W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaproszenie do składania założeń polskich projektów IPCEI (Important Projects of Common European Interest) wpisujących się w łańcuch wartości w dziedzinie mikroelektroniki

18.12.2020

Niniejsze zaproszenie do składania założeń projektów / koncepcji, ma na celu zidentyfikowanie przedsiębiorstw zainteresowanych tym obszarem  technologicznym w zakresie fazy badań i rozwoju (R&D&I) oraz pierwszego przemysłowego wdrożenia (FID) w całym tworzącym się łańcuchu wartości, (przykładowo rozpoczynającym się w fazie cyfrowego projektowania, poprzez materiały i komponenty, ich pakowanie i integrację, a skończywszy na fazie programowania). Realizacja projektów będzie możliwa w oparciu o udzieloną pomoc publiczną w ramach mechanizmu Important Projects of Common European Interest (IPCEI), opisanego w Komunikacie Kryteria analizy zgodności z rynkiem wewnętrznym pomocy państwa na wspieranie realizacji ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania (Dz.Urz. UE. 2014/C 188/02) (zwanego dalej Komunikatem). /p>

Oceniając poziom zainteresowania firm realizacją projektów w zakresie mikroelektroniki oraz po analizie możliwości finansowania projektów, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozważy ogłoszenie konkursu na projekty w ramach programu IPCEI Mikroelektronika, zaprojektowanego zgodnie z przyszłymi wytycznymi Komisji Europejskiej.

Projekty złożone w ramach IPCEI powinny charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, pozytywnym wpływem na środowisko, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu konkurencyjności całego europejskiego przemysłu. Przewidywana do zastosowania technologia powinna wpisywać się w założenia nowej strategii przemysłowej Unii Europejskiej, a także w Europejski Zielony Ład oraz dawać podstawy do przemysłowego wdrożenia. Projekt powinien umożliwić osiągnięcie długotrwałej rentowności w przewidywalnej perspektywie czasowej. Korzyści płynące z projektu nie powinny ograniczać się tylko do danego przedsiębiorstwa lub sektora, powinny również tworzyć podstawy dla budowy nowego łańcucha wartości w UE i oddziaływać na rozwój w innych jego ogniwach.

Projekt będzie miał szansę uzyskać wsparcie finansowe z zastrzeżeniem, że przedmiot projektu spełni kryteria określone w pkt. 3 Komunikatu.

Kosztami kwalifikowalnymi będą koszty wymienione w załączniku do Komunikatu, w granicach wyliczonej luki finansowej realizacji projektu.

Zapraszamy do przygotowania opisu założeń projektu[1] wg załączonego wzoru (maksymalnie do 20 stron) i przekazania go w formacie PDF (z możliwością przeszukiwania) drogą elektroniczną w terminie do 24 stycznia 2021 r. na adres e-mail: ipcei-elektronika@mrpit.gov.pl

 

[1] Treść przesłanych założeń projektów uznana zostanie za tajemnicę przedsiębiorstwa tylko wówczas, gdy zgłaszający dokona wyraźnego zastrzeżenia na piśmie. Tożsamość podmiotów zgłaszających założenia projektów pozostanie informacją publiczną. 

 

Materiały

IPCEI​_Mikroelektronika​_Zaproszenie​_do​_skladania​_zalozen​_projektow​_wzor​_dokumentacji
IPCEI​_Mikroelektronika​_Zaproszenie​_do​_skladania​_zalozen​_projektow-​_wzór​_do​_uzupełnienia.docx 0.13MB
{"register":{"columns":[]}}