W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dane GUS dot. produkcji budowlano-montażowej i bezrobocia w marcu 2019 roku - komentarz MPiT

24.04.2019

Według wstępnych danych GUS w marcu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 10,8 proc. r/r. Wynik ten wpisał się w oczekiwania rynku. To kolejny już miesiąc bardzo dobrych wyników w budownictwie, szczególnie jeśli uwzględnimy wysoką bazę sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o 16,1 proc. Lepszych odczytów spodziewamy się w kolejnych miesiącach, a kulminacji produkcji budowlanej w połowie roku, co powinno przełożyć się na wzrost stopy inwestycji w całym roku.

Analizy gospodarcze

W marcu 2019 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową infrastruktury (obiektów inżynierii lądowej i wodnej o 27,0 proc.). Roboty budowlane, głównie związane z wykończeniem inwestycji (specjalistyczne), wzrosły o 10,7 proc. Natomiast spadek notowały jednostki zajmujące się budową budynków (o 2,6 proc.).

W marcu wzrosła także liczba mieszkań oddanych do użytkowania (1,8 proc. r/r), głównie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (1,3 proc. r/r). Istotnie wzrosła też liczba rozpoczętych inwestycji deweloperskich (14 proc.), jednak widoczny jest spadek liczby pozwoleń na budowę (21,7 proc.), w tym szczególnie mieszkań na sprzedaż lub wynajem (34 proc.), co może rzutować na wyniki w kolejnych latach.

W kwietniu oczekujemy przyspieszenia dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 20 proc.

Dobre wyniki notujemy także na rynku pracy. Jak podał GUS, stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu wyniosła 5,9 proc. (o 0,2 p.p. mniej niż w lutym i 0,7 p.p. mniej niż przed rokiem), natomiast liczba bezrobotnych powróciła do poziomu poniżej 1 mln (985 tys.). Więcej niż średnio w sektorze przedsiębiorstw wzrosła także liczba pracujących w budownictwie (5,7 proc. wobec 3 proc. ogółem).

Zarówno dobry wynik przemysłu, jak i relatywnie dobra sytuacja w budownictwie potwierdzają tezę, że oczekiwane spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż zakładał rynek, bądź stanowi przejściową korektę cykliczną. Połączenie powyższych danych z obserwowanym trendem wzrostowym na kredytach w nieruchomości, wzmacnia tezę o utrzymaniu wysokiej stopy inwestycji w 2019 roku. Utrzymanie powyższych parametrów umożliwi zrealizowanie zakładanego przez MPiT tempa wzrostu PKB w 2019 r. na poziomie około 4%.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
24.04.2019 16:10 Sonia Sobczyk
Pierwsza publikacja:
24.04.2019 16:10 Sonia Sobczyk
{"register":{"columns":[]}}