W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja prawa własności przemysłowej

11.12.2018

Mniej biurokracji, przepisy na miarę postępu technologicznego i zorientowane przede wszystkim na pomoc przedsiębiorcy – to zmiany, które nastąpią w prawie własności przemysłowej. Dziś Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa własności przemysłowej. Z nowych rozwiązań skorzysta nawet 2 mln przedsiębiorców i 180 tys. uprawnionych z tytułu zarejestrowanych już znaków towarowych.

Nowelizacja prawa własności przemysłowej związana jest z wprowadzaniem do krajowego porządku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE, która ma na celu zharmonizowanie przepisów odnoszących się do znaków towarowych obowiązujących w Unii Europejskiej.

"Znak towarowy, jako oznaczenie odróżniające przedsiębiorstwa od siebie, sprzyja powstawaniu rozpoznawalnych marek handlowych. Wizualna identyfikacja to bardzo ważny element w grze o zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku, dlatego z myślą o przedsiębiorcach chcemy uporządkować i uprościć przepisy w tej materii" – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Uspójnione zostaną zarówno przepisy dotyczące praw ochronnych na znaki towarowe, jak i te dotyczące znaków towarowych, które obowiązują w Unii Europejskiej. Spodziewanym efektem zmian mają być korzyści ekonomiczne dla uprawnionych i przedsiębiorców.

Zmiana definicji znaku towarowego

Zrezygnowano z konieczności graficznego przedstawiania znaku i dopuszczono nowoczesne znaki towarowe, jak np. znaki zapachowe, smakowe czy holograficzne.

Odbiurokratyzowania postępowania

Dzięki zmianom przepisów możliwe będzie odejście od zasady przedłużania prawa ochronnego na znak towarowy na pisemny wniosek uprawnionego. Już samo uiszczenie opłaty przed upływem poprzedniego 10-letniego okresu ochronnego w Urzędzie Patentowym skutkować będzie automatycznym przedłużeniem.

Informacja o upływającym czasie ochrony

Projekt przewiduje obowiązek informacyjny Urzędu Patentowego RP stosunku do wszystkich praw własności przemysłowej. Uprawnienii przedsiębiorcy zaoszczędzą w ten sposób na kosztach dodatkowych opłat z tytułu monitorowania upływu okresów ochronnych na przysługujące prawa.

Większa rozpoznawalność marek - łatwiejszy eksport

Za sprawą spójnego i klarownego systemu ochrony znaków towarowych ułatwiających identyfikację wizualną, przedsiębiorcy otrzymują zachętę do wejście na ścieżkę eksportu i budowania rozpoznawalności polskich marek.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.12.2018 15:39 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
11.12.2018 15:39 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}