Country Report: Polska 2019
07.03.2019
Polska nie traci impetu rozwojowego
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, przedstawiciele Komisji Europejskiej i zgromadzona publiczności, dyskutowali w Warszawie o polskiej gospodarce. Kanwą debaty stała się prezentacja wniosków raportu Komisji Europejskiej dotyczących kondycji naszej gospodarki. Uczestnicy debaty dyskutowali o korzystnych wpływach tego, co udało się w minionym roku osiągnąć, a więc m.in. o jednym z najwyższych w UE tempie wzrostu PKB w 2018 r. na poziomie 5.1%. Nie zostały też pominięte kwestie, które są wyzwaniem dla polskiej gospodarki.
Dyrektorzy generalni Komisji Europejskiej - Benjamin Angel (DG ECFIN), Joost Korte, (DG EMPL), Marc Lemaitre, (DG REGIO) omówili raport Country Report: Polska 2019 – dokument, który powstał w procesie tzw. semestru europejskiego i zawiera ocenę sytuacji gospodarczej oraz społecznej państw członkowskich. Komisja Europejska ocenia polską gospodarkę bardzo dobrze. Według jej szacunków w 2019 r. tempo wzrostu PKB w Polsce utrzyma się na poziomie zbliżonym do potencjalnego i osiągnie 3,5%. Jest to wzrost zdecydowanie wyższy niż prognozowany dla gospodarki Unii Europejskiej (1,6%). Tylko pięć krajów UE może mieć wzrost wyższy niż Polska.
W ostatnim roku zaobserwowano poprawę wszystkich trzech silników wzrostu (konsumpcji, inwestycji i eksportu), która potwierdza, że nasz wzrost gospodarczy jest zrównoważony. Konsumpcja, która wzrosła o 4,5% (r/r) w 2018 r., pozostała jego główną siłą napędową. Dobra sytuacja gospodarstw domowych była wspierana przez: wzrost przeciętnego wynagrodzenia, niską stopę bezrobocia i relatywnie niską inflację.
Wspomniał o działaniach ułatwiających prowadzeni biznesu w Polsce.
Semestr Europejski to mechanizm wspólnotowy służący koordynacji krajowych polityk gospodarczych. Składa się z etapu polegającego na przeprowadzeniu szczegółowej analizy wszystkich krajowych planów dotyczących budżetu, reform makroekonomicznych i strukturalnych. W drugim etapie Semestru Komisja Europejska przedstawia rządom państw UE rekomendacje w zakresie kierunków polityki gospodarczej na okres najbliższych 12-18 miesięcy.
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.03.2019 15:07 Marta Arendt
- Pierwsza publikacja:
- 12.03.2019 15:07 Marta Arendt