W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Country Report: Polska 2019

07.03.2019

Polska nie traci impetu rozwojowego

Prezentacja stanowiska Polski wobec Country Report Poland 2019 KE

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, przedstawiciele Komisji Europejskiej i zgromadzona publiczności, dyskutowali w Warszawie o polskiej gospodarce. Kanwą debaty stała się prezentacja wniosków raportu Komisji Europejskiej dotyczących kondycji naszej gospodarki. Uczestnicy debaty dyskutowali o korzystnych wpływach tego, co udało się w minionym roku osiągnąć, a więc m.in. o jednym z najwyższych w UE tempie wzrostu PKB w 2018 r. na poziomie 5.1%. Nie zostały też pominięte kwestie, które są wyzwaniem dla polskiej gospodarki.

Dyrektorzy generalni Komisji Europejskiej - Benjamin Angel (DG ECFIN), Joost Korte, (DG EMPL), Marc Lemaitre, (DG REGIO) omówili raport Country Report: Polska 2019 – dokument, który powstał w procesie tzw. semestru europejskiego i zawiera ocenę sytuacji gospodarczej oraz społecznej państw członkowskich. Komisja Europejska ocenia polską gospodarkę bardzo dobrze. Według jej szacunków w 2019 r. tempo wzrostu PKB w Polsce utrzyma się na poziomie zbliżonym do potencjalnego i osiągnie 3,5%. Jest to wzrost zdecydowanie wyższy niż prognozowany dla gospodarki Unii Europejskiej (1,6%). Tylko pięć krajów UE może mieć wzrost wyższy niż Polska.

W ostatnim roku zaobserwowano poprawę wszystkich trzech silników wzrostu (konsumpcji, inwestycji i eksportu), która potwierdza, że nasz wzrost gospodarczy jest zrównoważony. Konsumpcja, która wzrosła o 4,5% (r/r) w 2018 r., pozostała jego główną siłą napędową. Dobra sytuacja gospodarstw domowych była wspierana przez: wzrost przeciętnego wynagrodzenia, niską stopę bezrobocia i relatywnie niską inflację.

Cieszymy się z pozytywnej oceny KE dotyczącej kondycji polskiej gospodarki. Tak jak Komisja zdajemy sobie sprawę z wyzwań stojących przed nami. To m.in. konieczność wzmocnienia absorbcji innowacji przez polskie przedsiębiorstwa, dalsza poprawa otoczenia biznesu, zwiększenie aktywności zawodowej Polaków oraz przejście do gospodarki niskoemisyjnej. Już aktywnie działamy na tych polach – powiedział wiceminister Ociepa odnosząc się do raportu.

 

Po ustawach gwarantujących korzystne dla przedsiębiorców mechanizmy rozliczania wydatków na B+R, od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje IP box, dzięki, któremu przedsiębiorcy mogą skorzystać niskiego opodatkowania dla dochodów uzyskiwanych z praw własności intelektualnej. Niebawem swoją działalność rozpocznie Platforma Przemysłu Przyszłości – miejsce mobilizujące wszystkich aktorów życia gospodarczego wokół Przemysłu 4., a wkrótce nowy rodzaj spółki dedykowany głównie start-upom, czyli Prosta Spółka Akcyjna. Dużą popularnością cieszy się Program Start in Poland – podkreślił wiceminister Marcin Ociepa.

Wspomniał o działaniach ułatwiających prowadzeni biznesu w Polsce.

Za sprawą rozwiązań Konstytucji Biznesu, pakietu 100 Zmian dla Firm czy Pakietu MŚP, poprawie uległo także otoczenie legislacyjne prowadzenia biznesu. Działamy dalej w tym kierunku. W realizacji są kolejne proprzedsiębiorcze zmiany regulacyjne m.in. reforma zamówień publicznych czy rozwiązanie problemy zatorów płatniczych – dodał wiceminister Marcin Ociepa.

Semestr Europejski to mechanizm wspólnotowy służący koordynacji krajowych polityk gospodarczych. Składa się z etapu polegającego na przeprowadzeniu szczegółowej analizy wszystkich krajowych planów dotyczących budżetu, reform makroekonomicznych i strukturalnych. W drugim etapie Semestru Komisja Europejska przedstawia rządom państw UE rekomendacje w zakresie kierunków polityki  gospodarczej na okres najbliższych 12-18 miesięcy. 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.03.2019 15:07 Marta Arendt
Pierwsza publikacja:
12.03.2019 15:07 Marta Arendt
{"register":{"columns":[]}}