„Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” – zakończenie projektu
30.10.2020
1 października odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce”, którego celem było podsumowanie wyników prac ww. projektu.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały doświadczenia związane z wdrażaniem metodyki BIM oraz cyfryzacją budownictwa na wybranych przykładach z Polski i ze świata oraz dalsze kroki planowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w tym m.in. utworzenie Grupy Roboczej/Komitetu Sterującego zgodnie z zaleceniami Mapy Drogowej, która stanowić będzie podstawę do opracowania strategii wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Wykonawcy oraz szerokie grono Interesariuszy.
Projekt, realizowany od listopada 2019 r., miał na celu upowszechnienie elementów BIM na polskim rynku budowlanym. W prace nad projektem były zaangażowane główny wykonawca firma doradcza PwC, a także Stowarzyszenie BIM Klaster i kancelaria prawna DZP. Częścią projektu od początku były spotkania z zainteresowanymi stronami: inwestorami, jednostkami publicznymi, projektantami i generalnymi wykonawcami. Pierwsza seria spotkań miała miejsce w dniach 28-30.01.2020. Podmioty i osoby biorące udział w spotkaniach uczestniczyły również w kolejnych wydarzeniach związanych z projektem i konsultacjach poszczególnych dokumentów tworzonych w jego ramach. Narzędziami wspomagającymi analizę rynku budowlanego oraz opiniowanie dokumentów powstających w projekcie stały się ankiety, które przeprowadzano m.in. na przełomie stycznia i lutego oraz w czerwcu br.
W marcu odbyły się warsztaty z udziałem ekspertów z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Czech. Kolejne spotkania dotyczyły m.in. przebiegu procesu wdrożenia BIM w Polsce, a także obaw i oczekiwań z nim związanych oraz omówienia koncepcji Platformy IT BIM. Pośrednie wyniki prac były publikowane na stronach Ministerstwa Rozwoju.
W ramach realizacji projektu "Cyfryzacja procesu budowlanego w Polsce” realizowanego przez resort we współpracy z PwC i wspieranego przez Komisję Europejską opracowany został komplet dokumentów, w skład którego wchodzą:
Szablony dokumentów BIM
Zestaw dokumentów powstał przy dużym zaangażowaniu Interesariuszy (projektanci, inżynierowie, generalni wykonawcy, resorty), którzy na etapie tworzenia opracowania mieli możliwość zgłaszania zarówno uwag, jak i propozycji rozwiązań do zastosowania w szablonach.
Zestaw dokumentów zawiera:
- Leksykon BIM
- Omówienie szablonu Wymagań BIM (EIR)
- Szablon Wymagań BIM (EIR)
- Omówienie szablonu Planu BIM (BEP)
- Szablon Planu BIM (BEP)
- Tabela produkcji i dostaw modeli. Szablon, omówienie , przykład.
- Załącznik BIM do umowy.
„Mapa drogowa dla wdrożenia metodyki BIM w zamówieniach publicznych”.
Dokument wytycza potencjalny plan czynności, które mają na celu doprowadzić do wdrożenia stosowania metodyki BIM w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych w budownictwie. Stanowić on będzie punkt wyjścia do opracowania szczegółowej Strategii wdrożenia BIM w Polsce. Z uwagi na rekomendowane podejście PUSH-PULL odnosi się nie tylko do sektora zamówień publicznych, ale również do działań podejmowanych (koniecznych do podjęcia) w sektorze prywatnym.
Dokument zawiera między innymi:
- Analizę drogi wprowadzenia BIM w wybranych krajach
- Analizę istotnych dokumentów i inicjatyw strategicznych w Polsce
- Uwarunkowania prawne BIM – stan obecny
- Matrycę elementów strategii wdrożenia BIM w Polsce
- Oś czasu dla węzłów matrycy
- Kryteria sukcesu
- Zalecenia dla resortu – w tym m.in. szeroką kampanię informacyjną, stworzenie Grupy Roboczej/Komitetu Sterującego, konieczność zlecenia opracowania Platformy BIM, realizację projektów pilotażowych
Koncepcja Platformy cyfrowej IT dla BIM
W trakcie prac nad koncepcją platformy punktem wyjścia do dyskusji była analiza systemów IT BIM w Polsce i na świecie. Zaprezentowano rozważane koncepcje oraz finalną propozycję. Omówiono proponowane funkcjonalności, przewidywanych etapów wdrożenia w powiązaniu z ekosystemem platformy rządowej „e-zamówienia”. Dalsze etapy:
- analiza możliwości finansowania platformy BIM
- planowane uruchomienie procedury zamówienia publicznego – rozeznanie rynku, finalizacja OPZ, właściwe zamówienie publiczne
- realizacja zamówienia Platformy
Warto podkreślić, że materiały wypracowane przez zespół pod przewodnictwem PwC, w tym również Mapa Drogowa, zostaną wykorzystane do stworzenia szerokiej strategii cyfryzacji polskiej branży budowlanej. Prace nad strategią rozpoczną się jeszcze w 2020 r. Aby przygotować strategię, Ministerstwo planuje zaangażować szerokie grono interesariuszy.
