W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykaz tematów badawczych z zakresu rolnictwa ekologicznego realizowanych w 2020 roku

Uniwersytet Warmińsko – Mazurski

1. Planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

(http://www.uwm.edu.pl/wksir/systemy/badania/raporty)  

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

1. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w zakresie określenia źródeł oraz przyczyn występowania w surowcach ekologicznych środków niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Określenie dobrych praktyk, standardów postepowania, opracowanie przewodnika oraz wytycznych w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom..

(https://krwil.pl/download/reports/Warzywnictwo_ekologiczne_w_tym_uprawa_ziol_SGGW_2020_SUPLEMENT.pdf)

2. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej.

(http://pir.sggw.pl/PRODUKTY_2020.pdf)

Instytut Ogrodnictwa

1. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: Badania w zakresie możliwości wykorzystania substancji podstawowych w ochronie warzyw i ziół w uprawie ekologicznej. Możliwość wykorzystania substancji podstawowych w ograniczaniu występowania chorób bakteryjnych w ekologicznej prasie pieczarki.

(http://www.inhort.pl/files/projekty_MRiRW/2020/rolnictwo_ekologiczne/SPRAWOZDANIE_EKOLOGIA_2020_SZUMIGAJ-TARNOWSKA.PDF)

2. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w celu usprawnienia ekologicznej produkcji nasiennej polegające na określeniu dobrych praktyk, standardów postępowania oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie prowadzenia produkcji nasiennej upraw warzywniczych w systemie rolnictwa ekologicznego. Opracowanie technologii produkcji nasiennej cebuli w systemie rolnictwa ekologicznego z uwzględnieniem zasad dobrej praktyki oraz możliwości zwiększenia potencjału plonotwórczego roślin nasiennych.

(http://www.inhort.pl/files/projekty_MRiRW/2020/rolnictwo_ekologiczne/SPRAWOZDANIE_EKOLOGIA_2020_JANAS.PDF)

3. Sadownictwo metodami ekologicznymi: Badania w zakresie wykorzystania substancji podstawowych w ochronie ekologicznych upraw sadowniczych..

(http://www.inhort.pl/files/projekty_MRiRW/2020/rolnictwo_ekologiczne/Sprawozdanie_Ekologia_Tartanus_2020.pdf)

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

1. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: produkcja ekologicznego materiału siewnego roślin rolniczych. Określenie dobrych praktyk produkcyjnych z uwzględnieniem warunków glebowych i klimatycznych oraz odporności lub tolerancji na choroby. Opracowanie technologii produkcji nasion odmiany mieszańcowej (F1) kukurydzy i odmiany pszenżyta dla gospodarstw ekologicznych.

(http://ihar.edu.pl/opracowanie_technologii_produkcji_nasion_odmiany_mieszancowej_.php?panel=1)

Instytut Ochrony Roślin

1. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: badania nad wpływem termicznych procesów technologicznych (np.: suszenie, prażenie, słodowanie, pieczenie, liofilizacja) na występowanie lub koncentrację substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.

(https://www.ior.poznan.pl/1816,aktualne)

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

1. Ocena przydatności nowych odmian zbóż̇ do uprawy w rolnictwie ekologicznym. Badania nad doborem odmian zbóż ozimych : pszenicy, żyta, pszenżyta.

(http://iung.pl/images/pdf/Sprawozdania/Raport%20EKO%20zbo%C5%BCa%20ozime%20IUNG%20-%20PIB%202020%2013.11.2020%20wys%20do%20MRiRW.pdf)

2. Ocena przydatności nowych odmian zbóż̇ do uprawy w rolnictwie ekologicznym. Badania nad przydatnością odmian zbóż jarych do uprawy w rolnictwie ekologicznym w ramach Ekologicznego Doświadczalnictwa Odmianowego - EDO dla zbóż jarych.

(http://www.iung.pulawy.pl/images/pdf/Sprawozdania/Sprawozd-eko_IUNG_EDO_Feledyn-Szewczyk_2020.pdf)

Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno Spożywczego

1. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Zastosowanie środowiskowych bakterii kwasu mlekowego do optymalizacji procesu produkcji ekologicznych twarogów.

(https://www.ibprs.pl/project/przetworstwo-produktow-roslinnych-i-zwierzecych-metodami-ekologicznymi-optymalizacja-technologii-procesow-przetworstwa-miesa-mleka-i-produktow-akwakultury-z-jednoczesnym-wydluzeniem-trwalosci-przech/)  

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie RYBACKI ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY w Żabieńcu

1. Produkcja zwierzęca metodami ekologicznymi. Badania w zakresie optymalizacji warunków ekologicznej produkcji pstrąga, z uwzględnieniem zasad wytwarzania ekologicznych mieszanek paszowych na poziomie gospodarstwa rolnego oraz zapobiegania i zwalczania występowania chorób i pasożytów.

(https://zabieniec.blaszczak.biz.pl/projekty/realizowane-rojekty/projekt-1/

UNIWERSYTET PRZYRODNICZY w Lublinie

1. Sadownictwo metodami ekologicznymi: Badania w zakresie wykorzystania substancji podstawowych w ochronie ekologicznych upraw sadowniczych.

(https://www.up.lublin.pl/files/ogrodnictwo/sprawozdanie_za_rok_2020.pdf)

Materiały

Do pobrania
Wyniki​_badań​_z​_zakresu​_rolnictwa​_ekologicznego​_realizowanych​_w​_2020​_roku.pdf 6.17MB
{"register":{"columns":[]}}