Debata pt. „Przyszłość szkół budowlanych w Polsce” z udziałem wiceministra Piotra Uścińskiego
12.10.2022
Jak zwiększyć promocję zawodu technika budowlanego? Jak zachęcać młode osoby do ścieżki kariery w branży budowlanej? Jak zapewnić niezbędną dostępność kadry nauczycielskiej koniecznej do kształcenia zawodowego w branży budowlanej? To najważniejsze tematy debaty eksperckiej zorganizowanej dziś w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Celem konferencji była promocja wśród młodych osób ścieżki edukacji w technikach i szkołach branżowych.
– Jesteśmy świadomi wyzwań jakie stoją przed szkołami budowlanymi. Chcemy podjąć działania, które sprawią, że zawód budowlańca będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla młodych osób, szukających swojej ścieżki zawodowej. Stawiamy na wsparcie w promocji tego zawodu, ale również zapewnienie kadry, czy też wsparcie procesów cyfryzacji szkolnictwa branżowego. Będzie to możliwe dzięki intensyfikacji współpracy szkół z uczelniami i branżą budowlaną – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński otwierając wydarzenie.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii stopniowo wprowadza zmiany na rzecz techników w ramach deregulacji prawa budowlanego. Mają one na celu ułatwienie i zachęcenie do zdobywania uprawnień budowlanych przez techników, a tym samym zwiększenie zainteresowania podejmowaniem nauki w technikach.
Główne zmiany:
- Uprawnienia do projektowania w ograniczonym zakresie dla techników, po odbyciu 4-letniej praktyki projektowej oraz rocznej praktyki na budowie.
- Praktyka pod patronatem osoby posiadającej co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe przy sporządzaniu projektów w ramach posiadanych uprawnień budowlanych.
- Skrócenie dla osób posiadających tytuł zawodowy technika 4-letniej praktyki zawodowej do 3 lat – polegającej na pełnieniu funkcji technicznej na budowie, wymaganej do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie.
- Osobą uprawnioną do skrócenia wymiaru praktyki byłby patron, pod kierownictwem którego praktyka jest odbywana.
- Technicy, po odbyciu wymaganej praktyki i zdobyciu uprawnień, będą uprawnieni do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m3 niezależnie od zabudowy.
- Technicy w specjalności konstrukcujno-budowlanej będą mogli zdobyć uprawnienia do projektowania konstrukcji obiektu lub kierowania robotami budowlanymi w odniesieniu do konstrukcji obiektu do 1000 m3.
- Przy np. uprawnieniach budowlanych w specjalności instalacyjnej (w zakresie m.in. sieci, instalacji i urządzeń cieplnych) będzie możliwe projektowanie lub kierowanie robotami budowlanymi przy wykonywaniu instalacji wraz z przyłączami i instalowaniem tych urządzeń dla obiektów budowlanych o kubaturze do 1000 m3.
- Budownictwo jest kołem napędowym polskiej gospodarki, a budowlaniec to bardzo ciekawy i przyszłościowy zawód. Zachęcam młodych ludzi i ich rodziców, by wybierali szkoły budowlane - powiedział wiceminister Piotr Uściński.
W debacie udział wzięli m.in. Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, nauczyciele wyższych i średnich szkół budowalnych, reprezentanci sektora gospodarki budowlanej oraz liczni uczniowie techników branżowych.
Wydarzenie było objęte Patronatem Honorowym Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.