Normy i wymogi wzajemnej zgodności (cross-compliance)
Wysokość otrzymywanych przez rolników płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i PROW 2014-2020, uzależniona jest od spełniania zasady wzajemnej zgodności, na którą składają się:
- normy dotyczące utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska (DKR) oraz
- podstawowe wymogi z zakresu zarządzania (Statutory Management Requirements – SMR),
określone w załączniku II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013.
Powiązanie wysokości uzyskiwanych płatności ze spełnianiem przez rolników określonych wymogów i norm oznacza, że w przypadku nieprzestrzegania powyższych obowiązków, konsekwencją jest odpowiednie zmniejszenie przyznawanych płatności bezpośrednich.
Wykaz norm DKR został określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz. U. poz. 344, z późn. zm.).
Natomiast wykaz wymogów wzajemnej zgodności został określony w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2015 w sprawie wykazu wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających te przepisy (M. P. poz. 329, z późn. zm.).
Zmiany w zasadzie wzajemnej zgodności od 2018 r.
Zmiany wprowadzone w zakresie zasady wzajemnej zgodności związane są z wejściem
w życie ustawy - Prawo wodne (Dz. U. poz. 1566, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. poz. 1339). Polegają one na dostosowaniu do wyżej wymienionych aktów prawnych:
- norm Dobrej Kultury Rolnej Zgodnej z Ochroną Środowiską w szczególności dotyczącej pozwoleń wodnoprawnych i normy określającej strefy buforowe wzdłuż cieków wodnych oraz
- wymogów wzajemnej zgodności w zakresie ochrony wód przed zanieczyszczeniami spowodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.’
Zmiany te zostały ogłoszone w obwieszczeniu MRiRW z dnia 24 lipca 2018 r. o zmianie wykazu wymogów określonych w przepisach Unii Europejskiej z uwzględnieniem przepisów krajowych wdrażających te przepisy (M. P. poz. 734) http://monitorpolski.gov.pl/MP/2018/734/1 oraz w Rozporządzeniu MRiRW z dnia 17 września 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie liczby punktów, jaką przypisuje się stwierdzonej niezgodności, oraz procentowej wielkości kary administracyjnej w zależności od liczby punktów przypisanych stwierdzonym niezgodnościom (Dz.U. poz. 1836) http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1836/1.
Materiały
ZASADA WZAJEMNEJ ZGODNOŚCI - Zmiany obowiązujące od 2018 r. w związku z wprowadzeniem, na obszarze całego kraju, Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczychzał_Broszura_CC.pdf 12.25MB Materiał informacyjny dotyczący zasady wzajemnej zgodności (z uwzględnieniem zmian obowiązujących od 2018 r. wynikających z wprowadzenia na obszarze całego kraju wymagań z Programu działań związanych z ochroną wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych)
Zał_Materiał_-_Zasada_wzajemnej_zgodności_od_2018_r_1_(2).pdf 1.68MB Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu
- Ostatnia modyfikacja:
- 29.10.2018 13:11 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 29.10.2018 13:11 Iwona Chromiak