W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wykaz tematów badawczych z zakresu rolnictwa ekologicznego realizowanych w 2022 roku

WYNIKI BADAŃ Z ZAKRESU ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO REALIZOWANYCH W 2022 ROKU

Podsumowanie zadań badawczych w zakresie rolnictwa ekologicznego, realizowanych w 2022 roku

Uniwersytet Warmińsko – Mazurski

1. Produkcja zwierzęca metodami ekologicznymi: planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz, w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

(http://wril.uwm.edu.pl/kaio/badania/raporty-badan)  

2. Analiza efektywności dla ekologicznej uprawy zbóż, roślin warzywniczych i sadowniczych oraz hodowli zwierząt w porównaniu do uprawy konwencjonalnej.

(http://wet.uwm.edu.pl/aktualnosci/)  

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

1. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w zakresie określenia źródeł oraz przyczyn występowania w surowcach ekologicznych środków niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Określenie dobrych praktyk, standardów postępowania, opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie przeciwdziałania takim przypadkom.

(https://www.sggw.edu.pl/strona-glowna/nauka/projekty-krajowe1/dotacje-mrirw-2/)

2. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: badania w zakresie dostosowania ekologicznej uprawy roślin warzywniczych i zielarskich do warunków górskich i podgórskich oraz opracowanie przewodnika wraz z wytycznymi w zakresie prowadzenia tych upraw w systemie rolnictwa ekologicznego na tych terenach.

(https://www.sggw.edu.pl/strona-glowna/nauka/projekty-krajowe1/dotacje-mrirw-2/)

3.  Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi. Optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów.

(https://www.sggw.edu.pl/strona-glowna/nauka/projekty-krajowe1/dotacje-mrirw-2/)

Instytut Ogrodnictwa PIB

1. Warzywnictwo ekologiczne, w tym uprawa ziół: podnoszenie efektywności i wydajności w ekologicznej uprawie roślin warzywniczych, ze  szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań zastępujących praktyki i środki produkcji niedozwolone w produkcji ekologicznej; Wpływ różnych ściółek organicznych na wzrost i plonowanie cukinii, ogórka i dyni olbrzymiej oraz na poprawę żyzności i właściwości fizycznych gleby w uprawie ekologicznej.

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2022/)

2. Sadownictwo metodami ekologicznymi: badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin sadowniczych w  uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania  substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych  badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków  ochrony roślin; Zastosowanie substancji podstawowych jako element zwiększający skuteczność metod ograniczających populację nasionnic oraz chrabąszcza majowego.

(http://www.inhort.pl/projety-badawcze/projekty-finansowane-przez-mrirw/badania-podstawowe-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-finansowane-przez-mrirw-w-roku-2022/)  

Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB

1. Uprawy polowe metodami ekologicznymi. Badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania  substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych  badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków  ochrony roślin.

(http://bip.ihar.edu.pl/artykuly/162/badania-w-zakresie-rolnictwa-ekologicznego-realizowane-w-2022-roku)

2. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: produkcja ekologicznego materiału siewnego roślin rolniczych. Określenie dobrych praktyk  produkcyjnych, z uwzględnieniem warunków glebowych i klimatycznych oraz odporności i  tolerancji na choroby ‒ wytyczne dla prowadzenia ekologicznych plantacji nasiennych roślin  rolniczych. Doskonalenie produkcji nasiennej pszenżyta ozimego i pszenicy ozimej orkisz dla gospodarstw ekologicznych - upowszechnianie wyników badań w formie zaleceń dla producentów ekologicznych.

(http://bip.ihar.edu.pl/artykuly/162/badania-w-zakresie-rolnictwa-ekologicznego-realizowane-w-2022-roku)  

3. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym  środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym.

(http://bip.ihar.edu.pl/artykuly/162/badania-w-zakresie-rolnictwa-ekologicznego-realizowane-w-2022-roku)  

Instytut Ochrony Roślin PIB

1. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania i ocena substancji podstawowych stosowanych w ochronie roślin rolniczych w uprawie ekologicznej. Opracowanie przewodnika w zakresie rodzaju i sposobu stosowania substancji podstawowych w rolnictwie ekologicznym, z uwzględnieniem dotychczasowych badań i opracowań oraz dostępnej wiedzy, zgodnego z przepisami dotyczącymi środków ochrony roślin, zadanie 1. Aktualizacja bazy danych dla wyszukiwarki substancji podstawowych, przeznaczonych dla ochrony upraw ekologicznych, zadanie 2. Strategia wykorzystania substancji podstawowych w celu opóźnienia wystąpienia alternariozy i zarazy ziemniaka oraz ich ograniczenia w trakcie wegetacji na plantacji

(https://www.ior.poznan.pl/1664,zrealizowane)

2. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym.

