Baza wiedzy o reformie systemu planowania przestrzennego
17.11.2023
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi związanymi ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.
Sejm 7 lipca 2023 r. przyjął największą do tej pory zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Większość przepisów nowelizacji weszła w życie 24 września br. i stanowi pierwszy etap długo wyczekiwanej reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego.
O nowelizacji
Celem nowelizacji jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego. Istotne jest uproszczenie procesu inwestycyjnego i zwiększenie skuteczności planowania przestrzennego.
Nowelizacja wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Plan ogólny będzie nadrzędnym aktem planowania przestrzennego w gminie, z którym zgodne będą musiały być plany miejscowego oraz decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI) sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi i znacznie zmodyfikuje rozwiązania tzw. specustawy mieszkaniowej. Narzędzie to będzie można wykorzystać do ustalenia przeznaczenia terenu dla dowolnych inwestycji, nie tylko mieszkaniowych. W trakcie negocjacji z gminą inwestor będzie mógł się zobowiązać np. do budowy szkoły lub rozbudowy infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej.
Nowa ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie źródłem informacji i danych o przestrzeni oraz wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące reformy systemu planowania przestrzennego
Baza wiedzy
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób związanych z planowaniem przestrzennym, na stronie Ministerstwa dostępna jest Baza wiedzy dotycząca reformy systemu planowania przestrzennego.
Znajdują się w niej informacje o najważniejszych zmianach wprowadzonych reformą systemu planowania przestrzennego oraz podcast poświęcony tym zmianom. Zamieszczono również zapisy wideo z konferencji szkoleniowej zorganizowanej w dniach 18-19 października 2023 r. przez Departament Planowania Przestrzennego MRIT oraz zaprezentowane podczas tego wydarzenia prezentacje multimedialne.
Ze stanowiskiem resortu wobec zgłaszanych wątpliwości dotyczących stosowania nowych przepisów, można zapoznać się w zakładce Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Lista tych pytań i odpowiedzi będzie sukcesywnie uzupełniana.