Digital Biznes z cyberofertą edukacyjną dla warmińsko-mazurskich przedsiębiorców
09.01.2025
Prawie połowa polskich firm nie stosuje oprogramowania antywirusowego, a co piąty polski pracownik padł ofiarą cyberataku w miejscu pracy cyberzagrożenia dotyczą każdego przedsiębiorcy i każdego pracownika. Dlatego skuteczna ochrona przed zagrożeniami w sieci to nie tylko technologie, ale także wiedza. Ministerstwo Rozwoju i Technologii połączyło siły z NASK, aby zapewnić małym i średnim firmom możliwość zdobycia odpowiedniej wiedzy oraz poznania narzędzi do obrony przed cyberatakami.
Wielu przedsiębiorców z budową systemu ochrony zwleka aż do chwili pierwszego incydentu bezpieczeństwa. Wtedy zwykle jest już za późno, a koszty takiej decyzji mogą być ogromne – firma traci dane, zaufanie klientów, a często także pieniądze.
W ramach projektu Digital Biznes, od listopada 2024 r., Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz NASK szkolą przedsiębiorców w zakresie cyberbezpieczeństwa i korzystania z możliwości cyfrowych.
Bezpłatne porady dla przedsiębiorców
16 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy będą mieli szansę wziąć udział w kolejnym bezpłatnym webinarze z cyklu „Digital biznes. Jak oszczędzać czas i pieniądze prowadząc działalność gospodarczą”. Tym razem specjaliści z NASK opowiedzą “Jak zapobiegać i radzić sobie z cyberzagrożeniami - czyli firma bezpieczna cyfrowo”.
Spotkania online to okazja, aby nauczyć się, jak skutecznie chronić firmę przed zagrożeniami cyfrowymi. Eksperci NASK podpowiedzą jakie proste nawyki podnoszą bezpieczeństwo w firmach. Poradzą również, jak rozpoznawać zagrożenia oraz wdrażać narzędzia i procedury ochronne, dostosowane do możliwości małych i średnich firm.
Podczas webinaru przedsiębiorcy dowiedzą się m.in.:
- jak szkolić pracowników, aby zminimalizować podatność na cyberataki
- jaką politykę haseł i sposobów uwierzytelniania przyjąć w firmie i jak tworzyć bezpieczne hasła
- jakimi zasadami kierować się przyznając uprawnienia do dostępu
- jak bezpiecznie przechowywać i przekazywać dane
- jakie zasady tworzenia kopii zapasowych zastosować w firmie
Cyberataki dotyczą nas wszystkich, zarówno pracodawców, jak i pracowników. Ich celem padają nie tylko wielkie korporacje. Cyberprzestępcy nie zrezygnują z ataku tylko dlatego, że firma jest mała. Nie omijają też żadnej branży... Z naszych badań wynika, że mniejsi przedsiębiorcy często pomijają tę kwestię, sądząc, że ryzyko ich nie dotyczy albo, że budowa systemu ochrony przed zagrożeniami w sieci jest równoznaczna z zakupem skomplikowanych technologii. Tymczasem podstawą systemu bezpieczeństwa jest wiedza i regularne szkolenie pracowników. Chcemy, by przedsiębiorcy byli przygotowani do obrony przed cyberatakami, dlatego dajemy im możliwość uczenia się od ekspertów NASK
– tak do udziału w webinarach i spotkaniach zachęca Marianna Sidoroff, Dyrektor Departamentu Gospodarki Cyfrowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie www.digitalbiznes.org
Akcji Digital Biznes towarzyszą spotkania stacjonarne
W nowym roku, jako pierwsi, w spotkaniach stacjonarnych wezmą udział przedsiębiorcy z województwa warmińsko-mazurskiego.
Najbliższe spotkanie stacjonarne pt. “Wykorzystanie technologii cyfrowych w prowadzeniu firmy” odbędzie się już 14 stycznia 2025 r. w Mrągowskim Centrum Aktywności Lokalnej, przy ul. Kopernika 2C.
Kolejne pt. “Jak zapobiegać i radzić sobie z cyberzagrożeniami” – 24 stycznia 2025 r.
Zgłoszenia udziału w obu spotkaniach prosimy kierować na adres e-mail: biznes@mragowo.um.gov.pl
Więcej informacji o projekcie na stronie www.biznes.gov.pl/digital.