W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 mln maseczek z polskich szwalni

16.04.2020

40 mln maseczek z 200 polskich szwalni w ciągu miesiąca, a do końca czerwca – do 100 mln. Taki ma być efekt projektu #PolskieSzwalnie, realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

Od lewej stoją: Jadwiga Emilewicz, Andrzej Duda, Cezariusz Lesisz

W połowie marca zachęcaliśmy do zgłaszania się do nas tych przedsiębiorców, którzy mogą nam pomóc dostarczać materiały ochrony osobistej. Na adres pomagamy@mr.gov.pl zgłosiło się ponad 800 firm. Rozmawialiśmy prawie z każdą z nich – przypomina wicepremier Jadwiga Emilewicz.

I dodaje: - Jesteśmy tym krajem w UE, w którym szwalnie nie zostały przeniesione do krajów azjatyckich. Dziś to atut, który gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Ponad 200 szwalni zostało zorganizowanych w swoistą grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieży. To firmy produkujące w Polsce i zatrudniające przede wszystkim polskich pracowników. Korzystają z polskich dostawców i zajmują się koordynacją, magazynowaniem i dystrybucją maseczek.

Przedsiębiorcy w sposób bardzo zdecydowany odpowiedzieli na apel Agencji Rozwoju Przemysłu i Ministerstwa Rozwoju - zaproponowaliśmy, że dostarczymy materiały, które wykorzystają do produkcji maseczek. W sytuacji ograniczonej możliwości sprzedaży i regularnej produkcji, wszyscy odpowiedzieli pozytywnie - mówi prezes ARP Cezariusz Lesisz.

Projekt "Polskie Szwalnie"

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. zawarła 7 umów z podmiotami integrującymi działalność polskich szwalni produkujących maseczki ochronne. Te firmy to: 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry, Modesta. Wszystkie podmioty prowadzą działalność na terenie Polski i w produkcji korzystają z krajowych dostawców.

ARP produkuje maseczki ochronne za pośrednictwem firm integrujących produkcję. Podmioty te są odpowiedzialne za logistykę, magazynowanie, dostarczenie materiału i odbiór towaru od lokalnych polskich szwalni. W sumie w projekt zaangażowanych jest około 200 szwalni. Produkcja już ruszyła. Szwalnie produkują maseczki z materiału zakupionego przez ARP z polskiej firmy Texton ze Zgierza.

Produkcja w ramach tego modelu ma przede wszystkim zapewnić miejsca pracy w małych szwalniach. To nie będą wielkie liczby ze względu na ręczny, rzemieślniczy charakter produkcji, ale ważne jest utrzymanie produkcji w lokalnych szwalniach. Wolumeny mogą dobijać do kilku milionów maseczek tygodniowo.

Nowe linie produkcyjne ARP S.A.

ARP otworzy wkrótce fabrykę w swojej hali w Stalowej Woli. Ma tam powstać osiem linii produkcyjnych. Docelowy wolumen to 29 mln maseczek miesięcznie (maseczki N95 i 3Ply).

Nowe linie produkcyjne ARP S.A. przysłużą się do odbudowania potencjału produkcyjnego środków ochrony osobistej w Polsce.

Produkcja na zlecenie ARP S.A.

Ponadto na zlecenie ARP produkcję maseczek rozpoczęły firmy: Nife (produkcja 7 mln maseczek do końca czerwca), TW PLAST (produkcja 50 mln maseczek do końca czerwca), Andrema Tex (produkcja ok. 7,5 mln maseczek do końca czerwca), Protektor (produkcja 2,25 mln maseczek w czerwcu), Texton, Ruscal, EM Poland, TZMO, Teofilów, Arlen. Maseczki te są kupowane i dystrybuowane przez ARP jako uzupełnienie pozostałych dwóch ścieżek produkcji.

Wyprodukowane w Polsce maseczki trafią na rynek. Towar dostarczany przez ARP cechować będzie preferencyjna cena. Będą dystrybuowane między innymi na stacjach benzynowych.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}