W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Prezydencja w Radzie UE

Prezydencja w Radzie UE sprawowana jest w systemie rotacyjnym kolejno przez wszystkie państwa członkowskie po 6 miesięcy każde, zaczynając od stycznia i od lipca danego roku. Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE, zarówno na szczeblu ministerialnym jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń poszczególnych gremiów Rady UE oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich.

Trio prezydencji w Radzie UE

By zapewnić kontynuację działań państw członkowskich sprawujących 6-miesięczne prezydencje, w 2009 r. traktatem lizbońskim wprowadzony został system trio prezydencji.

Oznacza to współpracę trzech kolejno po sobie sprawujących prezydencję państw. Kraje te przygotowują wspólnie z Komisją Europejską 18-miesięczny program pracy stanowiący platformę współpracy. Na podstawie tego programu każde z trzech państw opracowuje własny, bardziej szczegółowy 6-miesięczny program.

Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE sprawowała w II połowie 2011 r. i wraz z Danią i Cyprem tworzyła trio prezydencji. Zgodnie z harmonogramem, Polska ponownie sprawuje prezydencję w I połowie 2025 roku. Tak jak za pierwszym razem trio prezydencji tworzy wspólnie z Danią i Cyprem.

Harmonogram sprawowania prezydencji od 1 stycznia 2025 r. do 30 czerwca 2026 r.

Kraj członkowski UE

Okres sprawowania prezydencji

Polska

od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r.

Dania

od 1 lipca do 31 grudnia 2025 r.

Cypr

od 1 stycznia do 30 czerwca 2026 r.

Materiały

Wspólny 18-miesięczny program prac

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. prezydencję w Radzie UE sprawuje Polska

Motto polskiej prezydencji brzmi:

Bezpieczeństwo, Europo

Siedmioma filarami bezpieczeństwa prezydencji polskiej są następujące kwestie:

  1. Zdolność do obrony
  2. Ochrona ludzi i granic
  3. Odporność na obcą ingerencję i dezinformację
  4. Zapewnienie bezpieczeństwa i swobody działalności gospodarczej
  5. Transformacja energetyczna
  6. Konkurencyjne i odporne rolnictwo
  7. Bezpieczeństwo zdrowotne

Portal polskiej prezydencji

{"register":{"columns":[]}}