Materiały przygotowane przez zespół przedstawiają dużą wartość merytoryczną i zostaną wykorzystane w trakcie prac formowanej Grupy Roboczej do stworzenia spójnej strategii.
W trakcie działalności Grupy Roboczej zostaną również wytypowane projekty pilotażowe, które będą realizowane zgodnie z wytycznymi Mapy Drogowej oraz w oparciu o wykorzystanie szablonów BIM przygotowanych w ramach projektu. Realizacje w ramach programu „Mieszkanie dla Rozwoju” będą brane pod uwagę w pierwszej kolejności.
Opisane działania resortu związane z BIM są częścią szerokich działań na rzecz cyfryzacji polskiego budownictwa. Idea cyfryzacji procesu inwestycyjno-budowlanego, jest aktualnie jednym z priorytetów Ministerstwa. Obok projektu promującego elementy metodyki BIM w polskim budownictwie, w kilku projektach Ministerstwo jest zaangażowane m.in. w prace koncepcyjne nad tworzeniem zintegrowanej platformy wymiany danych o projekcie oraz w kwestie dofinansowania i unowocześnienia służb nadzoru budowlanego.
Wśród szerokich działań cyfryzacyjnych, Ministerstwo wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego planuje w najbliższym czasie, po wejściu w życie nowelizacji Prawa budowanego, wprowadzić możliwość załatwienia w sposób elektroniczny 10 procedur budowlanych. W serwisie e-budownictwo.gunb.gov.pl będzie można pobrać i wypełnić online formularze budowlane i przesłać je drogą elektroniczną do urzędu. Dzięki temu użytkownik „zaoszczędzi” nawet 50 dni. W połączeniu z uproszczeniem projektu do pozwolenia na budowę i nowymi regulacjami, dzięki nowelizacji Prawa Budowlanego, można zaoszczędzić nawet do 100 dni. Będzie to duże ułatwienie dla inżynierów, architektów, czy inwestorów.
Osoby zainteresowane zaangażowaniem się w powstającą Grupę Roboczą, a także potrzebujące dodatkowych informacji nt. działalności Ministerstwa w zakresie BIM i cyfryzacji polskiego budownictwa, prosimy o przesyłanie pytań na adresy mailowe pracowników Ministerstwa: maciej.thel@mrpit.gov.pl oraz jaroslaw.sosnowski@mrpit.gov.pl
Wszystkie dokumenty stworzone w trakcie projektu, jak również prezentację z końcowego spotkania, znajdą Państwo w formie załączników poniżej.
Materiały
1. Raport ze spotkania inaugurującego1_Raport_ze_spotkania_inaugurującego_1.pdf 1.42MB 2. Raport początkowy
2_Raport_początkowy_2.pdf 1.44MB 3. Historia wdrożenia BIM w UE
3_Historia_wdrożenia_BIM_w_UE.zip 1.19MB 4. Rekomendacje, szablony i omówienie normy
4_Rekomendacje,_szablony_i_omówienie_normy.zip 12.85MB 5. Szablony BIM_
5_Szablony_BIM_.zip 13.40MB 6. Mapa drogowa
6_Mapa_drogowa_6.zip 21.58MB 7. Platforma cyfrowa IT dla BIM
7_Platforma_cyfrowa_IT_dla_BIM.zip 3.01MB 8. Podsumowanie projektu
8_Prezentacja_końcowa_8.pdf 2.81MB 9. Pełna prezentacja końcowa
9_Pełna_prezentacja_końcowa.pdf 8.25MB 10. Kick off meeting report
1_Kick_off_meeting_report.pdf 0.94MB 11. Inception report
2_Inception_report.pdf 1.48MB 12. History of BIM implementation in EU & Stakeholders consultations
3_History_of_BIM_implementation_in_EU_&_Stakeholders_consultations.pdf 3.04MB 13. BIM document templates Report
5_BIM_document_templates_Report.pdf 2.61MB 14. IT platform for BIM – report with recommendations
7_IT_platform_for_BIM_–_report_with_recommendations.pdf 0.73MB 15. ROADMAP
ROADMA~3.PDF 5.69MB 16. Roadmap Brochure
Roadmap_Brochure.pdf 1.96MB 17. Final presentation Project results and lessons learnt
10_Final_presentation_Project_results_and_lessons_learnt.pdf 2.76MB 18. Final report
9_Final_report.pdf 0.46MB