W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata pt. „Przyszłość szkół budowlanych w Polsce” z udziałem wiceministra Piotra Uścińskiego

12.10.2022

Jak zwiększyć promocję zawodu technika budowlanego? Jak zachęcać młode osoby do ścieżki kariery w branży budowlanej? Jak zapewnić niezbędną dostępność kadry nauczycielskiej koniecznej do kształcenia zawodowego w branży budowlanej? To najważniejsze tematy debaty eksperckiej zorganizowanej dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Celem konferencji była promocja wśród młodych osób ścieżki edukacji w technikach i szkołach branżowych.

Debata pt. „Przyszłość szkół budowlanych w Polsce” z udziałem wiceministra Piotra Uścińskiego

Jesteśmy świadomi wyzwań jakie stoją przed szkołami budowlanymi. Chcemy podjąć działania, które sprawią, że zawód budowlańca będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla młodych osób, szukających swojej ścieżki zawodowej. Stawiamy na wsparcie w promocji tego zawodu, ale również zapewnienie kadry, czy też wsparcie procesów cyfryzacji szkolnictwa branżowego. Będzie to możliwe dzięki intensyfikacji współpracy szkół z uczelniami i branżą budowlaną – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński otwierając wydarzenie.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii stopniowo wprowadza zmiany na rzecz techników w ramach deregulacji prawa budowlanego. Mają one na celu ułatwienie i zachęcenie do zdobywania uprawnień budowlanych przez techników, a tym samym zwiększenie zainteresowania podejmowaniem nauki w technikach.

 Główne zmiany:

  • Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie dla techników, po odbyciu 4-letniej praktyki projektowej oraz rocznej praktyki na budowie. 
  • Praktyka pod patronatem osoby posiadającej co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe przy sporządzaniu projektów w ramach posiadanych uprawnień budowlanych.
  • Skrócenie dla osób posiadających tytuł zawodowy technika 4-letniej praktyki zawodowej do 3 lat – polegającej na pełnieniu funkcji technicznej na budowie, wymaganej do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie.
  • Osobą uprawnioną do skrócenia wymiaru praktyki byłby patron, pod kierownictwem którego praktyka jest odbywana.
  • Technicy, po odbyciu wymaganej praktyki i zdobyciu uprawnień, będą uprawnieni do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m3 niezależnie od zabudowy.
  • Technicy w specjalności konstrukcujno-budowlanej będą mogli zdobyć uprawnienia do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektu do 1000 m3.
  • Przy np. uprawnieniach budowlanych w specjalności instalacyjnej (w zakresie m.in. sieci, instalacji i urządzeń cieplnych) będzie możliwe projektowanie lub kierowanie robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3.

- Budownictwo jest kołem napędowym polskiej gospodarki, a budowlaniec to bardzo ciekawy i przyszłościowy zawód. Zachęcam młodych ludzi i ich rodziców, by wybierali szkoły budowlane - powiedział wiceminister Piotr Uściński.

W debacie udział wzięli m.in. Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, nauczyciele wyższych i średnich szkół budowalnych, reprezentanci sektora gospodarki budowlanej oraz liczni uczniowie techników branżowych.

Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}