Planowanie przestrzenne
Przestrzeń naszego kraju jest dobrem wspólnym, ale ograniczonym. Trzeba więc korzystać z niej racjonalnie. By dobrze gospodarować przestrzenią, trzeba znać wszystkie jej elementy (naturalne i wytworzone przez człowieka) oraz występujące między nimi relacje. Taka wiedza pozwala rozwijać, ulepszać i chronić polską przestrzeń i zaspokajać potrzeby jej użytkowników (np. mieszkańców, przedsiębiorców, państwa).
Planowanie przestrzenne można więc zdefiniować jako usystematyzowane działania, których celem jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, godzące interesy różnych jej użytkowników oraz realizujące cele społeczne i gospodarcze.
Ważnym aspektem planowania przestrzennego jest również wykorzystanie i zabezpieczenie środowiska naturalnego i zabudowanego w taki sposób, by możliwe było zaspokojenie potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń.
Formularze wniosków i pism
Szukasz informacji jak przygotować:
- wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego,
- wniosek o ustalenie warunków zabudowy,
- pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego?
Skorzystaj z obowiązujących wzorów.
Nasze projekty
Departament Planowania Przestrzennego był beneficjentem poniższych projektów. Zachęcamy do zapoznania się z powstałymi w ramach nich materiałami.
Badanie statystyczne - Lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne
Kontakt
Za obszar planowania przestrzennego w Ministertswie Rozwoju i Technologii odpowiada Departament Planowania Przestrzennego.
E-mail: sekretariatDPR@mrit.gov.pl
Tel. 22 323 41 85