrody Czarne Doły. Inwentaryzacje terenowe wykazały, iż na terenie rezerwatu występuje wiele cennych i rzadkich gatunków: roślin naczyniowych, mykobioty, porostów oraz owadów.
- Wykonano i zamontowano w terenie tablice urzędowe z nazwą rezerwatu przyrody Czarne Doły oraz tablice z informacją o przebiegu jego granicy i zakazach obowiązujących na jego terenie.
- Zakupiono samochód terenowy umożliwiający bezproblemowe poruszanie się po trudnym terenie, co w znacznym stopniu ułatwi dojazdy w odpowiednie miejsca oraz bieżące monitorowanie terenu rezerwatu przyrody Czarne Doły.
- Zorganizowano 2-dniową konferencję pn. „Ochrona żółwia błotnego – doświadczenia, dobre praktyki i wyzwania na przyszłość”. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń oraz dobrych praktyk związanych z ochroną żółwia błotnego.
- W ramach działań edukacyjnych przeprowadzono w szkołach podstawowych, zlokalizowanych na terenie objętym projektem (gmina Osieczna, Międzychód) lekcje przekazujące informacje na temat rodzimego gatunku żółwia błotnego oraz zagrożeń, które stanowią obce gatunki żółwi dla naszej przyrody. Zajęcia obejmowały: miniprelekcję, pogadankę, elementy dyskusji oraz część aktywizującą uczniów.
Zdjęcia (18)
Pokaż zdjęcie 1 z galerii.
Pokaż zdjęcie 2 z galerii.
Pokaż zdjęcie 3 z galerii.
Pokaż zdjęcie 4 z galerii.
Pokaż zdjęcie 5 z galerii.
Pokaż zdjęcie 6 z galerii.
Pokaż zdjęcie 7 z galerii.
Pokaż zdjęcie 8 z galerii.
Pokaż zdjęcie 9 z galerii.
Pokaż zdjęcie 10 z galerii.
Pokaż zdjęcie 11 z galerii.
Pokaż zdjęcie 12 z galerii.
Pokaż zdjęcie 13 z galerii.
Pokaż zdjęcie 14 z galerii.
Pokaż zdjęcie 15 z galerii.
Pokaż zdjęcie 16 z galerii.
Pokaż zdjęcie 17 z galerii.
Pokaż zdjęcie 18 z galerii.