Bliższa współpraca handlowa między Polską a Azerbejdżanem
31.05.2019
W Baku odbyło się dziś Forum Biznesowe Polska-Azerbejdżan. Wydarzenie, zorganizowane podczas wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Azerbejdżanie, ma na celu wzmocnienie współpracy gospodarczej m.in. poprzez zacieśnienie lub nawiązanie nowych kontaktów biznesowych. - Pomimo odległości geograficznej, ścisła współpraca handlowa i technologiczna między naszymi krajami, jak również bliższe relacje pomiędzy firmami obydwu krajów, są jak najbardziej możliwe i oczekiwane – mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński.
Głównym punktem wizyty w Azerbejdżanie były rozmowy prezydentów Dudy i Alijewa nt. współpracy dwustronnej w dziedzinie transportu, infrastruktury, handlu i energetyki. Następnie odbyły się rozmowy plenarne, w których uczestniczył wiceminister Tadeusz Kościński. Szefowie państw wzięli też udział w otwarciu Forum Gospodarczego.
Według danych statystycznych za 2018 r., polsko-azerbejdżańskie obroty handlowe wyniosły jedynie 95 mln USD, w tym 81 mln USD to polski eksport (wzrost o 12%) i 14 mln USD - import z Azerbejdżanu (wzrost o 6%).
Zacieśnianiu relacji biznesowych mają posłużyć podpisane w trakcie forum porozumienia o współpracy między:
- PARP a Agencją Rozwoju Małego i Średniego Biznesu AZ,
- PAIH a regionalnymi partnerami (Azerbaijan Investment Company; National Confederation of Entrepreneurs (Employers') Organizations of the Republic of Azerbaijan
- polskimi i azerskimi firmami.
W misji gospodarczej towarzyszącej Forum i zorganizowanej przez PAIH, bierze udział 12 firm reprezentujących sektory: farmaceutyczny, sprzętu medycznego, rolno-spożywczy, maszyn rolniczych, kosmetyczny, budowlany i transportowy.
Gospodarka Azerbejdżanu bazuje na paliwach. Sektor energetyczny stanowi ponad 37% PKB i prawie 90% eksportu. Głównym partnerem Azerbejdżanu we współpracy handlowej jest Unia Europejska. UE jest też największym inwestorem w Azerbejdżanie. Azerowie sprowadzają z Polski maszyny rolnicze i urządzenia dla przemysłu spożywczego, urządzenia chłodnicze, aparaturę medyczną, okna i drzwi z metalu, mrożonki z ziemniaków, aparaturę filtrująca, pasty do zębów, płyty pilśniowe, maszynki i ostrza do golenia. Polacy z kolei kupują od nich np. soki i orzechy.
- Ostatnia modyfikacja:
- 31.05.2019 14:18 Aleksandra Majchrzak-Kucharska
- Pierwsza publikacja:
- 31.05.2019 14:18 Aleksandra Majchrzak-Kucharska