(https://www.ior.poznan.pl/1664,zrealizowane)

3. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: badania nad wpływem termicznych procesów technologicznych (np.: suszenie, prażenie, słodowanie, pieczenie, liofilizacja) na występowanie lub koncentrację substancji niedopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów; Badania wpływu termicznych procesów technologicznych na redukcję/koncentrację pozostałości substancji czynnych środków ochrony roślin w owocach jagodowych i ich produktach przetworzonych.

(https://www.ior.poznan.pl/1664,zrealizowane)

4. Uprawy polowe metodami ekologicznym. badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie roślin rolniczych, zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy.

(https://www.ior.poznan.pl/1664,zrealizowane)

5. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie skutecznej ochrony nasion i młodych roślin buraka cukrowego w uprawie ekologicznej.

(https://www.ior.poznan.pl/1664,zrealizowane)

Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie RYBACKI ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY w Żabieńcu

1. Produkcja zwierzęca metodami ekologicznymi: badania w zakresie optymalizacji warunków ekologicznej produkcji pstrąga, z uwzględnieniem zasad wytwarzania ekologicznych mieszanek paszowych na poziomie gospodarstwa rolnego oraz zapobiegania i zwalczania występowania chorób i pasożytów.

(https://www.infish.com.pl/sites/default/files/various/IRS_PSTR%C4%84GI_2022%20sprawozdanie.pdf)

Instytut Zootechniki PIB

1. Planowanie upraw roślin paszowych i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz, w tym  zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk. Planowanie upraw ziół o działaniu przeciwpasożytniczym i optymalizacja produkcji ekologicznej pasz zapobiegających inwazjom pasożytniczym u ekogicznych krów mlecznych, w tym zasady ich przygotowania na poziomie gospodarstwa. Opracowanie przewodnika dobrych praktyk.

(https://iz.edu.pl/dzialalnosc-naukowa/rolnictwo-ekologiczne/)

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich PIB

  1. Uprawy polowe metodami ekologicznymi- badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy

(https://iwnirz.pl/projekty/projekty-krajowe/badania-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego)

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

1. Przetwórstwo produktów roślinnych i zwierzęcych metodami ekologicznymi: optymalizacja technologii procesów przetwórstwa mięsa, mleka i produktów akwakultury z jednoczesnym wydłużeniem trwałości przechowalniczej. Opracowanie zbioru wytycznych w formie przewodnika dla producentów. Fermentowane napoje serwatkowe z ekologicznego mleka krowiego i koziego z dodatkiem ekologicznych soków owocowych.

(https://up.lublin.pl/nauka/dzial-nauki/realizowane-projekty/#mrirw)

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB

1. Badania w zakresie optymalizacji doboru odmian w ekologicznej uprawie roślin  rolniczych, zalecanych do towarowej produkcji polowej, ze szczególnym  uwzględnieniem niekorzystnych warunków klimatyczno-glebowych, szczególnie związanych z niedoborem wody. Określenie dobrych praktyk ochrony przed agrofagami  w tych uprawach, ze szczególnym uwzględnieniem suszy. Ocena przydatności nasion  wybranych gatunków roślin strączkowych do poprawy jakości pieczywa.

(https://www.iung.pl/badania-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-z-dotacji-mrirw/)

2. Uprawy polowe metodami ekologicznymi: badania w zakresie możliwości zastosowania  dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym środków do celów zaprawiania nasion roślin  rolniczych oraz jako nawozów o działaniu dolistnym. (Wpływ preparatów dopuszczonych do stosowania w rolnictwie ekologicznym jako zapraw  nasiennych i nawozów dolistnych na zdrowotność i plon pszenicy oraz opłacalność ekonomiczną  produkcji).

(https://www.iung.pl/badania-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-z-dotacji-mrirw/)

3. Marketing, promocja oraz analiza rynku. Analiza efektywności dla ekologicznej uprawy zbóż,  roślin warzywniczych i sadowniczych oraz hodowli zwierząt w porównaniu do uprawy  konwencjonalnej (Opłacalność produkcji ekologicznej w porównaniu do konwencjonalnej na przykładzie  wybranych gospodarstw).

(https://www.iung.pl/badania-na-rzecz-rolnictwa-ekologicznego-z-dotacji-mrirw/)

{"register":{"columns":[]}}